Niedziela, 26 stycznia 2020. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Pomagają w dialogu z młodzieżą

2017-12-30 12:00:00 (ost. akt: 2017-12-30 13:15:08)
— Chcemy pokazać mieszkańcom miasta, że ul. E. Orzeszkowej ma niesamowity klimat — mówi Wiktor Kurczak ze Stowarzyszenia Alternatywa

— Chcemy pokazać mieszkańcom miasta, że ul. E. Orzeszkowej ma niesamowity klimat — mówi Wiktor Kurczak ze Stowarzyszenia Alternatywa

Autor zdjęcia: Kamil Mróz

ROZMOWA\\\ Wychowanie młodego człowieka do łatwych zadań nie należy. Rodzice nie zawsze potrafią znaleźć wspólny grunt do rozmowy o problemach z dzieckiem. Rozmawiamy z Wiktorem Kurczakiem z Poradni Profilaktyczno-Konsultacyjnej w Ełku.

— Co kryje się pod nazwą poradni?


— Zajmujemy się szeroko pojętym zjawiskiem uzależnień, przede wszystkim pod względem profilaktyki. Prowadzimy zajęcia głównie dla ludzi młodych i dzieci, ale także dla osób dorosłych. Ponadto wspieramy rodziny, w których mogą występować problemy związane z uzależnieniami, używkami, ale też przemocą. Pomagamy w nawiązywaniu dialogu na linii rodzic-dziecko. Naszą działalność finansuje Miasto Ełk, jesteśmy również dofinansowywani przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

— Przychodzą do Państwa osoby uzależnione od narkotyków?


— Tak, ale nie tylko. W dzisiejszych czasach uzależnić można się niemalże od wszystkiego. Rozwijający się w niesamowitym tempie świat multimediów oprócz oczywistych korzyści niesie za sobą wiele niebezpieczeństw. Z pozoru niegroźne telefony komórkowe czy komputery potrafią być takim samym problemem, jak narkotyki. Osoba nadużywająca telefonu czy innych urządzeń multimedialnych koncentrując na tym właśnie większość swojej aktywności zatraca poczucie rzeczywistości, co często prowadzi do uzależnienia określanego behawioralnym. Pomagamy całym rodzinom, bo uwalnianie się od uzależnienia albo zapobieganie ewentualnemu problemowi wymaga zaangażowania wszystkich najbliższych.— Jakie programy wsparcia oferujecie?

— Uczestniczymy w specjalistycznym programie CANDIS. Jest skierowany do osób używających marihuany i substancji pochodnych THC. Powiedziałem używających, bo niekoniecznie trzeba być uzależnionym, żeby szukać pomocy. Zdecydowana większość młodych ludzi ma bardzo liberalny stosunek do marihuany, uważa się ją powszechnie za substancję nieuzależniającą i nieszkodliwą. Statystyki pokazują, że marihuany używa bardzo duży procent młodego społeczeństwa. CANDIS to program, powiedzmy, liberalny. Polega raczej na próbie podnoszenia świadomości o marihuanie, niż straszenia konsekwencjami. Jego skuteczność jest wysoka. I niekoniecznie ukończenie programu kończy się całkowitą abstynencją, ale na pewno prowadzi do bardziej świadomego, odpowiedzialnego zachowania. Spotkania w ramach CANDIS są indywidualne, uczestników do programu może zgłaszać każdy. Najczęściej są to szkoły, pedagodzy, kuratorzy, ale zdarzają się też osoby, które przychodzą do nas same, widząc, że zaczynają tracić kontrolę. Nie ma granicy wiekowej, na spotkania może przyjść każdy.

— Specjalizujecie się jednak w pracy z młodzieżą.

— Tak, doskonałym narzędziem do pracy z młodymi ludźmi jest z kolei program FreD. To terapia grupowa skierowana do nastolatków, którzy zaczynają wykazywać tzw. zachowania autodestrukcyjne. Najczęściej te zachowania wynikają z używania substancji uzależniających, ale nie zawsze. W programie uczestniczą młodzi ludzie mający problemy z agresją, nieradzący sobie z własnymi emocjami czy problemami behawioralnymi. Program FreD ma granicę wiekową, mogą w nim uczestniczyć młodzi ludzie w wieku 14-19 lat. Pomagamy jednak także na wcześniejszych etapach. W poradni realizowany jest "Program Wzmacniania Rodziny 10-14", który ma na celu wsparcie rodziny o charakterze profilaktyczno-korekcyjnym, zajęcia prowadzone są w formie warsztatów. Wszystkie programy, Candis, Fred, PWR 10-14, są programami rekomendowanymi przez Ministerstwo Zdrowia i Krajowe Biuro Przeciwdziałania Narkomanii.

— Z innej beczki - działacie w naszym mieście również jako streetworkerzy.

— Niedawno ukończyliśmy duży, międzynarodowy projekt w partnerstwie z litewskim Alytusem. Wymienialiśmy się doświadczeniami z naszymi odpowiednikami na Litwie. W ramach programu organizowane były działania steetworkerskie na czterech ełckich rewitalizowanych podwórkach. Największym wydarzeniem na pewno był mikołajkowy piknik rodzinny na ul. Orzeszkowej. Skupiliśmy się na tym rejonie w Ełku, ponieważ przez wiele lat odbierany był jako środowisko niesprzyjające wychowaniu młodych ludzi. Tutaj trzeba powiedzieć, że działania streetworkerów przyniosły świetny skutek. I choć wiele pracy przed nami, to na ul. Orzeszkowej atmosfera jest teraz zupełnie inna, niż jeszcze trzy-cztery lata temu. To samo chcielibyśmy zrobić w innych, wykluczonych rejonach miasta.

Rozmawiał Kamil Mróz

Poradnia Profilaktyczno – Konsultacyjna funkcjonuje w kamienicy przy ul. Małeckich 3 lok. 18 (II piętro).


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages