Wtorek, 22 stycznia 2019. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Chciał zrobić zakupy na czyjeś konto. Grozi mu 8 lat za kratami

2017-09-28 11:28:14 (ost. akt: 2017-09-28 11:29:58)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Za posługiwanie się dowodem osobistym innej osoby i usiłowanie oszustwa odpowie 42-latek z gminy Prostki. Mężczyzna próbował wyłudzić kredyt na zakup sprzętu elektronicznego. Nie udało mu się to dzięki spostrzegawczości i czujności pracowników sklepu, którzy sprawę zgłosili policjantom.

Próbę oszustwa przy zaciągnięciu kredytu udaremnili pracownicy sklepu ze sprzętem RTV i AGD. Zgłosił się do nich mężczyzna, który chciał zakupić w systemie ratalnym telewizor, smartfon i notebook na kwotę blisko 13 tys. złotych. Mężczyzna w celu sfinalizowania transakcji przedstawił dowód osobisty. Pracownicy zaczęli wówczas podejrzewać, że dokument jest nieautentyczny, ponieważ wizerunek mężczyzny nie przypominał wizerunku ze zdjęcia z dowodu. Wątpliwości budził także jego wiek. Co prawda dokument nie figurował w systemach jako zastrzeżony, ale pracownicy postanowili o wszystkim powiadomić policję. Ich podejrzenia okazały się słuszne.

— Mężczyzna został przez policjantów zatrzymany. Z dotychczasowych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że 42-latek znalazł dowód osobisty innego mężczyzny. Postanowił to wykorzystać i zakupić na raty sprzęt elektroniczny — tłumaczy Agata Kulikowska z ełckiej policji. — Teraz mężczyzna odpowie za posłużenie się cudzym dokumentem tożsamości i za usiłowanie oszustwa. Grozi za to kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego czy innego dokumentu tożsamości to bardzo poważny problem, mogący doprowadzić do szeregu trudnych do wyjaśnienia sytuacji z wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych.

— Utracone dokumenty należy natychmiast zastrzec w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami. W przypadku, jeżeli dokumenty utracono w wyniku kradzieży należy także powiadomić policję — dodaje policjantka.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages