Piątek, 19 października 2018. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Jutro nasza choinka rozbłyśnie w Watykanie!

2017-12-06 11:47:45 (ost. akt: 2017-12-07 11:11:26)

Autor zdjęcia: Fot. Monika Rybka/FB Bożonarodzeniowa Choinka dla Papieża

7 grudnia w Watykanie nastąpi uroczyste zapalenie lampek na bożonarodzeniowej choince i odsłonięcie betlejemskiej szopki na placu św. Piotra. Podczas popołudniowej ceremonii tegoroczny podarunek z Polski zostanie poświęcony i po raz pierwszy zabłysną na nim światła ozdób choinkowych.

Choinka z Mazur zdobi już plac św. Piotra w Watykanie. Tysiące bombek i setki metrów świątecznego łańcucha podziwiają turyści i mieszkańcy Rzymu. Tymczasem w czwartek 7 grudnia papież Franciszek poświęci gigantyczny świerk z naszych lasów, a na drzewie zapalą się tysiące pięknych lampek.

Inicjatorami akcji „Bożonarodzeniowa Choinka dla Papieża” byli arcybiskupi i biskupi metropolii warmińskiej i białostockiej oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku. Jak wspomina Biskup Ełcki Jerzy Mazur, historia tegorocznego podarunku dla papieża Franciszka rozpoczęła się już w 2007 r., kiedy pojawił się pomysł wysłania polskiego drzewa do Watykanu. — Realizacja przedsięwzięcia nie była jednak zadaniem łatwym. W kolejce na to wielkie wyróżnienie oczekiwały już inne europejskie kraje, dlatego transport polskiej choinki do Watykanu mógł się odbyć dopiero w tym roku — mówi ełcki biskup.

W drodze do Watykanu polska choinka pokonała 2600 km. Podróż trwała 12 dni i odbywała się przez Niemcy, Austrię i Włochy. Przewiezienie drzewa z Ełku do Watykanu stanowiło dopiero pierwszy punkt tegorocznej akcji – należało jeszcze ustawić i zabezpieczyć choinkę na placu Świętego Piotra. Kolejnym krokiem było udekorowanie drzewa za pomocą bombek, girland, złotych i czerwonych taśm, a także lampek i gwiazd. Świąteczne ozdoby zostały zaprojektowane przez dzieci z oddziałów onkologicznych włoskich szpitali oraz mieszkańców Spoleto i Nursji – poszkodowanych w trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Włochy w ubiegłym roku. Obok drzewka została ustawiona szopka, zbudowana w stylu XVII-wiecznym, według oryginalnych tradycji neapolitańskich.

Więcej informacji na temat tegorocznej akcji „Bożonarodzeniowa Choinka dla Papieża” oraz świątecznych tradycji można znaleźć na oficjalnym profilu na Facebooku.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Spod #2392593 | 5.172.*.* 7 gru 2017 11:41

  Te "z pod" to 30 km do Żytkiejm.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. sprostowanie #2391968 | 89.229.*.* 6 gru 2017 16:42

  Z jakiego Ełku, przecież to drzewko przewieziono z pod Gołdapi !

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages