Rodzice chcą rozbudowy ełckiej SP 5

2017-11-02 10:49:41(ost. akt: 2017-11-02 11:00:55)

Autor zdjęcia: SP 5 w Ełku

SP nr 5 jest jedyną placówką, w której po wprowadzeniu reformy edukacji nauki nie kontynuują uczniowie klas 7. Z powodu braku miejsca. Rodzice chcą rozbudowy budynku. Miasto jest otwarte na rozmowy, ale nie na taką inwestycję.
Od rozpoczęcia nowego roku szkolnego, a tym samym wprowadzenia reformy edukacji mijają już prawie 2 miesiące. Jak się jednak okazuje emocje cały czas nie opadły. Zwłaszcza wśród rodziców dzieci z osiedla Jeziorna, których dzieci uczą się w Szkole Podstawowej nr 5. Zgodnie z obowiązującą reformą mamy już 8-letnią szkołę podstawową. W prawie wszystkich placówkach oznacza to, że absolwenci klas szóstych kontynuują naukę w klasie siódmej w tym samym budynku. W prawie wszystkich, bo wyjątkiem jest właśnie SP 5. A wszystko z powody zbyt małej kubatury budynku.

Uwagi związane ze zbyt małą powierzchnią "piątki" pojawiały się również w poprzednich latach. Chodziło m.in. o zbyt małe pomieszczenie na stołówkę.
Teraz rodzice zebrali ponad 1,1 tys. podpisów pod petycją do ełckiego ratusza o rozbudowę placówki, a tym samym poprawę warunków nauki ich dzieci. Jak przyznają w rozmowach rodzice, spodziewają się, że dzieci w kolejnych latach może przybywać. Osiedle jest stosunkowo młode, a do tego cały czas powstają na nim nowe bloki.

Jedno spotkanie przedstawicieli rodziców z władzami miasta już się odbyło.
— Zanim zostanie opracowana nowa koncepcja rozwoju szkoły, nie rozbudowy a rozwoju, musimy raz jeszcze przyjrzeć się demografii oraz zapoznać się z rozwiązaniami technicznymi tego budynku — mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku. — Chcemy ponownie spotkać się z rodzicami, żeby wypracować jakieś porozumienie.

Jak dodaje prezydent Ełku, w skali wszystkich obiektów oświatowych w mieście jest więcej miejsc w szkołach niż dzieci. Co prawda jest pewne skupienie większej liczby dzieci na osiedlu Jeziorna, dlatego uczniowie z tej części miasta, jak i sąsiedniego osiedla przy ulicy Kilińskiego uczęszczają łącznie do trzech szkół 1, 5 i 7.

— Nasze wcześniejsze plany pokrzyżowała trochę reforma oświaty. "Piąstka" była przygotowywana pod kątem szkoły 6-letniej, a obecny budynek Szkoły Podstawowej nr 1 pod kątem gimnazjum. Teraz plany te musimy modyfikować — dodaje Tomasz Andrukiewicz.

Jak zaznacza nie jest rozważana zmiana obwodów szkół czy rozbudowa szkoły.

— Bez wątpienia jest ciasno. Ale chcemy żeby dzieci i rodzice byli usatysfakcjonowani. Największy problem będziemy mieli przez kilka lat dopóki obecni uczniowie klas 3 i 4 nie skończą nauki. W tych klasach jest bowiem najwięcej dzieci i oddziałów - po sześć. W pozostałych rocznikach zazwyczaj po trzy. Nie jest rozwiązaniem rozbudowa szkoły, bo za pięć lat będziemy mieli problem, co zrobić z pustym budynkiem. Jest kilka pomysłów, ale jest jeszcze za wcześnie, żeby o nich mówić — zapewnia prezydent Andrukiewicz.

Kolejne spotkanie z rodzicami jest planowane jeszcze w listopadzie.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mano #2366137 | 89.228.*.* 3 lis 2017 00:12

    uczyłem się w SP4, dobrych już z 30 lat temu, klas było do "F", w klasie dzieciaków po 30, ćwiczyliśmy na wf na korytarzu, w szatniach był tłok - wieszało się po dwie kurtki na jeden haczyk (za zgodą tego kto był pierwszy :), na mleko stało się w gigantycznej kolejce, obiady to była wojna - ale przeżyliśmy, czego trzeba się nauczyliśmy i są zarąbiste wspomnienia. Teraz moje dzieci chodzą do szkoły - do państwowej nie prywatnej więc wiem jakie mogą być tam warunki - hmmm czy rodzice z SP5 zapomnieli? Rozpieszczamy dzieciaki, dzieciom wszystko wolno, dzieci muszą być pierwsze, mają wszystko - po co? do czego to doprowadzi? Swoje przetrwają i nabiorą charakteru. Nie dajmy się zwariować!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. Fidel Castro #2366067 | 87.205.*.* 2 lis 2017 21:46

    Po raz pierwszy zgadzam się z Andrukiewiczem - rozbudować , a za lat kilka magazynować w tej kubaturze wiatr. Logika na poziomie ..........

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5