Piątek, 14 sierpnia 2020. Imieniny Alfreda, Maksymiliana, Selmy

Są pieniądze na szczepienia przeciwko pneumokokom

2017-11-22 14:00:00 (ost. akt: 2017-11-22 14:23:43)

Autor zdjęcia: Fot. fotolia.com

ZDROWIE\\\Ełckiemu ratuszowi udało się pozyskać kolejne środki na finansowanie szczepień. Miasto dzięki dofinansowaniu z NFZ-u kupi ponad 160 szczepionek przeciwko pneumokokom.

Pneumokoki to bakterie, które często występują u ludzi w jamie nosowej i gardle. Samo nosicielstwo nie jest chorobą, jednak w sytuacji osłabienia odporności, np. w wyniku infekcji wirusowej, mogą powodować zapalenie zatok czy ucha. Jeśli natomiast pneumokoki przedostaną się do krwi i płynów ustrojowych, mogą spowodować zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, albo sepsę. W tych przypadkach przebieg choroby jest najczęściej bardzo poważny, prowadzi do hospitalizacji, a nawet zgonu. Pneumokoki rozprzestrzeniają się poprzez kontakt z osobą chorą lub zdrową będącą nosicielem bakterii. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową z dróg oddechowych podczas kaszlu, kichania, a nawet zwykłej rozmowy. Bakterie te są szczególnie niebezpieczne dla dzieci, zwłaszcza poniżej 2. roku życia.

Szczepienia przeciwko pneumokokom są płatne. Do bezpłatnych szczepień maja prawo tylko wcześniaki i dzieci do 5 roku życia chore na astmę. Jednak ełckiemu ratuszowi udało się pozyskać z dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia na realizację w przyszłym roku programu szczepień profilaktycznych przeciw pneumokokom dzieci urodzonych w 2015 roku. W ramach programu zaszczepionych zostanie 166 dzieci. Szczepienia będą realizowane od sierpnia do października 2018 r. Ze szczepień skorzystać będą mogły dzieci, które w przyszłym roku ukończą 3. rok życia.

— Program szczepień ochronnych realizowany jest w naszym mieście od czterech lat. Od tego czasu zaszczepionych zostało ponad 800 dzieci – wylicza Artur Urbański, zastępca prezydenta miasta.

Szczepionki przeciwko pneumokokom na pewno do tanich nie należą. Narodowy Fundusz Zdrowia pokryje 40 proc. kosztów zakupu szczepionek dla młodych ełczan - w sumie ełcki urząd miasta może liczyć na 15 tysięcy zł. Pozostałe 25 tysięcy będzie pochodzić z miejskiego budżetu.

mro

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. lubomira #2381441 | 37.47.*.* 23 lis 2017 21:06

    zaszczepcie księdza pederastę kruczyńskiego dariusza-szefunia caritasu- tylko czy jest na to szczepionka?. dawaj dupy darek

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages