Niedziela, 17 lutego 2019. Imieniny Donata, Gizeli, Łukasza

Ministerstwo Rozwoju: Rusza program Polska-Rosja

2017-12-29 15:42:56 (ost. akt: 2017-12-29 15:47:23)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Rada Ministrów, na wniosek Ministra Rozwoju, przyjęła program Polska-Rosja. Federacja Rosyjska do programu przystąpiła 26 grudnia. Dzięki zgodzie rządu, 41,65 mln euro ze środków Unii Europejskiej trafi do beneficjentów z województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i pomorskiego na realizację partnerskich projektów z Obwodem Kaliningradzkim.

Budżet programu wynosi 62,47 mln euro, w tym 41,65 mln euro z funduszy Unii Europejskiej i 20,82 mln euro ze środków budżetu Federacji Rosyjskiej.

W ramach Programu będzie możliwa realizacja projektów wpisujących się w następujące cele tematyczne:
• promocja kultury lokalnej i zachowanie dziedzictwa historycznego;
• ochrona środowiska, łagodzenie zmian klimatycznych i adaptacja;
• poprawa dostępności regionów, rozwój trwałego i odpornego na klimat transportu oraz sieci i systemów komunikacyjnych;
• wspieranie zarządzania granicami oraz bezpieczeństwem na granicach, zarządzanie mobilnością i migracjami.

Do uruchomienia tego programu niezbędne były trzy elementy: pozytywna decyzja Komisji Europejskiej – uzyskana 8 grudnia 2016 r., podpisanie przez trzy strony (KE, Polskę i Federację Rosyjską) tzw. umowy finansowej, będącej doprecyzowaniem programu – co Komisja uczyniła 20 grudnia br., a strona rosyjska (po dłuższych, niż pierwotnie deklarowano pracach rządowych) – 26 grudnia br. oraz przygotowanie instytucjonalne i merytoryczne.

– Pod tym względem zespół Ministerstwa Rozwoju i Wspólny Sekretariat Techniczny w Olsztynie są w pełnej gotowości – zapewnił Jerzy Kwieciński wiceminister rozwoju.

– W związku z podjęciem uchwały przez rząd już poprosimy polsko-rosyjski komitet monitorujący o zatwierdzenie 5 potencjalnych projektów pozakonkursowych, a na początku przyszłego roku wspólnie podejmiemy decyzję ws. szybkiego uruchomienia naboru – powiedział wiceminister i dodał, że decyzję Rady Ministrów w sprawie przyjęcia programu poprzedziły liczne konsultacje i uzgodnienia z innymi ministerstwami. – Cieszę się, że finalnie doszliśmy do satysfakcjonującego porozumienia, z którego po stronie polskiej skorzystają województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie i pomorskie – podkreślił Jerzy Kwieciński.

Dofinansowanie projektów ze środków programu wynosi maksymalnie 90% całkowitego budżetu projektu, co oznacza konieczność współfinansowania co najmniej 10% wydatków projektu ze środków własnych beneficjentów.
Projekty konkursowe mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości do 2,5 mln euro. W każdym projekcie musi uczestniczyć co najmniej jeden partner z Polski i jeden z Obwodu Kaliningradzkiego.

O dofinansowanie ubiegać się mogą wnioskodawcy, którzy są osobami prawnymi posiadającymi siedzibę na obszarze objętym Programem lub organizacjami międzynarodowymi posiadającymi siedzibę operacyjną na obszarze Programu.
Instytucją Zarządzającą Programem jest Ministerstwo Rozwoju, wspierane przez Wspólny Sekretariat Techniczny (WST) w Olsztynie, który funkcjonuje w ramach Centrum Projektów Europejskich.

Wkład finansowy Federacji Rosyjskiej zostanie przekazany do Instytucji Zarządzającej (Ministerstwo Rozwoju RP), natomiast będzie wydatkowany wyłącznie na terytorium Federacji Rosyjskiej na działania realizowane przez beneficjentów rosyjskich oraz na realizację zadań z zakresu pomocy technicznej.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. paul #2408068 | 80.53.*.* 2 sty 2018 10:26

  To panu marszałkowi Brzezinowi + parlamentarzyści PO pomylili się adresaci swojego apelu. Trzeba było go kierować do Putina i Brukseli.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. złoty cielec #2406804 | 89.228.*.* 30 gru 2017 14:40

  pic ogłosi teraz sukces po tym, jak zniszczyli współpracę?! idioci rządzą!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. keks #2406411 | 195.136.*.* 29 gru 2017 20:46

   Czy do tego trzeba było pozamykać przejścia z Rosją , żeby teraz ogłaszać współpracę?Nie wie lewica co czyni prawica.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages