Wtorek, 23 października 2018. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Ta biblioteka będzie ikoną architektoniczną miasta

2017-08-28 23:41:13 (ost. akt: 2017-08-28 23:43:33)

Autor zdjęcia: Biblioteka

Wiemy już, jak będzie wyglądała nowa ełcka biblioteka. W poniedziałek poznaliśmy autora i koncepcję, która zwyciężyła w zorganizowanym przez miasto konkursie architektonicznym.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nasierowskiej w Ełku w obecnym kształcie i lokalizacji funkcjonuje od 2004 roku. Znajduje się w dawnych warsztatach zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych. W tym czasie budynek nie był modernizowany. Z perspektywy czasu, nie wszystkie rozwiązania dotyczące pomieszczeń biblioteki okazały się wystarczająco funkcjonalne. Problem stanowią m.in. za duże powierzchnie korytarzy i szatni, ściany oddzielające poszczególne działy na każdym piętrze czy też filary wewnątrz sali konferencyjnej, które przysparzają trudności przy organizacji spotkań i koncertów. W bibliotece nie ma również działu dla młodzieży i magazynu na książki. Należy wymienić też instalację elektryczną i komputerową. Remontu wymaga również elewacja budynku.

Pierwszym krokiem do zmian było ogłoszenie konkursu na modernizację i przebudowę Miejskiej Biblioteki Publicznej.
— Przez tych kilkanaście lat zmieniały się trendy w społeczeństwie, zmieniła się rola bibliotek. Biblioteka to nie tylko książki, czytelnia z gazetami. To miejsce multiplikacyjne zapewniające rozwój nie tylko kulturalny, ale i kulturowy społeczności lokalnej — mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku. — Nasza biblioteka, jej budynek wymaga nadania mu nowej funkcjonalności. Brakuje w nim nowoczesnej sali konferencyjnej, chcieliśmy, aby sama bryła budynku pokazywała przyjazność tego miejsca, żeby to był budynek otwarty dosłownie i w przenośni.

Na konkurs wpłynęły dwie prace. Decyzją sądu konkursowego I nagrodę otrzymał Marcin Furtak PRACOWNIA PROJEKTOWA F-11 z Krakowa. Jej właściciel jest nie tylko architektem, ale również wykładowcą.

— Nas, jako biuro architektoniczne i społeczność naukową cieszy fakt, że miasta zwracają się w stronę instytucji związanych z szeroko rozumianą kulturą i czytelnictwem — mówi architekt Marcin Furtak. — To miejsce jako przestrzeń urbanistyczna wydawało nam się miejscem, które wymaga uszlachetnienia, wymaga czegoś, co odetnie, zerwie z tą dotychczasową tradycją. Chcieliśmy, żeby swoją formą budynek się wyróżniał i stal się małą ikoną architektoniczną miasta. Aby był skierowany do ludzi młodych, przyciągał ich poprzez swoją estetykę, dynamizm, aby był miejscem, w którym będą się spotykać, o którym będą mówić.

Nagrodzona koncepcja spełniała wszystkie konkursowe założenia. Wyróżniała się przede wszystkim atrakcyjnością rozwiązań architektoniczno-przestrzennych wewnątrz budynku. Proponowane rozwiązania poprawią z jednej strony komfort użytkowników biblioteki, z drugiej natomiast przyczynią się do podniesienia poziomu funkcjonalności wszystkich pomieszczeń. Kubatura budynku pozostanie bez zmian. Zmieni się z kolei układ pomieszczeń. Biblioteka zyska również nowoczesną, barwną elewację wykonaną ze szkła.

— Elewacja będzie nawiązywała do półek z książkami. Bardzo podoba mi się ta koncepcja wybrana przez sąd konkursowy — przyznaje Iwona Adeszko, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Nasierowskiej w Ełku. — Nowa biblioteka zyska zupełnie inny układ pomieszczeń. Dojdą również nowe takie jak chociażby kawiarnia czy pokój z przewijakiem dla dzieci. Jej centralnym punktem będzie rzeźba rozciągająca się przez wszystkie kondygnacje. Chcemy zawrzeć w niej m.in. odwołania do Zofii Nasierowskiej.

W tym roku zostanie wykonana kompletna dokumentacja projektowa. Natomiast inwestycja rozpocznie się w przyszłym roku, po pozyskaniu środków finansowych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Szacowany koszt całej inwestycji to 3,15 mln zł.

Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. karol #2316796 | 91.245.*.* 30 sie 2017 10:13

  Kto teraz czyta książki i chodzi do biblioteki. Za 10 lat gdy wykruszy się pokolenie 60 i 70 latków, pies z kulawą nogą nie zajrzy do biblioteki. Zagonione społeczeństwo wszystko co potrzebne do "gonitwy" czerpie z internetu, który nosi w kieszeni.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. gość #2316261 | 89.228.*.* 29 sie 2017 14:31

  Budynek wygląda ładnie i nowocześnie ale zupełnie nie komponuje się z otoczeniem... coś jak "gumofilce do garnituru"

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. taka prawda #2316150 | 80.52.*.* 29 sie 2017 11:42

  ale się wpasuje w otoczenie, hoho. kto wydał na to zgodę?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. X #2316042 | 176.221.*.* 29 sie 2017 09:42

  No tak EŁCZANIE będą bogaci INTELEKTUALNIE a nie w PRACĘ !

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. edek #2315996 | 91.245.*.* 29 sie 2017 08:55

  Miejska biblioteka jest "schowana" w podwórkach i żaden projekt architektoniczny jej w 100 % nie uwydatni z tych ciasnych podwórek. Uważam, że należałoby przeprowadzić gruntowny remont istniejącego budynku z przywróceniem jemu pierwotnego wyglądu zewnętrznego. Taniej i gustowniej z zachowaniem tradycyjnej pruskiej zabudowy. A tak to kasę weźmie architekt z Krakowa.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (7)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages