Przyszłoroczny deficyt wyniesie niespełna 600 tys. zł

2017-12-23 11:39:35(ost. akt: 2017-12-23 11:43:03)

Autor zdjęcia: Powiat Ełcki

Dochody w wysokości prawie 128 milionów złotych, wydatki ponad 128,5 miliona złotych - tak kształtuje się budżet powiatu ełckiego, który na dzisiejszej sesji przyjęli ełccy radni powiatowi.
Na ostatniej sesji radni powiatu ełckiego uchwalili budżet na 2018 rok. Najważniejszym źródłem dochodów samorządów powiatowych są subwencje, dochody własne oraz dotacje z budżetu państwa. Wśród nich największe dochody pochodzą z subwencji, których łączna wysokość wyniesie ponad 54 miliony złotych, z czego prawie 39 milionów złotych to subwencja oświatowa. Niestety, ze względu na niż demograficzny w szkołach ponadgimnazjalnych, nie jest ona w pełni wystarczająca.

Wydatki powiatu w przyszłym roku przeznaczone będą głównie na: prowadzenie szkół ponadgimnazjalnych, placówek oświatowych i opiekuńczo-wychowawczych oraz rodzin zastępczych, pomoc społeczną, a także realizację zadań prowadzonych przez Powiatowy Urząd Pracy w Ełku. Ponadto powiat realizować będzie zadania bieżące z zakresu administracji rządowej i inne zadania zlecone, w tym: nieodpłatną pomoc prawną, sprawy związane z orzekaniem o niepełnosprawności i kwalifikacją wojskową.

Mimo wielu wydatków, władze powiatu ełckiego uwzględniły w budżecie na 2018 rok szereg inwestycji, w tym remonty dróg w miejscowościach położonych na terenie powiatu oraz przebudowę mostu w Milukach w ciągu drogi powiatowej Gąski-Płociczno-Oracze. Poza tym w przyszłym roku przewidziana jest m.in. realizacja projektu pn. „Modernizacja i adaptacja budynku przy ul. Piłsudskiego 5 na cele społeczne Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ełku”. Dodatkowo kontynuowany będzie projekt „Od teorii do praktyki – zrównoważone wykorzystanie zasobów dziedzictwa naturalnego w Ełku i Birsztonas”, w ramach którego przebudowywany jest budynek główny Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego.

W MOS-ie planowana jest również realizacja projektu pn. ,,Modernizacja i zagospodarowanie terenu Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Ełku na rzecz rozwoju pozaszkolnych form szkoleń żeglarskich” polegającego na modernizacji basenu wioślarskiego, rozbudowie budynku warsztatowego i hangarów oraz wykonaniu nowego zagospodarowania terenu wraz z zakupem wyposażenia. Jednak realizacja tego przedsięwzięcia uzależniona będzie od pozyskania funduszy unijnych.

W 2018 roku do realizacji przewidziane są także dwa elektroniczne projekty pn. „Zintegrowana informacja geodezyjna i kartograficzna Powiatu Ełckiego” oraz „Rozwój elektronicznych usług publicznych powiatu ełckiego”. Pierwszy z nich będzie polegał na uruchomieniu 25 nowych e-usług w obszarze udostępniania informacji z zakresu geodezyjno-kartograficznego. Drugi z kolei poprawi jakość i efektywność świadczonych usług publicznych oraz procesów administracyjnych poprzez wdrożenie rozwiązań cyfrowego urzędu wykorzystujących zaawansowane technologie informacyjno-komunikacyjne.

W ramach wydatków inwestycyjnych Starostwa Powiatowego w Ełku zaplanowano kontynuację zadania pn. „Adaptacja pomieszczeń Bursy Szkolnej na potrzeby nowej siedziby Wydziału Komunikacji”. W przyszłym roku zaplanowano zakup wyposażenia sali obsługi klienta, wyposażenie pokoi biurowych i pomieszczenia socjalnego, przeniesienie serwerowi, stanowisk komputerowych i uruchomienie systemów informatycznych.

W dalszym ciągu w ełckich szkołach ponadgimnazjalnych, oprócz szeregu remontów, trwać będzie realizacja projektów unijnych służących podniesieniu kwalifikacji zawodowych zarówno uczniów jak i nauczycieli. Dodatkowo planowana jest termomodernizacja Zespołu Szkół nr 2 i Zespołu Szkół nr 5 w ramach projektu „Poprawa efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej w Powiecie Ełckim”.

Ponadto zaplanowano kontynuację wieloletniego zadania inwestycyjnego pn. „Modernizacja energetyczna Domu Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Ełckiej”. Inwestycja polega na modernizacji urządzeń wytwarzających ciepło, zmniejszeniu strat ciepła przedostającego się przez przegrody budowlane, odzyskaniu ciepła wywiewanego na zewnątrz przez wentylację mechaniczną oraz modernizacji oświetlenia z wymianą źródeł światła do diody LED.

Planowane jest również pozyskanie dofinansowania na realizację trzech projektów dotyczących przebudowy i rozbudowy hali warsztatowej oraz zakupu wyposażenia obecnego Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Ełku.

Poziom zadłużenia powiatu na koniec 2018 roku prognozowany jest na 38 milionów złotych. Jest to bezpieczny poziom, zgodny z restrykcyjną polityką zawartą w ustawie o finansach publicznych. Deficyt budżetowy, prawie 600 tysięcy złotych, planuje się pokryć z nadwyżki budżetu z lat ubiegłych. W 2018 roku przewiduje się również wykup obligacji wyemitowanych przez bank PKO BP S.A. w kwocie 4 miliony złotych.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. X #2403677 | 176.221.*.* 23 gru 2017 15:59

    A może tak " ZAINTERESOWAĆ SIĘ CZYSTOŚCIĄ J.EŁCKIEGO" !! Powraca jak BUMERANG czystość Naszego Jeziora Ełckiego ! Jakoś wszyscy w tym temacie milczą ! A nieczystości wylewają wprost do kanału " BURZOWEGO" zamiast do KANALIZACJI !!

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Maryjan #2403623 | 89.228.*.* 23 gru 2017 14:17

    A czy w końcu nie mozna tak zaplanować, aby wydatki były niższe niż dochody? Spłacic zadłużenie powiatu, a nie ciagle dawać zarabiac bankom? Czy radni myslą co robią?

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5