Piątek, 14 sierpnia 2020. Imieniny Alfreda, Maksymiliana, Selmy

300 drzew w centrum pójdzie pod piłę? Trwa debata o przyszłości ul. Wojska Polskiego

2017-10-25 14:57:03 (ost. akt: 2017-10-25 16:55:02)

Autor zdjęcia: Kamil Mróz

Trwają prace nad planami przebudowy ul. Wojska Polskiego. Gruntowny remont głównej arterii Ełku wiązałby się z potrzebą wycięcia kilkuset drzew w centrum miasta. W najbardziej drastycznym wariancie mowa o ponad 300 drzewach.

Ełcki ratusz planuje przebudowę głównej ulicy w mieście. Projekt jest już gotowy. Zakłada on całkowite przebudowanie Wojska Polskiego razem ze skrzyżowaniami z Kościuszki, Armii Krajowej, Zamkową, Mickiewicza, Pułaskiego czy skrzyżowaniem przy Wieży Ciśnień. Planowane jest też poszerzenie ulicy i wybudowanie ścieżek rowerowych i zatok autobusowych. To wiązałoby się z koniecznością wycinki ponad 300 drzew.

Okazją do wyrażenia swojej opinii była rozprawa administracyjna, która odbyła się w środę o godzinie 11:00 w Ełckim Centrum Kultury. Wzięli w niej udział projektant, przedstawiciele ełckiego ratusza oraz kilku mieszkańców Ełku.

— Dzisiejsza rozprawa jest przeprowadzona w ramach oceny raportu o oddziaływaniu na środowisko przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie ul. Wojska Polskiego — mówi Roman Gorczyca, główny specjalista od spraw ochrony środowiska Urzędu Miasta Ełku. — Taka ocena jest wymagana do wydania odpowiednich pozwoleń. Raport o oddziaływaniu na środowisko wysłaliśmy już Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie. Odpowiedzi spodziewamy się na początku listopada, wtedy będzie wiadomo, co dalej z inwestycją.

Środowa rozprawa była okazją dla mieszkańców Ełku do zadawania pytań o planowaną inwestycję. Było ich niemało, bo wciąż duże kontrowersje wywołuje konieczność wycinki kilkuset drzew w centrum miasta.

— Czy nie ma możliwości uratowania tych drzew? Dlaczego musimy wycinać drzewa, które są zdrowe i dbają o oczyszczanie środowiska i obniżanie temperatury w mieście? — pytała ełczanka. — Moim zdaniem tak daleko idący remont jest niepotrzebny, bo przepustowość głównej ulicy jest wystarczająca. A godząc się na wycinkę ponad 300 drzew robimy krzywdę naszemu coraz bardziej zabetonowanemu miastu — dodaje inna mieszkanka.

Projektant obecny na spotkaniu odpowiadał, że są brane pod uwagę różne warianty, także takie, które pozwoliłyby ograniczyć nieco liczbę wycinanych drzew. — Jednak wycinki tak czy inaczej uniknąć się nie da, jeśli chcemy myśleć o przebudowie ulicy — dodał. — Proszę pamiętać, że RDOŚ w miejsce każdego wyciętego drzewa każe nasadzić trzy nowe, dlatego zieleni w mieście na pewno nie będzie mniej. Mogą być problemy z nasadzeniem takiej ilości drzew przy samej Wojska Polskiego, ale gdzieś te drzewa zostaną posadzone, inaczej doszłoby do złamania prawa.

Duże protesty wywołał też sam sposób organizacji spotkania dla społeczności Ełku.

— Po pierwsze, nikt o tym spotkaniu nie wiedział, bo informacja o nim została zamieszczona na Biuletynie Informacji Publicznej, którego i tak nigdy nikt nie czyta. Po drugie, jaki jest sens organizowania spotkania w środę o 11? Jak można odbywać tak ważne spotkanie wiedząc, że nikt nie przyjdzie, bo nie może? Nas jest tutaj garstka, a powinna być pełna sala — powiedział ełczanin.

Urząd Miasta jeszcze do 9 listopada umożliwia zapoznanie się z dokumentacją i złożenie swoich uwag. Te później rozpatrzy prezydent Ełku. Aby zobaczyć dokumentację i wyrazić opinię, należy się udać do urzędu miasta, do pokoju numer 373 w godzinach 8:00-15:00.

W tej chwili inwestycja jest jeszcze na etapie planowania. Dopiero po uzyskaniu opinii społeczeństwa, RDOŚ-u i Inspektoratu Sanitarnego władze miasta będą mogły starać się o zgodę na realizację inwestycji.

mro

http://m.wm.pl/2017/10/orig/img-9683-424303.jpg
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. stary ełczak #2359901 | 5.172.*.* 26 paź 2017 15:20

  Zamiast poprawiać Wojska Polskiego zróbcie małą obwodnicę. Odciąży to ruch na jedynym moście przez rzekę. Ilość świateł paraliżuje ruch w godzinach szczytu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. EUczanin #2359541 | 89.228.*.* 26 paź 2017 09:08

   Odliczając małe dzieci, pijaków i "nawróconych", to do zabrania głosu zostało około 10tys. EŁCZAN. Ci będą miały 10tys. opinii. Najlepiej posłuchać kilku fachowców, oni niech się wypowiedzą i władza niech wybierze najlepszy projekt. Inaczej będzie kłótnia i każdy będzie miał inną rację. Takie jest moje zdanie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Teresa #2359446 | 176.221.*.* 26 paź 2017 07:04

   ZOSTAWCIE DRZEWA !!!!!!!! co zrobiliscie z parkiem !!!!!!

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Don Żulejro #2359178 | 84.40.*.* 25 paź 2017 20:23

    zabetonować, wybrukować i podświetlić wszystko co się da i zwęzić koniecznie zwęzić ,jak Mickiewicza i nie patrząc na logikę

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. Ir. #2359073 | 176.221.*.* 25 paź 2017 18:50

     Zróbcie coś z tą ulicą ! A drzewa stare i niebezpieczne zastąpić młodymi sadząc w odpowiednich miejscach !!! I koniec dyskusji - bieżcie się do roboty

     Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (14)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages