Bogu serce, ludziom uśmiech

2017-12-03 19:03:58(ost. akt: 2017-12-04 20:48:49)
Jeśli zapytać mieszkańca którejkolwiek dzielnicy Ełku czy słyszał o Salezjanach, to większość odpowiada: oczywiście. To tam gdzie jest ten super proboszcz, gdzie jest oratorium, SALOS, tam gdzie jest dużo ciekawych zajęć dla dzieci i młodzieży…….
I rzeczywiście, trudno o takiego gospodarza jakim jest proboszcz parafii św. Rafała Kalinowskiego w Ełku, ks. Tadeusz Jarecki, który ma dla każdego uśmiech, dobre, życzliwe słowo. Cieszy się razem, ale też smuci się wspólnie. Umie słuchać, zawsze wie jak skutecznie pomóc ludziom w każdej sytuacji. Jest wśród swoich parafian, a nie obok nich.

Kieruje się zasadą św. Jana Bosko: „Najlepszym przyjacielem jest ten, kto nie pytając o powód twego smutku, potrafi sprawić, że znów wraca radość”. 

Ludzie oczekują, że w parafii będzie się działo coś, co ją wyróżnia. Pomysł na to zwykle musi mieć proboszcz.

A jak to jest u nas? Trudno krótko opisać wszystkie podejmowane działania, których realizacja jest jednoczesnym odzwierciedleniem cech dobrego proboszcza:

Jest dobrym gospodarzem – wydaje się, że to proste i oczywiste, ale w swojej wielkiej dbałości o kościół i otoczenie ks. Tadeusz Jarecki umie sprawić, iż każdy parafianin czuje się potrzebny, dla każdego jest odpowiednie zajęcie. Nieoceniony przykład daje sam proboszcz pracując razem, bo jak powiedział św. Jan Bosko: „Żadne kazanie nie jest bardziej skuteczne od dobrego przykładu.”

Parafianie mają wpływ na to, co dzieje się w parafii, pytani są o opinie w zakresie różnych spraw, często przedstawiają swoje pomysły.

Proboszcz pomaga ubogim – wyrazem troski o nich jest zorganizowanie pracy parafialnego zespołu Caritas i doskonałe rozeznanie, kto jakiej pomocy potrzebuje. Czasem ważniejszy od paczki jest czas, jaki nasz proboszcz poświęca osobom samotnym, którym bardziej potrzeba rozmowy i obecności drugiego człowieka.

Otwiera drzwi plebanii – można tam iść zawsze i być pewnym pomocy w rozwiązaniu problemu, a swój telefon komórkowy sam ks. proboszcz nazwał „przenośną kancelarią”.

Rzadko prosi, często dziękuje – parafianie chętnie pomagają, nie odmawiają kiedy trzeba coś w parafii zorganizować, często sami wychodzą z inicjatywą, a to w dzisiejszych czasach wcale nie jest takie oczywiste.

Jest dyspozycyjny – jeśli zachodzi konieczność dostosowuje się do potrzeb parafian.

Jest otwarty na drugiego człowieka – posiada cenny dar nawiązywania kontaktów z ludźmi wierzącymi, niewierzącymi , o różnych wartościach i poglądach, często prostując pokręcone ścieżki, którymi idą przez życie.

Dba o dzieci i młodzież – wystarczy wymienić prężnie działające grupy i organizacje:
Schola dziecięca Aniołki ks. Bosko ( zna ją całe miasto, bo ma na swoim koncie profesjonalne nagrania, koncerty i liczne występy), Różyczki Wspomożycielki, Promyk nadziei ( dzieci i młodzież niepełnosprawna), Ministranci ( w bardzo licznej grupie), Zespół młodzieżowy, Wolontariat misyjny, Wolontariat ŚDM, Teatr animator, Animatorzy, Lektorzy, KSM no i przede wszystkim SALOS ( znane są mieszkańcom Ełku liczne wyjazdy zagraniczne i przyjazdy do nas młodzieży zza granicy na mecze piłki ręcznej, czy tez nożnej).

Podstawę dzieła salezjańskiego stanowi Oratorium, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie – od pomocy w odrabianiu lekcji poprzez gry, zabawy, modlitwę, koła zainteresowań do projektów typu : „ Aktywność to nasz cecha”, „Decydujmy razem”, „Pracownia talentów” i innych. A wszystkie zajęcia odbywają się w myśl zasad św. Jana Bosko: „ Wychowanie jest sprawą serca” oraz „Być radosnym, dobrze czynić i wróblom pozwolić ćwierkać - to najlepsza filozofia”.
Oczywiście nie brakuje pola do działań i modlitwy dla dorosłych zarówno w grupach apostolskich ( Salezjanie Współpracownicy, Kościół domowy, Akcja katolicka, Chór, Klub mam, Caritas), modlitewnych (Liturgiczno-biblijna, Odnowa w Duchu świętym, Róże różańcowe, grupa Radia Maryja), jak działań rekreacyjno - rozrywkowych : gimnastyka dla seniorów, spotkania mające na celu wymianę i rozwój talentów artystycznych, spotkania z kulturą ( filmy i wyjazdy na znane wydarzenia teatralne i muzyczne), warsztaty i treningi.

To ks. proboszcz myśli o wsparciu ełckich rodzin współpracując z instytucjami w mieście, organizuje darmową pomoc prawną, pedagogiczną i psychologiczną w parafii. Inspiruje też do angażowania się nie tylko naszych parafian, ale licznych mieszkańców Ełku w różne projekty, wyjazdy, zabawy ( słynne są bale karnawałowe, w których uczestniczą mieszkańcy miasta).

A przy tym jest człowiekiem modlitwy, zawsze pamięta o tych, którzy proszą o wsparcie modlitewne, ale też i o tych, o których może nikt nie pamięta.

Oczywiście nie można nie wspomnieć, o tym, że nie jest sam podejmowanych działaniach, bo ma wspaniałych współbraci Salezjanów – księży, których my, parafianie uważamy za niezastąpionych.

I jak nie cenić takiego super proboszcza…

Głosujmy więc w akcji „Proboszcz i Parafia Roku 2017” wysyłając SMS o treści GO.PR.15 na numer 7148
Koszt wysłania jednego SMS 1,23 zł z VAT.

Parafianie


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Mieszkanka #2390647 | 188.146.*.* 4 gru 2017 20:23

    Super ksiadz, mielismy okazje poznac, szkoda ze mieszkancy baranek tak slabo glosuja bo zajmuje 6 miejsce https://gazetaolsztynska.pl/475507,Prob oszcz-i-Parafia-Roku-2017.html#axzz4xNrx 0uxI

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5