Piątek, 25 września 2020. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

Nie bójcie się prosić o pomoc

2017-12-14 12:26:15 (ost. akt: 2017-12-14 12:27:25)

Autor zdjęcia: Paweł Tomkiewicz

W ramach kampanii "Biała wstążka", której celem jest walka z przemocą wobec kobiet, z młodymi i starszymi ełczanami spotkała się znana z programów telewizyjnych sędzia Anna Maria Wesołowska.

Kampania „Biała Wstążka” to największa na świecie prowadzona w ponad 55 krajach świata międzynarodowa kampania skierowana do mężczyzn, mająca na celu walkę z przemocą wobec kobiet. Ełcki MOPS w tym roku przygotował coś specjalnego. Do Ełku przyjechała znana z telewizji sędzia Anna Maria Wesołowska, by edukować dzieci i rodziców o bezpiecznym wychowaniu. Bo przemoc, pod różną postacią dotyka wielu z nas.

— Zawsze jak mam na sali młodego człowieka w kajdankach, próbuję zrozumieć dlaczego? Dlaczego nie siedzisz w ławce szkolnej tylko tutaj? 30 lat temu często słyszałam - w domu pili, bili, było źle, szukałem przyjaźni w szkole, ale tam traktowali mnie jak margines i jestem tu gdzie jestem. Od kilku lat jest inaczej. W domu mam wszystko - samochody, basen, ale jestem traktowany jak powietrze, tylko się ode mnie wymaga i nic poza tym. W jednym domu jest alkohol, w drugim jest przemoc, bo ktoś cię szturchnie, uderzy, a w trzecim jesteś traktowany jak powietrze. I to też jest bardzo boląca forma przemocy psychicznej — mówiła do gimnazjalistów zgromadzonych w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania sędzia Anna Maria Wesołowska. — Reakcja na to, co się wokół mnie dzieje jest najważniejsza. Nie bójmy się prosić o pomoc.

Podczas spotkania nie mogło oczywiście zabraknąć tematu narkotyków, tak bardzo popularnego wśród młodzieży.

— Kto jest za legalizacją marihuany, niewielkiej ilości na własny użytek i dlaczego? — pytała sędzia Wesołowska.

Zanim jeszcze skończyła zadawać to pytanie, na sali można było zobaczyć las rąk podniesionych w górę.

— Państwo by zarobiło, mafia zbankrutuje, dzieci nie trafią do wiezień, skorzystają na tym chorzy ludzie — takie odpowiedzi najczęściej padały z sali.

— Jak mam młodzież na sali rozpraw zadaje jedno pytanie - co dobrego widzicie w marihuanie. 100 procent odpowiedzi to: można się odstresować, pośmiać, zapomnieć, fajnie się pobawić. Dopóki będę słyszała takie odpowiedzi, nie będę za jej legalizacją — mówiła Anna Maria Wesołowska.

Jak tłumaczyła marihuana ma ksywkę narkotyku bramowego, ponieważ jest brama do wszystkich innych narkotyków, jest ogólnie dostępna w przekonaniu młodzieży i lepsza od innych używek.

— To nigdy nie będzie przyjaciel. Lepiej śmiać się dlatego, że mam fajnych kumpli, przyjaciół w szkole niż śmiać się dzięki skrętowi z marihuany, za którego muszę zapłacić i mogę trafić na 3 lata do wiezienia — mówiła prowadząca spotkanie. — Mówicie często, że są kraje, gdzie marihuana jest legalna i nic się nie dzieje. A sprawdźcie, ile jest tam szpitali dla narkomanów. W każdym dużym mieście jest szpital pełen pacjentów, a w małym oddział. Jak badałam problem w Łodzi kilka lat temu, gdzie było kilkanaście tysięcy uzależnionych dzieci, były 2 łózka. Mówiłam wówczas zróbcie coś z tym. Usłyszałam - mamy pulę pieniędzy na leczenie dzieci z białaczką, mamy podzielić te pieniądze? Odpowiedziałam - nie. Dzieci z białaczką swojej choroby nie wybierają. Wy macie wybór.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Żorż #2398236 | 87.205.*.* 14 gru 2017 20:55

  skomentuje to akcję mądrym staropolskim powiedzeniem , cytuję " Pierdolenie o Szopenie" czy ona nie powinna jako sędzina pracować??????? a nie uprawiać wędrowny cyrk. Gimbaza zgoniona na siłę, aby zapewnić publikę............żenłaaaaaaaaa

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. tak sobie pytam #2398217 | 31.0.*.* 14 gru 2017 20:18

   Ciekawe, jaka byłaby odpowiedź Pani Sędzi, gdyby ją spytać, czy jest za legalnością alkoholu, czy przeciw - i dlaczego?

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. równouprawnienie czy hipokryzja? #2398016 | 176.221.*.* 14 gru 2017 15:09

   Jaki kolor ma wstążka symbolizująca solidarność z osobami dotkniętymi przemocą ze strony kobiet???

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. X #2397892 | 176.221.*.* 14 gru 2017 12:41

   Wielki szacunek dla Pani SĘDZI ! Mądre słowa. A ludzie jak automat las rąk w górę ! PRZYKRE .....

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages