Piątek, 22 stycznia 2021. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Gmina dopłaci do wody i ścieków

2017-12-29 09:47:10 (ost. akt: 2017-12-29 09:47:11)

Autor zdjęcia: UG Ełk

Dobra wiadomość przed Nowym Rokiem dla wszystkich mieszkańców gminy Ełk. Na ostatniej w tym roku sesji radni podjęli uchwałę w sprawie dopłaty do ceny 1 metra sześciennego dostarczanej wody i odprowadzania ścieków.

Mieszkańcy gminy Ełk w wodę zaopatrywani są w różny sposób. Do części domów doprowadzona jest sieć zasilana przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, inne podłączone są do ujęcia wody będącej własnością gminy Ełk, a część do sieci PUK Prostki. Z tego powodu mieszkańcy mają różne ceny wody. Pod koniec listopada gminni radni zatwierdzili taryfy na przyszły rok za wodę i ścieki. Gospodarstwa domowe i odbiorcy podłączeni do sieci zasilanej z Ełku w 2018 r zapłacą 5,56 zł za 1 m3 dostarczonej wody, podłączeni do gminnych ujęć wody 5,80 zł za 1 m3, zaś odbiorcy podłączeni do sieci PUK Prostki 15,15 zł za 1 m3. Za ścieki podłączeni do sieci miejskiej będą płacili 17,22 zł za 1m3, podłączeni do oczyszczalni Gminy w Ledze i Chełchach 6,33 zł za 1m3. Za ścieki przemysłowe trzeba będzie zapłacić 16,48 zł za 1m3 (stawki z doliczonym podatkiem VAT).

Nie były to oczywiście ostateczne ceny dla odbiorców. Od lat w gminie funkcjonuje system dopłat. Na grudniowej sesji radni zdecydowali właśnie o ich wysokości. Gospodarstwa domowe i odbiorcy podłączeni do sieci zasilanej z Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Ełku w 2018 r. będą za 1 m3 dostarczanej wody płacić 3,96 zł. Ci, którzy podłączeni są do ujęcia wody będącej własnością gminy Ełk 3,48 zł, zaś gospodarstwa i odbiorcy podłączeni do sieci PUK Prostki – 5,38 zł za 1 m3 wody (stawki z doliczonym podatkiem VAT).
Natomiast stawki za odprowadzanie ścieków w 2018 roku będą kształtowały się w ten sposób, że gospodarstwa domowe i pozostali odbiorcy podłączeni do sieci miejskiej PWiK zapłacą 10,34 zł z VAT za 1 m3 ścieków, zaś wszyscy podłączeni do oczyszczalni będących własnością gminy 5,88 zł z VAT.

— Dzięki odpowiedniemu gospodarowaniu budżetem Gminy Ełk mieszkańcom zostaje więcej w kieszeniach, bo przypomnę, że w naszej gminie nie tylko podatki i opłaty nie rosną, ale w większości są jeszcze systematycznie obniżane — informuje Tomasz Osewski, wójt gminy Ełk.. — W niektórych przypadkach, np. przy podatku od środków transportowych funkcjonują stawki najniższe, jakie mogą być przyjęte. Niższych prawo nie przewiduje.

Nowy Rok przyniesie zmiany także w gminnej administracji. Z dniem 1 stycznia 2018 roku zmieni się dostawca wody i odbiorcy ścieków na terenie Gminy Ełk. Dotychczasowego dostawcę, czyli Gminę Ełk zastąpi utworzona spółka gminna ZUG Gmina Ełk Sp. z o.o.

— Przedmiotowa zmiana stanowi wyłącznie formalnie przeniesienie obowiązków w zakresie usług wodociągowo-kanalizacyjnych, pozostawiając bez zmian pozostałe warunki umowy, w tym wysokość opłat za świadczone usługi — dodaje Tomasz Osewski. — Jednocześnie informuję, że Gmina zawarła cesję wierzytelności z tytułu należności za dostarczoną wodę i odprowadzone ścieki.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Gościu #2407174 | 178.36.*.* 31 gru 2017 06:27

    Dzięki odpowiedniemu gospodarowaniu budżetem Gminy Ełk ????????? zadłużenie Gminy Ełk osiągnie na koniec roku około 32 mln zl. To jeszcze nie wszystko, bo ciągle trwają sprawy sądowe dotyczące roszczeń wobec Gminy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages