Wtorek, 23 października 2018. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Cudzoziemcy chcą u nas pracować

2017-11-24 12:51:02 (ost. akt: 2017-11-24 12:53:26)

Autor zdjęcia: Marcin Szymkowiak

W naszym regionie na koniec września było ponad 6 tys.pracujących cudzoziemców. Wciąż ich przybywa, rośnie też zainteresowanie pracodawców pracownikami zza granicy.

Sytuacja na rynku pracy w całym kraju jest najlepsza od lat. Mimo że województwo warmińsko-mazurskie cały czas ma jedną z najwyższych stóp bezrobocia, to i tak zdaniem wielu mieszkańców regionu nie można tego odczuć. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Ełku w końcu października wynosiła 4 364 osób. Na koniec września wyniosła natomiast 4 459 osób i była taka sama jak w sierpniu. Jak widać liczba bezrobotnych cały czas spada. Co ciekawe wciąż przybywa cudzoziemców, którzy z powodzeniem znajdują u nas zatrudnienie. Oznacza to, że zapotrzebowanie na pracowników jest bardzo duże.

— W województwie warmińsko-mazurskim, na koniec września było ponad 6 tys. pracujących cudzoziemców. Liczba ubezpieczonych, którzy płacą składki emerytalne i rentowe w oddziale ZUS w Elblągu wynosi prawie 1800, natomiast w oddziale w Olsztynie jest to ponad 4300 — informuje Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

Najwięcej zatrudnionych jest obywateli Ukrainy. W oddziale w Elblągu 1 260 osób natomiast w oddziale w Olsztynie, pod który podlega Ełk - 2 886. Następna grupą osób zatrudnionych pod względem ilości stanowią Białorusini –180 na terenie Elbląga oraz 446 na terenie Olsztyna.

— Liczba legalnie zatrudnionych cudzoziemców z każdym rokiem rośnie. Zatrudnieni są przez polskich przedsiębiorców ale również i przez rodzimych. Coraz częściej sami zakładają własne działalności gospodarcze. Następni pod względem liczebności są Rosjanie, w Elblągu 63 osoby natomiast w Olsztynie 147 osób — wylicza Anna Ilukiewicz.

W województwie warmińsko-mazurskim legalnie zatrudnieni są przedstawiciele bardzo wielu krajów. Ich liczba w porównaniu do ilości pracowników z Ukrainy, Białorusi oraz Rosji jest znacznie mniejsza. Są to między innymi obywatele Korei, Litwy, Mołdawii, Niemiec oraz Armenii.

Obywatele innych państw, zatrudnieni lub prowadzący działalności, podlegają przepisom o ubezpieczeniu społecznym obowiązującym w naszym kraju. Jedynym wyjątkiem jest, gdy wyklucza to umowa zawarta pomiędzy Polską a macierzystym krajem pracownika.

Umowa Polski z Ukrainą o zabezpieczeniu społecznym, określa warunki niezbędne do nabycia prawa do emerytury i renty. Osobie pracującej i podlegającej ubezpieczeniom w Polsce i na Ukrainie przysługuje prawo do świadczenia emerytalnego zarówno z Polski jak i z Ukrainy. Aby uzyskać prawo do emerytury należy spełnić warunki wymagane w obu krajach - chodzi o emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty z tytułów wypadków przy pracy, renty rodzinne a także zasiłki pogrzebowe.

Rosnące zainteresowanie pracodawców pracownikami zza wschodniej granicy zauważają również pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Ełku.

— W ostatnim czasie odnotowuje się dynamiczny wzrost rejestrowanych oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi, które w większości dotyczą obywateli Ukrainy. We wrześniu 2017 do tutejszego Urzędu wpłynęły 123 oświadczenia. Ponadto wzrasta liczba składanych ofert pracy w celu zyskania informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych na lokalnym rynku pracy — informują pracownicy ełckiego urzędu pracy.

Wpływające oferty podlegają upublicznieniu na stronie internetowej Urzędu. We wrześniu wpłynęło 8 ofert. W tym samym czasie urząd wystawiał 28 informacji o braku możliwości ich zaspokojenia (w sierpniu - 79). Oferty pracy zawierały stawiane przez pracodawców wymogi, których zarejestrowani w tut. Urzędzie bezrobotni nie spełniali. Głownie dotyczyły one wykształcenia, wieloletniego doświadczenia zawodowego oraz znajomości języka rosyjskiego lub ukraińskiego.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. rex #2416976 | 217.17.*.* 13 sty 2018 10:38

  Tylko zarobki tak nędzne, że nawet wśród zatrudnionych Ukraińców rotacja nieprawdopodobna.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. cool #2398509 | 80.50.*.* 15 gru 2017 10:47

  Niech zaczną normalnie płacić,

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Robert #2397996 | 95.160.*.* 14 gru 2017 14:41

  Pracy w Ełku jest naprawdę dużo więcej https://www.jobs.pl/praca/elk niż jeszcze kilka lat temu. Wcale mnie nie dziwi, że pracodawcy zaczynają szukać kandydatów do pracy wśród obcokrajowców.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages