środa, 13 listopada 2019. Imieniny Arkadii, Krystyna, Stanisławy

99 lat temu odzyskaliśmy wolność. Zobacz jak ełczanie świętowali Narodowy Dzień Niepodległości [FILMY, ZDJĘCIA]

2017-11-11 14:27:21 (ost. akt: 2017-11-11 15:14:36)

Autor zdjęcia: Kamil Mróz

Równo 99 lat temu Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Ełczanie rocznicę jednego z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju obchodzili sportowo i patriotycznie.

11 listopada 1918 roku to przełomowa data w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Narodu Polskiego. Po 123 latach niewoli nadeszła upragniona wolność – Polska odzyskała niepodległość. W tym roku obchodziliśmy 99. rocznicę upamiętniającą ten ważny dzień w historii kraju.

Zaczęło się na sportowo. Punktualnie o godzinie 11:11 w Ełku, podobnie jak w wielu miastach całej Polski wystartował Bieg Niepodległości. W ten sportowy sposób ponad 400 ełczan zdecydowało się uczcić 99. rocznicę odzyskania wolności. Tradycyjnie biegacze wystartowali sprzed ełckiego ratusza. Wzięły w nim udział całe rodziny. I nie zwycięstwo było najważniejsze, ale pokazanie, że postawę patriotyczną można promować także poprzez zdrowy tryb życia.

Następnie świętujący udali się do Katedry św. Wojciecha, gdzie ks. biskup Jerzy Mazur odprawił mszę za wolną i niepodległą Polskę. Oficjalne uroczystości rozpoczęły się natomiast przemarszem parady spod kościoła na ulicę Piłsudskiego, pod miejski ratusz. Tam głos zabrał prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz. Gospodarz dziękował za tak liczne przybycie na uroczystości, a także zapowiedział, że za rok, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, to ważne święto będziemy przeżywać w szczególny sposób.

Następnie delegacje władz, służb mundurowych, ełckich stowarzyszeń i szkół złożyły kwiaty pod pomnikiem bohatera tamtych czasów, marszałka Józefa Piłsudskiego.

Na koniec ełczanie mieli okazję podziwiać 15. Giżycką Brygadę Zmechanizowaną w akcji. Żołnierze przyjechali do Ełku z pokazem musztry wojskowej.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. X #2373172 | 176.221.*.* 13 lis 2017 09:40

  I znowu się zacznie bieganie jak KOT Z PĘCHERZEM obecnych co niektórych Radnych po klatkach schodowych z ulotką w zębach i banankiem na ustach:-)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Gość #2372774 | 178.36.*.* 12 lis 2017 14:52

  ..."Tam głos zabrał prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz. Gospodarz dziękował za tak liczne przybycie na uroczystości, a także zapowiedział, że za rok, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, to ważne święto będziemy przeżywać w szczególny sposób" Za rok to już będzie po wyborach samorządowych. Miny niektórych "świętujących" mogą być niewesołe.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages