Piątek, 14 sierpnia 2020. Imieniny Alfreda, Maksymiliana, Selmy

Ełcka szkoła muzyczna kończy 70 lat

2017-11-21 15:20:57 (ost. akt: 2017-11-21 15:31:33)

Rok 2017 jest dla ełckiej szkoły muzycznej jubileuszowy. Historia szkoły sięga czasów powojennych. W tym tygodniu jej społeczność świętuje 70-lecie działalności placówki.

Rok 2017 jest ełckiej szkoły muzycznej jubileuszowy. Historia szkoły sięga czasów powojennych, kiedy to na przełomie 1946 – 47 roku powstała Niższa Miejska Szkoła Muzyczna. Pierwszy uczeń został wpisany na listę 4 grudnia 1946 roku.

Pierwszym jej dyrektorem został przybyły z rodziną z Grodna - Tadeusz Tałankiewicz. On to, wraz z Janiną Sipowską, pracującą od pierwszych dni w szkole, a późniejszą dyrektor, byli organizatorami nie tylko szkoły ale także życia muzycznego w Ełku.
W roku 1950, w wyniku reorganizacji szkolnictwa artystycznego, Niższa Miejska Szkoła Muzyczna uzyskała status szkoły państwowej i otrzymała nową nazwę: Państwowa Szkoła Muzyczna.

Przez 70 lat Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Ełku angażowała się w setki ciekawych przedsięwzięć. W tej chwili placówka organizuje wiele konkursów szkolnych oraz o zasięgu pozaszkolnym. Wśród nich wymienić można Międzynarodowy Konkurs Duetów Fortepianowych, Ogólnopolskie Spotkania Młodych Wiolonczelistów WiolonczELKa, Regionalny Turniej Wiedzy o Muzyce, Międzyszkolne Spotkania Gitarzystów, Potyczki na Skrzypcowe Smyczki.

— Różne były dalsze losy muzyczne uczniów. Dla niektórych, nauka w ełckiej szkole wskazała drogę do przyszłego zawodu muzyka. Nasi absolwenci to członkowie różnych zespołów rozrywkowych, folklorystycznych, zespołów kameralnych, członkowie orkiestr i chórów, uczniowie szkół muzycznych stopnia wyższego, Akademii Muzycznych, Uniwersytetów. To pracownicy placówek i instytucji kultury, organiści, pedagodzy przedszkoli, szkół ogólnokształcących, akademii i szkół wyższych. To świadomi odbiorcy sztuki, publiczność sal koncertowych - ludzie o wyjątkowej wrażliwości — wymienia Agnieszka Zadroga z ełckiej PSM.

Jubileusz 70-lecia rozpocznie się we czwartek 23 listopada o godz. 14.00 odwiedzeniem na ełckim cmentarzu zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły. Nauczyciele wraz z uczniami zapalą symboliczne światełka na grobach tych, którzy współtworzyli historię szkoły.

O godz. 18.00 w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa odbędzie się uroczysta msza św. z oprawą muzyczną chórów i szkolnej orkiestry smyczkowej. Bezpośrednio po mszy nastąpi koncert organowy w wykonaniu absolwentów szkoły Marii Terleckiej i Rafała Sulimy.

Piątek 24 listopada to dzień koncertu galowego, który odbędzie się o godz. 16.00 w Ełckim Centrum Kultury. Wystąpią na nim uczniowie, nauczyciele i absolwenci szkoły. W holu ECK zobaczyć będzie można wystawę poświęconą historii szkoły.

aut. Agnieszka Zadroga, opr. mro

http://m.wm.pl/2017/11/orig/plakat-a3-70lat-psm-429680.jpgPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. elkman #2379319 | 89.228.*.* 21 lis 2017 18:46

    Czy na Jubileusz zaproszono absolwenta tej szkoły a obecnie emerytowanego o światowej sławie pianistę Jerzego MAŁŁa ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages