Niedziela, 17 lutego 2019. Imieniny Donata, Gizeli, Łukasza

Prostki stolicą historii kolei

2017-12-27 09:00:00 (ost. akt: 2017-12-27 09:21:22)

PROSTKI\\\Wystawa "Kolej w krajobrazie Mazur" cieszy oczy mieszkańców Prostek i zwiedzających tamtejszy Dom Spotkań z Kulturą. Można tam nie tylko zobaczyć ciekawe eksponaty, ale i poznać historię kolei, tak mocno związanej z ziemią prostkowską.

Dom Spotkań z Kulturą od kilku miesięcy funkcjonuje jako miejsce, gdzie mieszkańcy Prostek mogą spędzić czas na zgłębianiu swoich pasji. Wcześniej budynek stał nieużywany.

— Dom Spotkań z Kulturą w Prostkach mamy dzięki dofinansowaniu z projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Te pomieszczenia przez kilka lat stały puste, kiedyś był tam GOK, a jeszcze wcześniej - szkoła. Stwierdziliśmy, że ładny budynek w takiej lokalizacji nie może się zmarnować — opowiada wójt Prostek Mirosław Orłowski. — Po remoncie powstał Dom Spotkań z Kulturą. To miejsce, gdzie swoje ekspozycje mogą pokazywać stowarzyszenia, grupy nieformalne, ale też pojedynczy mieszkańcy chcący pochwalić się swoją pasją. Oczywiście pomieszczenia służą też jako miejsce do różnych inicjatyw organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury.

W tej chwili w domu spotkań głównym bohaterem jest... kolej. Wystawa "Kolej w krajobrazie Mazur" gości tam już od ponad miesiąca. I wciąż wzbudza zainteresowanie. Stworzyli ją bracia Mirosław i Adam Sawczyńscy. Z kolei Waldemar Tabak wystawił w Domu Spotkań z Kulturą niesamowitą makietę, po której porusza się elektryczna kolejka. W miniony piątek, tuż przed świętami, wystawę "Kolej w krajobrazie Mazur" miały okazję oglądać dzieciaki z miejscowego przedszkola.

Ciekawe zajęcia dla przedszkolaków poprowadził Mirosław Sawczyński, emerytowany kolejarz i radny miejski.

— Chętnie opowiadam dzieciom o historii kolei. Pokazujemy tu rzeczy, których nigdzie indziej zobaczyć się już nie da — mówi Mirosław Sawczyński. — Jeśli uda się podczas zajęć zarazić kilkoro dzieci pasją kolejnictwa, to będę bardzo szczęśliwy. Ja spędziłem w kolei całe życie, to moje powołanie i ciesze się, kiedy mogę o nim opowiadać dzieciom. Ale wystawa podoba się tez dorosłym, są ciekawi historii naszego regionu i kolejnictwa, które przecież tak mocno zakorzeniło się w naszym regionie, w szczególności w Prostkach. Tutaj była jedna z najważniejszych stacji w całym regionie, rozchodziły się tu drogi na całą carską Rosję. Społeczność przez wiele lat właściwie żyła i utrzymywała się dzięki kolei.

Wójt Prostek dodaje, że wartość bogactwa historycznego gminy jest nie do przecenienia.

— Wystawę zwiedzali dorośli, goście, pasjonaci historii. Później odwiedzały nas dzieci z podstawówek, teraz mamy tournee przedszkolaków — dodaje wójt Orłowski. — Cieszy mnie szczególnie, że wystawa o historii kolei wzbudza duże zainteresowanie, bo przecież Prostki były w historii bardzo mocno związane z kolejnictwem. Eksponujemy ten walor historyczny i pokazujemy karty z historii Prostek.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ełczanin #2405295 | 89.228.*.* 28 gru 2017 08:13

  Szanowny Panie Wójcie Orłowski.Gratulacje.Potrafi Pan zgromadzić wokół siebie ludzi aktywnych społecznie .Bitwa pod prostkami swój kunszt rzeżbiarstwa pod kierunkiem Pana Stanisława Rudnika ukazują publiczności ełczanie stowarzyszenie ESTiAN .Stowarzyszenie Granica, miejscowi pasjonaci .Uroczyste otwarcie fontanny ,jej projekt to historia gminy Prostki ,to lekcja edukacyjna dla miejscowych szkół.Uroczyste otwarcie Domu Spotkań z Kulturą .Wystawa korzenioplastyki jej aranżacja w pomieszczeniu pogratulować.Wystawa Kolej w krajobrazie mazur-Pawła Wagnera uroczyste otwarcie w formie zabawy to najlepszy przekaz historii kolei.Bracia Sawczyńscy to legenda działań społecznych ,to ludzie z nietuzinkowymi pomyslami.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kowal #2405261 | 83.9.*.* 28 gru 2017 05:46

  Piękna inicjatywa , i o to chodzi ! Brawo Prostki ! brawo Panie Mirku !

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages