Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Uśmiech z Ełku trafi do Afryki

2017-11-04 10:00:00 (ost. akt: 2017-11-04 10:53:00)

AKCJA CHARYTATYWNA\\\ Klerycy Łukasz Kulikowski i Piotr Bortkiewicz, kiedy tylko usłyszeli o potrzebujących dzieciach w afrykańskim Burundi, postanowili działać. Chcą zebrać zabawki i ubrania potrzebne biednym dzieciom.

— Zacznijmy od najważniejszego: co chcecie zrobić?
— Organizujemy zbiórkę zabawek, ubrań i najpotrzebniejszych artykułów. Chcemy to wszystko zebrać i wysłać dzieciom z afrykańskiego Burundi. Diecezja ełcka będzie wspierać tam budowę szkoły dla biednych i potrzebujących dzieci. Kiedy o tym usłyszeliśmy, od razu udaliśmy się do księdza biskupa. Chcemy dołożyć własną cegiełkę i pomóc.

— To nie pierwsza wasza zbiórka?
— Działamy z ramienia Koła Maryjnego Diecezji Ełckiej. Wcześniej zbieraliśmy na Mikołajki i święta słodycze do domów dziecka i DPS-ów, udało nam się zebrać około 20 kilogramów. Później zaczęliśmy wysyłać za granicę, bo tam potrzeby są największe. Zaczęło się od Boliwii, teraz chcemy pomóc Afryce. Problem jest z wysyłką żywności, ale zabawki, ubrania i tym podobne nadadzą się jak najbardziej.

— Dlaczego akurat zabawki?
— Dla dzieci w Polsce, właściwie w całej Europie czy Ameryce, zabawki to norma. A dla dzieci z Afryki miś, samochodzik czy prawdziwa piłka to rzecz nie z tej Ziemi. Niedawno widzieliśmy nagranie, jak misjonarze przekazują biednym dzieciom worek zabawek. Trzeba było zobaczyć ich miny, to było coś niesamowitego. Chcemy, żeby z Ełku do Afryki trafił prawdziwy uśmiech. Chcemy też, żeby te dzieci mogły mieć chociaż namiastkę dzieciństwa.

— Co można przynosić?
— Zabawki, ubrania, artykuły higieny. W Burundi potrzeby są ogromne. Problem jest z wodą pitną, z lekami, z jedzeniem. Teraz chcemy wysłać zabawki i ubrania, ale niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości zaangażujemy się też w zbiórki na większą skalę, które sprostałyby też innym potrzebom tych dzieci.

— Wydaje mi się, że macie predyspozycje na misjonarzy.
— Bardzo byśmy chcieli nimi w przyszłości zostać. To bardzo trudna posługa, ale właśnie tam jesteśmy najpotrzebniejsi. W ełckiej diecezji jest wspaniale, ale każdy ksiądz powołany jest nie tylko do Kościoła ełckiego, ale też do Kościoła na całym świecie. Czy to w Boliwii, czy Peru, czy Chin. Dlatego jesteśmy gotowi. Jeżeli Kościół będzie widział nas jako kapłanów, to chcemy odbywać posługę w najbiedniejszych krajach.

— Bycie misjonarzem bywa niebezpieczne...
— Mam kolegę misjonarza w Brazylii. Niedawno został pobity i okradziony, wysyłaliśmy mu pieniądze. Ale to jest znak, że właśnie tam Bóg potrzebny jest najbardziej, a my chcemy Mu w tym dotarciu pomóc.

— Wracając do zbiórki: gdzie można przynosić podarki?
— Zbieramy do połowy listopada. Prosimy o przynoszenie artykułów do Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku lub do Wydziału Studiów Technicznych i Społecznych w Ełku - UWM. W tym miejscu chcielibyśmy poprosić wszystkich ełczan o wsparcie. Podarujmy dzieciom z Burundi trochę uśmiechu prosto z Ełku.

— Dziękuję za rozmowę.

km
Redakcja "Rozmaitości Ełckich" włącza się w akcję zbiórki kleryków Łukasza Kulikowskiego i Piotra Bortkiewicza. Zachęcamy do przynoszenia zabawek i artykułów dziecięcych do naszej redakcji przy ul. Roosevelta 1 w Ełku! Czekamy na Was do połowy listopada.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wsiowy #2367962 | 83.24.*.* 6 lis 2017 05:48

  A może kościół katolicki rzucił by coś ze swego potężnego majątku , a nie zbiera dary od biednych ludzi i się potem chwali jaki to on jest miłosierny i dobry bo pomaga potrzebującym , może i pomaga ale nie za swoje . HIPOKRYZJA !

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ano #2367622 | 176.221.*.* 5 lis 2017 14:04

  zastanawialiście się, kto i ile zarabia na pomocy dla Afryki? tyle mld $ pomocy dla Afryki, a murzyni dalej żyją w chatkach z g*wna, tylko dyktatorzy się zmieniają (ale nie za często)

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages