środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Prezydent o remoncie Wojska Polskiego: "Nie chcemy zapisać się w historii Ełku jako jego drwale"

2017-11-08 10:00:00 (ost. akt: 2017-11-08 10:17:46)

Autor zdjęcia: Kamil Mróz

EŁK\\\Ełczanie już po raz drugi zabrali głos w sprawie projektu przebudowy ul. Wojska Polskiego. To będzie jedna z najtrudniejszych i najkosztowniejszych inwestycji w historii Ełku. Przetargi władze miasta ogłoszą w przyszłym roku.

Zobacz także: 300 drzew w centrum pójdzie pod piłę? Trwa debata o przyszłości ul. Wojska Polskiego 300 drzew w centrum pójdzie pod piłę? Trwa debata o przyszłości ul. Wojska Polskiego Trwają prace nad planami przebudowy ul. Wojska Polskiego. Gruntowny remont głównej arterii Ełku wiązałby się z potrzebą wycięcia kilkuset drzew w centrum...
Przed dwoma tygodniami odbyła się rozprawa administracyjna, podczas której mieszkańcy mogli zabrać głos i zgłosić swoje uwagi do inwestycji polegającej na przebudowie ul. Wojska Polskiego. A tych było niemało, bo inwestycja na tak wielką skalę musi budzić kontrowersje. Mieszkańcy zgłaszali swoje obawy przede wszystkim w związku z koniecznością wycinki kilkuset drzew na długości niemal całej głównej arterii. W najbardziej "agresywnym" wariancie mowa jest o ponad 300 drzewach. Kontrowersje wzbudził wtedy też sam sposób organizacji konsultacji z mieszkańcami miasta, bo spotkanie odbyło w godzinach pracy większości zainteresowanych stron.

W związku z tym prezydent miasta zaprosił mieszkańców na rozprawę administracyjną jeszcze raz. Ełczanie spotkali się z projektantem, urzędnikami ratusza i samym prezydentem we wtorek (07.11) wieczorem. Projektant Wojciech Grzybowski jeszcze raz opisał całą inwestycję, później był czas na zadawanie pytań i zgłaszanie swoich obaw. Znów wróciła sprawa wyjazdów z posesji, przejść dla pieszych i słynnych już "300 drzew".

— Trzeba zdać sobie sprawę, że przy tak dużej inwestycji trzeba iść na jakieś kompromisy — powiedział projektant Wojciech Grzybowski. — Idealna sytuacja jest wtedy, gdy budujemy na pustym polu wszystko od nowa. Jednak gdy ulica ma określone uwarunkowania architektoniczne i kilkusetletnią historię, sprawa się komplikuje.

Mimo kilku uwag, większość mieszkańców Ełku obecnych na spotkaniu chwaliła projekt inwestycji. Głos zabrał też gospodarz miasta, który przekonywał, że...

Nie chcemy zapisać się w historii Ełku jako jego drwale. Corocznie na Wojska Polskiego dochodzi do kilkudziesięciu wypadków, kolizji i stłuczek. Poprawa bezpieczeństwa ełczan wiąże się z koniecznością wycięcia określonej ilości drzew. Chciałbym zapewnić, że w mieście nie będzie mniej zieleni, bo za każde wycięte drzewo zasadzimy trzy kolejne. I to nie karłowate kikuty, ale prawdziwe, trzymetrowe drzewa, które będą się w kolejnych latach rozrastać — argumentował prezydent. I dodał, że... — Głównym problemem Ełku w przyszłych latach będzie komunikacja. Już teraz przybywa w mieście setek samochodów rocznie. Przy inwestycjach musimy patrzeć nie przez pryzmat 2-3 lat, ale co najmniej kilkudziesięciu. Będziemy podejmować działania mające na celu zachęcenie mieszkańców do korzystania z rowerów i autobusów zamiast samochodów. Ale postępu cywilizacyjnego nie zatrzymamy, dlatego musimy przygotować Ełk do niedalekiej już przyszłości.

Przetargi na wykonanie remontu ul. Wojska Polskiego zostaną ogłoszone w 2018 roku, a fizycznie prace nad inwestycją ruszą prawdopodobnie rok później. Przebudowa będzie podzielona na dwa etapy, pierwszy obejmie odcinek od skrzyżowania z Kilińskiego do tego z Mickiewicza, drugi etap to przebudowa od skrzyżowania z Mickiewicza do rozjazdu przy Wieży Ciśnień. Już teraz ratuszowi udało się zarezerwować finansowanie pierwszej części remontu na poziomie 85 proc. ze środków unijnych. Pierwszy etap będzie kosztował około 12 milionów złotych. W tej chwili miejski urząd wciąż czeka na decyzję Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie w kwestii akceptacji raportu o oddziaływaniu inwestycji na środowisko.

mro
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ano #2370331 | 176.221.*.* 9 lis 2017 08:33

  to był sarkazm, geniuszu

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ano #2370086 | 176.221.*.* 8 lis 2017 19:09

  tyle stłuczek i potrąceń na pasach, ale nie, nie będą mi tu drzew wycinać! drzewa ważniejsze niż ludzkie zdrowie i życie. niech jeżdżą tymi rowerami po ulicy lub chodnikach. nikt nie będzie wycinał tak cennych drzew żeby jakąś głupią ścieżkę rowerową budować!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Obywatel Ełku #2370023 | 213.241.*.* 8 lis 2017 17:56

   Witam witam i od razu pytam czy na spotkaniu byl Radny z Wojska Polskiego ????????????????? Nasz reprezentant obywateli Ełku w radzie miasta, czy ktoś moze mi odpowiedziec?????

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   1. Tomek #2369822 | 81.190.*.* 8 lis 2017 13:19

    Bardzo dobry projekt przebudowy ulicy Wojska Polskiego , byłem wczoraj i była rzeczowa dyskusja kto nie był niech nie komentuje . Bo ciężko było ruszyć cztery litery i o 18 00 się zjawić , teraz to w necie jestescie pierwsi haha ciężkie ludzie jesteście .

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

    1. Krzysiek #2369810 | 176.221.*.* 8 lis 2017 12:59

     Wytniecie drzewa a pozniej dzieci naszych dzieci nie beda mialy czym oddychac!!

     Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

     Pokaż wszystkie komentarze (18)

     Zagraj w GRY.wm.pl

     • Goodgame Empire
     • Goodgame Big Farm
     • Goodgame Poker
     • Shadow Kings - The Dark Ages