Wtorek, 11 grudnia 2018. Imieniny Biny, Damazego, Waldemara

Znajdują opony z ciężarówek, butelki, puszki i... iPhone'y [ZOBACZ FILM]

2017-11-07 12:02:10 (ost. akt: 2017-11-08 15:20:10)

Autor zdjęcia: Kamil Mróz

Od kilku dni na linii brzegowej Jeziora Ełckiego można zobaczyć kręcących się nurków. Nurkowie zawodowi pracują przy ełckiej promenadzie i oczyszczają na zlecenie powiatu dno przy brzegu.

Nurkowie pracujący od kilku dni na ełckiej promenadzie wzbudzają niemałe zainteresowanie przechodniów. I choć sami przyznają, że Ełk jest pięknym miastem, to nie przyjechali tu ponurkować w celach rekreacyjnych. Panowie ciężko pracują przy oczyszczaniu linii brzegowej Jeziora Ełckiego. I jak się okazuje, nasze jezioro jest z czego oczyszczać.

— Dzisiaj wywieźliśmy cały kontener wypełniony śmieciami, właśnie podstawiono nam drugi. Naszym zadaniem jest oczyszczenie dna od Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego do mostu przy ul. Zamkowej. Czyścimy do 15 metrów od linii brzegowej — powiedział Jacek Chojda z elbląskiej firmy FROG. — Co znajdujemy? Cały przekrój rzeczy. Najwięcej jest starych opon, nie tylko do osobówek, ale i do aut ciężarowych. Są też metalowe pręty i oczywiście puszki oraz butelki. Ale trafiają się też ciekawostki. Dla przykładu: wyjęliśmy z dna stary silnik dolnozaworowy, bęben od pralki, kawały blachy, części od lodówki, starą gaśnicę, garnki. Ale trafił się też chociażby iPhone. Ale już nie nadaje się do użytku.

Jedną z takich ciekawostek mogliśmy oglądać na własne oczy. Nurkowie wyciągnęli metalowy słup z przymocowanym śmietnikiem, taki sam, jakie w tej chwili stoją wzdłuż ełckiej promenady.

— Ludzie wyrzucają do wody najróżniejsze rzeczy. Te wielkogabarytowe przedmioty zwykle są stare, z nowszych rzeczy na dnie jest dużo butelek i puszek. Widać, że ełckiego jeziora nikt dawno nie sprzątał, bo jest co wyciągać. Ale idzie nam całkiem sprawnie.

Specjaliści z elbląskiego FROG-a mówią, że ełczanie są bardzo zaciekawieni.

— Zatrzymują się, zadają pytania, sprawdzają, co wyłowiliśmy, wypytują o sprzęt, którego używamy — śmieje się Jacek Chojda. — Pytają, czy znaleźliśmy ten słynny samolot z czasów II wojny światowej. Odpowiadam, że nie, ale przecież pracy na Jeziorze Ełckim jeszcze nie skończyliśmy. Jezioro macie w Ełku piękne, promenada jest super, dlatego fajnie, że teraz dno będzie odpowiednio czyste.

Elbląski FROG działa od dwóch lat. Takie zadania, jak oczyszczanie brzegów jezior, to tylko wycinek działalności. Na co dzień FROG szkoli też przyszłych nurków, dokonuje inspekcji, czy naprawia statków, pracuję również w wodach skażonych biologicznie i chemicznie.

— To ciekawa praca. Każdy z nas ma duże doświadczenie w pracy pod wodą, ja sam nurkuję od około trzydziestu lat — dodaje Jacek Chojda. — Zdążyłem się już wiele nauczyć i wyszkoliłem dziesiątki nurków. Dlatego ogromną uwagę przykładamy do bezpieczeństwa. Nawet przy potencjalnie mało ryzykownych pracach, takich jak oczyszczanie brzegu Jeziora Ełckiego, jesteśmy przygotowani na wszelkie ewentualności.

Pracę nurków oglądać można jeszcze do końca tego tygodnia. Nurkowie oczyszczają brzeg na zlecenie ełckiego starostwa powiatowego. Projekt ma na celu zrównoważone wykorzystanie i ochronę zasobów dziedzictwa naturalnego znajdujących się na obszarze partnerów projektu. W tym celu Powiat Ełcki modernizuje obiekt MOS-u poprzez zastosowanie energooszczędnych rozwiązań tj. pompy ciepła oraz oczyszcza fragment Jeziora Ełckiego, co wpłynie bezpośrednio na poprawę środowiska naturalnego na Obszarze Chronionego Krajobrazu Pojezierza Ełckiego.

Projekt pn. ”Od teorii do praktyki – zrównoważone wykorzystanie zasobów dziedzictwa naturalnego w Ełku oraz Birštonas” realizowany dzięki dofinansowaniu w ramach Programu Współpracy Interreg V-A Litwa – Polska.

PONIŻEJ NAGRANIE PŁETWONURKÓW W PRACY:http://m.wm.pl/2017/11/orig/img-20171103-113427-426887.jpg

http://m.wm.pl/2017/11/orig/img-20171104-114510-426889.jpg


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zorro #2370660 | 89.228.*.* 9 lis 2017 17:44

  co z tego sprzątania jak woda przypomina gnojówkę, przy białym żaglu jest niby plaża, ale żeby wejść do tego ścieku to trzeba być nieźle wstawionym...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Danuśka #2369757 | 176.221.*.* 8 lis 2017 11:51

  No jak to PATRIOCI dbają o dobry wizerunek miasta ! Widać to każdego ranka po weekendzie. Wystarczy przejść się promenadą wzdłuż jeziora. Kultura rodem z PGR !

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Gustlik #2369623 | 89.228.*.* 8 lis 2017 09:12

  Wielki wstyd Ełczanie we własnym domu też tak syficie ,to tylko świadczy o was,mówię tu o tych co tak syfią nasze kochane jeziora

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ano #2369603 | 176.221.*.* 8 lis 2017 08:55

  śmietniki, puszki, butelki i znaki w jeziorze - tak się bawią w Ełku. Co roku powinno się sprzątać ten ściek. Stojąc nad brzegiem gołym okiem widać same śmieci.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages