Poniedziałek, 25 czerwca 2018. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

Narodowe Czytanie "Wesela" w Prostkach

2017-09-06 14:44:47 (ost. akt: 2017-09-06 14:48:52)

Niech na całym świecie wojna, byle polska wieś zaciszna, byle polska wieś spokojna…”, „Polska to jest wielka rzecz…”, „Serce!?. A to Polska właśnie…” - tych i wielu innych fragmentów dramatu „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego można było wysłuchać podczas tegorocznej edycji „Narodowego Czytania”.

Prostki były jedną z ponad 2 tys. miast i miejscowości w Polsce i na świecie, w których przedstawiciele samorządu, placówek oświatowych i kulturalnych, seniorzy, mieszkańcy gminy i zaproszeni goście odczytali (z podziałem na role) fragmenty największego dzieła Stanisława Wyspiańskiego. Zaangażowanie czytających i talenty aktorskie zdumiały wszystkich uczestników spotkania. Pogłębioną interpretację dzieła literackiego z komentarzami pięknie przygotowała i poprowadziła Pani Monika Niedzielewska.

Współorganizatorzy, tj. Wójt Gminy Prostki oraz Gminna Biblioteka Publiczna, zatroszczyli się o odpowiednią scenografię sobotniego wydarzenia. Dramatycznego nastroju nadały odpowiednio oświetlone eksponaty korzenioplastyki, wystawiane przez braci Mirosława i Adama Sawczyńskich z Ełku.

Wspaniałe warunki do realizacji tego typu przedsięwzięć stwarza „Dom Spotkań z Kulturą”. Obiekt został wyremontowany w 2016 r. przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Po wspólnym odczytaniu, łącznie 23 scen z trzech aktów dramatu, uczestników spotkania zaproszono do rozmów przy biesiadnym stole weselnym, zastawionym w dużej mierze przez zebranych.

Organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym w przygotowanie „Narodowego Czytania”. W ocenie uczestników było to kolejne, bardzo udane wydarzenie na kulturalnej mapie Gminy Prostki. Wójt Gminy Prostki w podsumowaniu podziękował Pani Helenie Penkiewicz za piękną scenografię i oprawę oraz wyraził nadzieję, że przy takich talentach aktorskich niebawem powstanie w Prostkach grupa teatralna.

Do zobaczenia za rok!

Urząd Gminy Prostki

Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages