Uczniowie ełckiego ZS 6 z wizytą w Wigierskim Parku Narodowym

2017-10-04 10:09:04(ost. akt: 2017-10-04 10:12:30)
29 września grupa ponad 40 uczniów z Zespołu Szkół nr 6 im. Macieja Rataja w Ełku uczestniczyła w wyjeździe edukacyjnym do Wigierskiego Parku Narodowego. Z inicjatywą zorganizowania wycieczki wyszli nauczyciele ze stowarzyszenia „Centrum B&B”.
Zajęcia edukacyjne przeprowadzili pracownicy Wigierskiego Parku Narodowego: dr Maciej Ambroziewicz (kierownik Muzeum Wigier im. Alfreda Lityńskiego w Starym Folwarku), mgr inż. Jacek Adamczewski (ichtiolog), mgr Małgorzata Januszewicz (oceanolog). Uczniowie pobrali próbki wody z jeziora Wigry, a następnie w sali laboratoryjnej dokonali badań jej właściwości fizyko-chemicznych. Zwiedzili Muzeum Wigier z interaktywnym przewodnikiem. Mieli możliwość zapoznania się z ekspozycją stałą prezentującą historię nadwigierskiego krajobrazu, głębin jezior, rzek, torfowisk i ekosystemów lądowych Wigierskiego Parku Narodowego, działalnością człowieka oraz historią i dokonaniami dawnej Stacji Hydrobiologicznej. Jedną z największych atrakcji były zajęcia przeprowadzone na wodnej ścieżce edukacyjnej na łodzi „Leptodora” z przeszklonym dnem umożliwiającym obserwację bogatej flory i fauny na dnie jeziora Wigry. Uczniowie zapoznali się z wybranymi formami ochrony zagrożonych gatunków i siedlisk, m.in. bobra. Dzień naszej wizyty w Muzeum Wigier zbiegł się także w czasie z otwarciem ciekawej wystawy pt. „Poznawanie wigierskiej przyrody z Panem Tadeuszem”.

Oprócz dzikiej przyrody i malowniczych krajobrazów atrakcją Wigierskiego Parku Narodowego są również interesujące obiekty kultury materialnej. Najsłynniejszy, najpiękniejszy i największy z nich to pokamedulski zespół klasztorny położony malowniczo na półwyspie jeziora Wigry. Grzechem byłoby nie zwiedzić tego miejsca. Rolę przewodnika pełnił ks. Ryszard Sawicki, który zapoznał młodzież z bogatą historią tego miejsca i jego duchowym dziedzictwem związanym ze 132-letnią obecnością kamedułów, którzy zostali stąd usunięci przez władze zaboru pruskiego w 1800 r. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem oglądała malowniczy krajobraz z wieży zegarowej, kościół i pokamedulskie krypty z XVIII-wiecznym malowidłem „danse macabre”, a także Apartamenty Papieskie, gdzie odpoczywał Jan Paweł II podczas jego wizyty w 1999 r.

Wyjazd był współfinansowany ze środków Starostwa Powiatowego w Ełku w ramach programu „Granty powiatu ełckiego 2017”. Koordynatorami projektu byli Renata Harasimik i ks. Ryszard Sawicki, których wspomagali Ewa Szymkiewicz i Ewa Gołek.

ks. Ryszard Sawicki, koordynator projektu

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5