Piątek, 19 października 2018. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Wędrowna Akademia Kultury w SP 4

2017-10-13 16:27:41 (ost. akt: 2017-10-13 16:29:22)

Autor zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku

3 i 10 października 2017 roku w szkolnej bibliotece odbyły się warsztaty teatralne oraz emisji głosu i dykcji. Uczestnikami spotkań byli uczniowie realizujący zadania partnerskiego projektu Wędrownej Akademii Kultury'17, ich opiekunowie oraz przedstwiciele Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ełku.

Celem zajęć z zaproszonymi Gośćmi było nabycie umiejętności i wiadomości oraz formowanie postaw w celu prawidłowego przedstawienia ,,Legendy mazurskiej w sztuce kamishibai" organizowanego w ramach programu „Bardzo Młoda Kultura”.

Podczas pierwszego spotkania Pan Wiktor Malinowski ze Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego ,,Kultywator" oraz Teatru ,,Delikates" mówił o integracji emocjonalno-ruchowo-wokalnej, używaniu rozmaitych technik improwizacyjnych, zabaw i gier teatralnych. Poznanie wybranych tajników dobrego występu zweryfikowało umiejętności aktorskie i reżyserskie oraz zmodyfikowało pracę nad tekstem legendy. Instruktor zachęcał do zaprzyjaźnienia się ze sztuką, zabawy z widzem, a także rozwijania swoich talentów. Mówił też o nauce dykcji i postawach scenicznych, które przykuwają i utrzymują uwagę słuchacza.

W czasie drugiego spotkania Pani Michalina Janczak–Kukowska (protetyk słuchu, praktyk Metody Tomatisa, terapeuta Integracji, dyrektor ,,LogoAudio Centrum Rozwoju Mowy i Słuchu" w Ełku) teoretycznie i praktycznie zaprezentowała przykłady ćwiczeń dykcyjnych poprawiających wyrazistość mowy, ćwiczeń oddechowych oraz emisyjnych mających na celu poprawę słyszalności głosu. Uczestników zaskoczyła część wykładu dotycząca higieny aparatu głosowego. Prowadząca wspomniała o niekorzystnym wpływie na głos m.in. dezydorantów w aerozolu, kredy, nawyku odchrząkiwania. Nie polecała spożywania przed śpiewem czekolady, orzechów, picia czarnej herbaty. Mówiła o trosce o zdrowie, dobroczynności snu, dbaniu o odpowiednią temperaturę, czystość i wilgotność powietrza, unikaniu stresu i hałasu. Zachęcała do popijania niegazowanej wody, rozgryzania ampułek z witaminą A+E, stosowania nawilżaczy powietrza. Na zakończenie zaproponowała ,,łamańce językowe" – zdania, które niejednokrotnie sprawiły wiele trudności w ich odczycie, ale wywołały też salwy śmiechu i refleksję nad tym, że należy dbać o poprawność językową i pracować nad nią.

Warsztaty przyniosły zamierzone oczekiwania. Poznaliśmy się, odkryliśmy swoje słabości i talenty. Nabyte wiadomości będziemy mogli wykorzystywać dążąc do celu na różnych scenach życia.

Bożena Merchelska

Polub nas na Facebooku:

Źródło: SP4

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages