Niedziela, 17 lutego 2019. Imieniny Donata, Gizeli, Łukasza

Nasza choinka zdobi już plac św. Piotra! [ZDJĘCIA]

2017-11-24 12:00:00 (ost. akt: 2017-11-24 15:07:25)

Autor zdjęcia: Fot. Monika Rybka/FB Bożonarodzeniowa Choinka dla Papieża

Papież Franciszek dostał od Mazur wspaniały prezent. Okazała choinka przez ponad tydzień jechała do Watykanu prosto z Ełku. Stanęła w czwartek na placu św. Piotra. Niedługo poświęci ją sam Ojciec Święty.

Mimo licznych zakrętów, łuków, rond, zwężeń dróg i innych utrudnień podczas podróży, nasza choinka czuje się dobrze. Obawy były, bo świerk przejechał dobre 2 tysiące kilometrów. Dlaczego "nasza" choinka? Bo 27-metrowy bożonarodzeniowy kolos został wycięty z Puszczy Rominckiej specjalnie dla papieża Franciszka, by ozdobić plac św. Piotra. Z Ełku choinka wyjechała 11 listopada, a na plac dotarła w czwartek 23 listopada, kilkanaście minut przed godziną 3 w nocy. Operacja rozładowania świerku do łatwych nie należała. Jako, że ma aż 10 metrów rozpiętości, drzewo trzeba było dobrze związać. W sumie firma transportująca użyła aż... kilometra liny. W końcu przy pomocy dwóch dźwigów i dziesiątek ludzi, mazurska choinka w pełnej okazałości stanęła we właściwym miejscu około 7 rano. Cały proces obserwowali turyści, lokalni mieszkańcy oraz Polacy mieszkający w Rzymie. Wkrótce świerk będzie udekorowany ozdobami i obwieszony lampkami, stając się bożonarodzeniową dekoracją z prawdziwego zdarzenia. To nie koniec prezentów dla papieża Franciszka z naszego regionu. W drodze do Watykanu jest nadal konwój kilkudziesięciu mniejszych drzew, które ozdobią w nadchodzące święta Stolicę Piotrową.

Idea ofiarowania choinki z Mazur Watykanowi została zainicjowana przez arcybiskupów i biskupów metropolii warmińskiej i białostockiej oraz przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku. Nie jest to pomysł nowy, bo Kościół z naszego regionu musiał się na tę okazję trochę naczekać.

— Przygotowania zostały poczynione już w 2007 roku, trzeba było jednak poczekać aż 10 lat, by pomysł mógł zostać zrealizowany. Ofiarowywanie choinki do Watykanu jest już wieloletnią tradycją i przez lata włączały się w nie różne kraje, m.in. Niemcy, Austria, Słowenia, Rumunia, Chorwacja, Ukraina, Belgia, Czechy i Słowacja. Ostatnie drzewo z Polski do Watykanu trafiło jeszcze w 1997 roku jako prezent od zakopiańskich górali — mówi bp Jerzy Mazur z diecezji ełckiej. I dodaje, że... — Nasza choinka to jubileuszowy dar dla papieża Franciszka, wyrażający wdzięczność za 25 lat istnienia nowych struktur Kościoła w Polsce, 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, 140. rocznicę objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie oraz 100-lecie objawień fatimskich.

Teraz przyszedł czas na uwieńczenie całego przedsięwzięcia. Wkrótce obok choinki stanie tradycyjny żłóbek. Natomiast nasze drzewo zostanie rozświetlone 7 grudnia lampkami i ozdobami przygotowanymi przez chore dzieci leczone we Włoszech na oddziałach onkologicznych. W uroczystości weźmie udział sam Ojciec Święty. A obok niego stanie delegacja z Polski, w której będzie m.in. biskup Jerzy Mazur i dyrekcja Lasów Państwowych, które ofiarowały choinkę. Wszystkie informacje o choince i relację live z zapalenia lampek 7 grudnia obejrzeć będzie można na facebookowym profilu: Bożonarodzeniowa Choinka dla Papieża.

mro

Fot. Monika Rybka/FB Bożonarodzeniowa Choinka dla Papieża

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (22) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Franio i Jacek #2388600 | 83.9.*.* 2 gru 2017 05:50

  Borze Narodzenie , masakra iglastych drzewek . Dwa dni przystrojone a puzniej na śmietnik wyp........e . Kiedy się skończy ten kościelny obłęd ?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. wku. gajowy. #2383012 | 83.24.*.* 26 lis 2017 07:03

  Przez Piotrka umarła taka piękna choinka . Katolicka głupota w Polskim wydaniu . Ta choinka była piękna jak żyła, teraz to jest martwy trup .

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Swiety Pawel #2382595 | 84.62.*.* 25 lis 2017 12:23

   Po co Piotrowi choinka, jak on nigdy Rzymu nie widzial.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Gość #2382340 | 31.0.*.* 25 lis 2017 06:17

   Szkoda choinki:(((((((((((((

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Tokyo #2382229 | 83.6.*.* 24 lis 2017 22:23

    To nie wasza choinka, nie lewacka, niemiecka. To nasza polska i katolicka choinka tam stoi.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

    Pokaż wszystkie komentarze (22)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages