Czwartek, 19 lipca 2018. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

Darz Bór! Zapraszamy na II Festyn Łowiecki "Ełkowisko"

2017-08-23 11:39:11 (ost. akt: 2017-08-25 11:19:38)

Pokazy sygnalistyki łowieckiej, wabienie zwierzyny, sokolnictwo, pokazy rasowych psów myśliwskich, czy teatr kulinarny - to tylko część atrakcji, które będzie można zobaczyć podczas II Festynu Łowieckiego "Ełkowisko" już 9 września w Centrum Edukacji Ekologicznej.

Zobacz także: Myśliwi z Ełku stawiają na edukację Myśliwi z Ełku stawiają na edukację Myśliwi z Koła Łowieckiego „Ryś” w Ełku postanowili wzmocnić współpracę z dziećmi i młodzieżą. Swoją siedzibę — „Stanicę Myśliwską”...
Już po raz drugi ełckie środowisko myśliwych organizuje Festyn Łowiecki "Ełkowisko". W poprzednim roku impreza okazała się być ogromnym sukcesem - do Centrum Edukacji Ekologicznej na spotkanie z myśliwskim światem przyszły prawdziwe tłumy mieszkańców Ełku i okolic oraz turystów zainteresowanych tym ciekawym wydarzeniem. W tym roku myśliwi znów chcą uchylić rąbka tajemnicy ze swojej codziennej działalności. Zapraszamy na II Festyn Łowiecki "Ełkowisko", który odbędzie się 9 września, znów na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku.

— Celem naszego przedsięwzięcia jest szeroko rozumiana edukacja proekologiczna łowiectwa oraz rozpowszechnienie wśród społeczeństwa mało znanej kultury i tradycji myśliwskiej — mówi Kazimierz Raczyński, jeden z organizatorów festynu. I dodaje, że na pewno ełczanie w sobotę 9 września nie będą się nudzić.

http://m.wm.pl/2017/08/orig/img-1983-picture57d40d61a19a0-410576.jpg

O godzinie 10:00 odbędzie się msza w Katedrze Św. Wojciecha. Po niej myśliwi z ełckich kół łowieckich, a także zaproszeni goście-myśliwi z sąsiednich regionów oraz zza granicy przejdą pod sztandarami do Centrum Edukacji Ekologicznej. Tam festyn zacznie się na dobre.

— Zaprosiliśmy braci myśliwych z Białorusi, Litwy, Gruzji, Rosji, Norwegii i USA. Większość z nich już zapowiedziała swój udział w festynie. Chcemy pokazać, że kultura łowiecka jest bogata na całym świecie i nie zna granic administracyjnych — tłumaczy Bernard Faszcza, koordynator kół łowieckich.

Na odwiedzających Centrum Edukacji Ekologicznej czekać będą wystawy trofeów myśliwskich oraz rękodzieła o tematyce łowieckiej. Będzie można zobaczyć pokazy tradycyjnej sztuki sokolnictwa, sygnalistyki łowieckiej oraz prezentację technik wabienia zwierzyny. Dla odważnych myśliwi przygotują specjalną strzelnicę laserową, w której będzie można sprawdzić swoje umiejętności posługiwania się bronią. Atrakcją, na którą z pewnością czekają ełczanie, jest też pokaz psów ras myśliwskich.

— Psy podzielimy na 6 grup zgodnie z wytycznymi Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Będzie można zobaczyć teriery, jamniki, szpice, psy gończe czy łajki. Psy prezentować będzie Grażyna Zientek, specjalistka z Towarzystwa Kynologicznego, która przybliży charakterystykę zwierząt łowczych. Na najlepiej prezentujące się psy i ich właścicieli czekają oczywiście nagrody i upominki — dodaje Bernard Faszcza. — Z pokazów z pewnością bardzo zadowoleni będą nasi najmłodsi goście. Dla nich przygotowaliśmy też specjalne warsztaty, animacje i edukacyjne gry. W ten sposób przybliżymy dzieciom to, czym tak naprawdę się zajmujemy jako myśliwi.

http://m.wm.pl/2017/08/orig/img-0464-picture57d517e9e8daa-410575.jpg

Nie ulega wątpliwości, że ogromnie ważną częścią kultury łowieckiej jest kuchnia. Z tego powodu organizatorzy "Ełkowiska" zaprosili do Ełku Krzysztofa Górskiego i Wojciecha Charewicza, którzy podczas pokazów zaprezentują sposoby przygotowania dziczyzny i poczęstują wszystkich chętnych przepysznym gulaszem. Goście podczas całej imprezy będą też mogli kupić tradycyjne wyroby wędliniarskie z dzikiej zwierzyny. Przez cały dzień odwiedzającym przygrywać będzie Cezary Makiewicz z zespołem Koltersów, nadając wydarzeniu wyjątkowej atmosfery.

http://m.wm.pl/2017/08/orig/img-2201-picture57d4403fd6c8d-410577.jpg

— Podczas "Ełkowiska" będzie można oddać krew w specjalnie przygotowanym Krwiobusie. Będziemy też prowadzić zbiórkę charytatywną na hospicjum "Niebieski Parasol". Liczymy na dobrą pogodę i licznych gości, im będzie nas więcej, tym bardziej będziemy w stanie pomóc potrzebującym — mówi Kazimierz Raczyński.

— Chcielibyśmy zaprosić do odwiedzania "Ełkowiska" wszystkich, także przeciwników tego, co robimy. Często jako myśliwi spotykamy się z brakiem zrozumienia, a nawet otwartą agresją. Z doświadczenia wiem, że wynika to z niedoinformowania o tym, czym na naprawdę zajmują się myśliwi. Mówi się, że strzelamy do zwierzyny dla rozrywki, że jesteśmy okrutni. Nic bardziej mylnego - myślistwo jest potrzebne do zachowania odpowiedniego balansu w ekosystemie. Bo człowiek zaczął ingerować w naturę tysiące lat temu i żeby ona dalej mogła funkcjonować w harmonii, musi ingerować w nią dalej. Podsumowując: zachęcamy do rozmowy, do poznania naszego świata, a dopiero po zasięgnięciu wiedzy - do wysnuwania ocen i wniosków — przekonuje Bernard Faszcza.

Organizatorzy zapraszają w sobotę 9 września do Centrum Edukacji Ekologicznej. Myśliwi będą tam do godziny 17. Zapraszamy do odwiedzania STRONY WYDARZENIA na Facebooku, gdzie można uzyskać wszystkie potrzebne informacje.

Festyn Łowiecki "Ełkowisko" odbywa się pod honorowymi patronatami: Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina, Prezydenta Miasta Ełku Tomasza Andrukiewicza oraz Starosty Ełckiego Marka Chojnowskiego. Partnerami wydarzenia są: Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku, Nadleśnictwo Ełk, Nadleśnictwo Drygały, Zarząd Polskiego Związku Łowieckiego oraz Urzędy Gmin: Prostki, Kalinowo, Ełk, Stare Juchy.


PLAN IMPREZY:

9 września 2017r.

10:30 - 17:30 Centrum Edukacji Ekologicznej

• Wystawa trofeów myśliwskich
• Łowiectwo bez granic (Białoruś, Litwa USA, Gruzja, Rosja)
• Edukacja i gry dla dzieci
• Wystawa rękodzieła
• Sokolnictwo
• Prezentacja Technikum Leśnego w Białowieży
• Pokaz psów ras myśliwskich
• Sygnały myśliwskie
• Wabienie zwierzyny
• Teatr kulinarny Krzysztofa Górskiego
• Kuchnia myśliwska Wojciecha Charewicza
• Zbiórka charytatywna na hospicjum „Niebieski Parasol”
• Strzelnica laserowa – konkurs
• Wędliny tradycyjne
• Oprawa Muzyczna – Cezary Makiewicz i Koltersi

10:00 / Msza św w Katedrze Św. Wojciecha
Przemarsz do Centrum Edukacji Ekologicznej
11:00 Zbiórka krwi - Krwiobus


http://m.wm.pl/2017/08/orig/img-2056-picture57d411fa02b43-410579.jpg


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages