Wtorek, 23 października 2018. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Wyrok dla Adama i Ewy?

2017-10-24 12:00:00 (ost. akt: 2017-10-24 14:16:52)

Autor zdjęcia: Stowarzyszenie Adelfi

PRZYRODA\\Adam i Ewa. Tak nazywa się pomnik przyrody, który od dziesiątek lat stoi w Parku Solidarności. Przytulone drzewa symbolizujące miłość śmiertelnie zachorowały i być może już niedługo znikną razem ze wspomnieniami setek ełczan.

Adam i Ewa to nie buki pospolite, jak może sugerować ich oficjalna nazwa. To pomnik przyrody, symbolizujący miłość, oddanie, przywiązanie. Zrośnięte w uścisku drzewa od dziesiątek lat zdobią ełcki Park Solidarności. Były świadkami bawiących się dzieci, starszych par spacerujących po parku, widziały oświadczyny zakochanych. Niestety, śmiertelnie zachorowały.

Podczas wtorkowej (24.10) sesji Rady Miasta Ełku oraz na poprzedzającej ją Komisji Mienia Komunalnego i Porządku Publicznego radni dyskutowali na temat konieczności pozbawienia Adama i Ewy statusu pomnika przyrody. To konieczne, jeśli chce się myśleć o wycince drzew. Radni podczas sesji większością głosów zdecydowali, że zrośnięte drzewa nie będą już pomnikiem przyrody, nie chroni ich więc już konserwator.

— Pięciokrotnie zlecaliśmy badanie dendrologiczne drzew. Niestety, potwierdziły się najgorsze obawy, drzewa zachorowały na coś, co można określić dendrologicznym nowotworem — mówi prezydent miasta Tomasz Andrukiewicz. — Jedno z drzew jest już martwe, co można zobaczyć gołym okiem. Drugie wykazuje te same symptomy, a analiza specjalistów jednoznacznie wskazuje, że niedługo spróchnieje. Drzewa będą mogły w przyszłości stanowić zagrożenie dla przechodniów, dlatego trzeba będzie podjąć jakieś kroki. Na razie nie ma żadnych decyzji o wycince, jest tylko decyzja o pozbawieniu statusu pomnika przyrody — dodaje gospodarz miasta.

W podobnym tonie wypowiada się Wojciech Kwiatkowski, przewodniczący Komisji Mienia Komunalnego i Porządku Publicznego, która opiniowała uchwałę.

— To jest jak z chorym zębem. Jeśli boli, to staramy się go leczyć. Jeśli jednak nie wykazuje żadnej poprawy i zaczyna stwarzać zagrożenie, to decydujemy się na wyrwanie. To smutne w kontekście dwóch pięknych drzew, ale taka jest naturalna kolej rzeczy i nie możemy pozwolić, żeby drzewa stanowiły zagrożenie dla ełczan — powiedział radny.

Podczas sesji pojawił się tylko jeden głos przeciwny pozbawienia statusu przyrody.

— Wychowałem się na ulicy 3 Maja. Jako dzieci z przyjaciółmi bawiliśmy się pod tymi drzewami, zbieraliśmy z niego kasztany, zjadaliśmy je. Nie mogłem głosować za tym, by doprowadzić do ich wycinki. Jestem zdania, że jeśli stworzenie zachoruje, to trzeba je leczyć. Myślę, że dla Adama i Ewy nie jest jeszcze za późno i możemy pozwolić im trochę pożyć — przekonuje radny Dariusz Dracewicz.

Dowiedzieliśmy się, że radni nie byli tak zgodni podczas obrad komisji. Pojawiały się różne pomysły - żeby sztucznie podtrzymać drzewo i zamocować na nim sztuczne liście, żeby rozdzielić Adama i Ewę i wyciąć tylko jedno z nich. Wygląda jednak na to, że w najbliższej przyszłości będziemy zmuszeni pożegnać się na zawsze z tak ważnymi dla wielu ełczan drzewami.

mro

http://m.wm.pl/2017/10/orig/22519056-1687224164634644-3663903901168685450-n-423915.jpg
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Alicja #2358711 | 145.133.*.* 25 paź 2017 12:17

  ciekawostka odnośnie wykorzystania sentymentalnych pomników przyrody: 10 km od mojego miejsca zamieszkania, w Gilze, wykopano 2 dęby, które tworzyły studnię związaną z historią powstania miasteczka. Powstał z nich pomnik w centrum Gilze : http://www.cubra.nl/bomen/gewezenbomen/g ilzeeikenput/boomputgilze.htm Wykonanie nie naj.. ale pomysł świetny . Może by tak cos w tym stylu???

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Radecky #2358275 | 93.105.*.* 24 paź 2017 21:45

  jak dla mnie te drzewa w parku to jakiś bezsens... wszystkie wyciąć i postawić apartamencik

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Ale jak? #2358033 | 89.228.*.* 24 paź 2017 17:20

  Zjadał? Kasztany pod dębem??

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages