środa, 30 września 2020. Imieniny Geraldy, Honoriusza, Wery

Ełckie powietrze będzie czystsze. Miasto zapłaci za to 6 milionów

2017-12-13 14:00:00 (ost. akt: 2017-12-13 14:13:37)

Autor zdjęcia: Marek Romańczuk

INWESTYCJE\\Zakończyła się inwestycja w ełckim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej. Nowa instalacja odpylania ma sprawić, że ełckie powietrze będzie czystsze dzięki niemal całkowitej eliminacji emisji szkodliwych pyłów do atmosfery.

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej odpowiada za dostarczanie ciepła do budynków na terenie Ełku. Wytwarzanie ciepła wiąże się z emisją pyłów do atmosfery, a to ma wpływ na zanieczyszczenie powietrza, którym przecież wszyscy oddychamy. Dlatego tak ważne są inwestycje polegające na podnoszeniu jakości powietrza, a właściwie zapobieganiu jej degradacji.

Gigantyczną inwestycją, która ma takie zadanie, było zainstalowanie nowoczesnych elektrofiltrów w ełckim PEC-u. Inwestycja polegała na wymianie dotychczasowej, mechanicznej instalacji odpylania, na nowoczesną i bardziej efektywną instalacje opartą na elektrofiltrach. Modernizacja obejmowała dwa z trzech kotłów.

Zastosowana technologia jest najnowocześniejszą dostępną metodą w technice elektrofiltrów. Elektrofiltry w kotle nr 2 i 3 są o połowę tańsze w eksploatacji, zużywają  połowę mniej energii elektrycznej niż dotychczasowa instalacja oparta na mechanicznych cyklonach.

— Dzięki zakończonej już inwestycji emisja pyłów będzie nie wyższa niż z kotłowni spalających gaz ziemny lub olej, mimo że w ełckim PEC-u spalamy węgiel. Mówiąc wprost - nie będziemy emitować więcej pyłów, niż wynosi ich naturalny stan w atmosferze, a więc nie pogorszymy stanu powietrza — tłumaczy prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Mariusz Filipkowski. — Jestem bardzo zadowolony tak ze sprawnego przebiegu inwestycji jak i z efektów dużo lepszych niż zakładane w warunkach przetargu i dokumentacji technicznej. Producent przewiduje żywotność urządzeń na co najmniej 15 lat. Inwestycję prowadziliśmy samodzielnie, osobiście byłem inspektorem nadzoru. Instalacja nie ma dla nas tajemnic i jesteśmy pewni rewelacyjnych efektów ekologicznych i ekonomicznych.

Nowe elektrofiltry działają od końca listopada, ale ponieważ wcześniej trwał ruch próbny, już od początku sezonu grzewczego ełcki PEC nie emitował pyłów do atmosfery. Koszt inwestycji może przyprawić o zawrót głowy - elektrofiltry i ich montaż kosztowały 6 milionów złotych. Ponad połowę kwoty stanowi pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Olsztynie. Reszta pochodzi z budżetu miejskiego. — Po spłaceniu 90 proc. pożyczki możliwe, że WFOŚ umorzy resztę zobowiązania — dodaje prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz.

Instalacja elektrofiltrów była koniecznością ze względu na standardy narzucane samorządom przez Unię Europejską. Dopuszczalna emisja pyłów wynosi w tej chwili 100mg/m3 spalin. Po 2025 roku Unia będzie dopuszczać pod rygorem kar 50mg/m3. Tymczasem... — nasza instalacja nie przekracza 10 mg/m3 pyłów przy maksymalnym obciążeniu. W przeciętnych warunkach emitujemy około 1-2 mg/m3. To rewelacyjny wynik i jesteśmy z niego dumni — zaznacza prezes ełckiego PEC-u.

mro


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (30) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ador #2399280 | 46.151.*.* 16 gru 2017 19:41

  Ja tylko się pytam ile jeszcze czasu tzw. "bakutyl" będzie wprowadzał nas w "atmosferę" obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Mówię poważnie ... struktury białkowe ( w tym człowiek) niestety podczas spalania wydzielają ten sam fetor, który niczym się nie różni od tego z krematoriów wyżej wymienionego kompleksu. Smród na osiedlach, smród w Borze Ełckim, smród , który czuć nawet w Lipińskich Małych czy Ostrymkole. Czy nie ma mocnych na pana, który ewidentnie na filtrach oszczędza. Bo technologia żeby nie było smrodu jest ale ... Gdzie służby państwowe?

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Cool #2398857 | 31.0.*.* 15 gru 2017 22:36

   Dopóki ludzie nie zaczną normalnie zarabiać , dopóty ludziska będą ładować w pieec wszystko jak leci opony papa plastiki aby ciepło.A że śmierdzi i troje kogo to obchodzi

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Martyna Olearczyk #2398002 | 95.160.*.* 14 gru 2017 14:51

    A ja uważam, że to dobra wiadomość, że miasto w końcu zaczęło coś robić w kierunku oczyszczenia powietrza w Ełku. Obecnie stan naszego powietrza jest fatalny https://loveair.pl/smog/pierwszy-krok-w- chmurach-smogu dlatego każde działanie mające na celu poprawę powietrza jest wskazane.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Sam #2397690 | 83.6.*.* 14 gru 2017 08:57

     Dlaczego nie można przyłączyć do sieci cieplnej osiedla pod lasem?Od Castoramy to jest tylko rzut beretem a o ile zdrowiej by było dla mieszkańców tego osiedla i dla miasta.

     Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

     1. ROCK NA BAGNIE #2397634 | 89.229.*.* 14 gru 2017 07:05

      Czystsze chyba nie w samym Ełku bo tam kopcą w tych kamienicach oraz domkach w tych piecach na całego i czym się da ...

      Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

     Pokaż wszystkie komentarze (30)

     Zagraj w GRY.wm.pl

     • Goodgame Empire
     • Goodgame Big Farm
     • Goodgame Poker
     • Shadow Kings - The Dark Ages