Poniedziałek, 24 września 2018. Imieniny Dory, Gerarda, Maryny

Z nowej plaży skorzystamy za rok

2017-09-20 11:00:00 (ost. akt: 2017-09-20 11:38:22)

Rozpoczęły się prace przy urządzaniu nowej plaży na osiedlu Jeziorna w Ełku. W ramach pierwszego etapu m.in. zostanie przygotowana piaszczysta plaża i powstaną boiska sportowe. W niedługim czasie mogą rozpocząć się również prace w ramach drugiego etapu inwestycji.

Na nową plażę na miarę XXI wieku czekają zarówno ełczanie jak i turyści odwiedzający nasze miasto i okolice. Po wielu latach planów w końcu rozpoczęły się prace. Nowa plaża, jak już wcześniej pisaliśmy, będzie zlokalizowana na cyplu przy Szkole Podstawowej nr 5 na osiedlu Jeziorna. Pierwsze prace w tym miejscu już się zaczęły. Na razie robotnicy prowadzą wycinkę i karczują drzewa. W ramach pierwszego etapu inwestycji powstanie nowa piaszczysta i trawiasta plaża. Do tego pojawią się dwie zadaszone drewniane altany z ławkami, powstaną trzy boiska do piłki siatkowej o nawierzchni piaszczystej, a także dwa boiska do koszykówki o nawierzchni z kostki betonowej.

Cały teren zostanie też zagospodarowany. Chodzi zarówno o nowe nasadzenia drzew i krzewów oraz wykonanie trawników dywanowych, jak i ułożenie ścieżek pieszych i rowerowych, dróg dojazdowych i miejsc postojowych. Nad wodą powstaną miejsca do połowu ryb, a na jeziorze zostanie wybudowany pomost wraz z wieżą widokową. Z myślą o kapiących się przygotowane zostaną podesty natryskowe.

Ełcka plaża powstaje w ramach projektu Rozwój turystyki opartej o dziedzictwo naturalne i kulturalne transgranicznych miast Ełku i Kowna. Głównym działaniem w projekcie po stronie Ełku jest zagospodarowanie terenu brzegu Jeziora Ełckiego, natomiast po stronie Kowna budowa amfiteatru. Przetarg na realizacje pierwszego etapu ełckiej inwestycji wygrało konsorcjum firm z Ełku i Gołdapi. Łączna wartość inwestycji to 3 416 843,30 zł, a przewidywany termin zakończenia prac to koniec maja 2018 r.

- Budowa plaży to nie jedyne korzyści dla miasta w ramach tego projektu. Zawsze przy tego typu programach realizujemy też tak zwane działania miękkie. Będą to m.in. rajdy rowerowe po okolicach Ełku i Kowna czy festiwal kultur w Ełku i Kownie – mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku. — Zostanie również przygotowana wspólna oferta turystyczna i przewodnik turystyczny w trzech językach.

Wartość tzw. działań miejskich w ramach tego polsko-litewskiego programu to ponad 230 tys. zł. Zgodnie z planami w jego ramach na osiedlu Jeziorna powstanie m.in. pole campingowe. Żeby w pełni zagospodarować cypel z nową plażą na osiedlu Jeziorna, już od poniedziałku 25 września rozpocznie się drugi etap inwestycji. W związku z nim, władze miasta zamkną odcinek promenady od ul. Św. Franciszka do ul. Św. Wojciecha.

- Wykonawca inwestycji zapewni objazd dla rowerzystów i pieszych. Od strony centrum miasta będzie można poruszać się ulicami Dominika Savio, Samsela i Św. Wojciecha, a w drugą stronę - od Św. Wojcecha, Samsela i Dominika Savio. Na miejscu pojawią się tabliczki z informacją o dostępnych objeździe — dodaje gospodarz miasta.
red.
Fot. UM Ełk
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (22) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ano #2334593 | 176.221.*.* 23 wrz 2017 09:07

  @krzysztof, widzę znawca na forum, tylko powiedz mi ta cyrkulacja w plosie północnym to niby skąd miałaby być? zlikwidować rybakówkę to i jezioro się oczyści trochę, to raz. dwa: jezioro jest za małe na odbiór tylu nieczystości z miasta. trzy: jest za głębokie aby samo się oczyścić. teraz jest juz za późno, potrzeba grubej kasy aby jakoś wyjść na prostą. tylko jaki jest sens, jak i tak syf z miasta będzie dalej spływał do jeziora? nie mówiąc już o nielegalnym zrzucie szamba do jeziora. nikt nic z tym nie robi. czekam kiedy zacznie śmierdzieć, już chyba niewiele brakuje. trzeba czekać aż woda się wymiesza.taka ciekawostka na koniec: nie pamiętam aby w tym roku woda kwitła w jeziorze.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. krzysztof #2334212 | 83.9.*.* 22 wrz 2017 16:20

   Problem z samooczyszczaniem ma część północna jeziora między mostem a rybakówką. Po usypaniu przez Niemców grobli na wyspę zamkową zaburzony został przepływ wód w jeziorze. Most z wyspy w kierunku Osiedla Grunwaldzkiego zamiast grobli poprawił by cyrkulację wody i czystość wód w tej części jeziora.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Jacek #2333706 | 5.172.*.* 22 wrz 2017 07:30

   Ja proponuje jeszcze trzecią plażę na Zamkowej. Jak szaleć to szaleć. Zamiast zrobić jedną porządną plażę w centrum miasta to będą dwie na utrzymaniu podatników. W sumie każde osiedle powinno mieć swoją plażę :) Mam nadzieję, że prawdziwa "plaża" miejska nie zostanie sprzedana w prywatne ręce bo przestałem ufać naszym "włodarzom".

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. zzz #2333395 | 176.221.*.* 21 wrz 2017 18:18

    W tym jeziorze nikt nie powinien się kapać.... szkoda, że prawie nikt tego nie rozumie. To jeden wielki ściek.... taka prawda.... po co miasto jeszcze inwestuje w plażę....?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. ano #2332858 | 176.221.*.* 21 wrz 2017 09:13

     po jakiego mi plaża nad ściekiem? przecież to najbrudniejsze jezioro na Mazurach, a może i w całej Polsce. Nawet na zamieszczonym zdjęciu widać. Zapytajcie ile jest ryb w jeziorze, nie ma prawie wcale! Wejdziesz po kolana do wody to palców u nóg nie widać. Jak można się kąpać w jeziorze do którego jeszcze niedawno szambo spuszczano (niektórzy nadal to robią) a teraz cały ten syf z miasta, a głównie z ulic spływa do niego. Zobaczcie sobie jak pada deszcz, jaka woda wpada do jeziora. A te jezioro jest za głębokie i nieprzepływowe aby samo się oczyściło. Z każdym dniem robi się coraz większym ściekiem. Taka prawda. I dziwie się, że władze nic z tym nie robią. Kąpiel w tym jeziorze powinna być zakazana.

     Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

     Pokaż wszystkie komentarze (22)

     Zagraj w GRY.wm.pl

     • Goodgame Empire
     • Goodgame Big Farm
     • Goodgame Poker
     • Shadow Kings - The Dark Ages