Sobota, 8 sierpnia 2020. Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

Muzeum ożywi historyczny ełcki sport

2018-01-03 14:50:07 (ost. akt: 2018-01-03 22:59:38)

Autor zdjęcia: Jerzey Chodkiewicz

Muzeum Historyczne w Ełku przygotowuje wystawę pt. „Sport w powojennym Ełku (1945-1956)”. Gromadzi zdjęcia i przedmioty historyczne. Zbiera relacje najstarszych mieszkańców miasta.

- Zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc w organizacji wystawy. Chodzi podzielenie się z nami wspomnieniami z tego okresu, udostępnienie zdjęć, wypożyczenie lub przekazanie pamiątek takich jak np. bilety, stare koszulki, afisze, numery startowe. Chcielibyśmy upamiętnić ludzi, którzy przez wiele lat odbudowywali Ełk i tworzyli podstawy życia sportowego w naszym mieście – mówi Dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku Kazimierz Bogusz. I dodaje, że wystawa ma zrekonstruować pierwsze, powojenne lata życia codziennego i sportowego w Ełku.

- Chcielibyśmy przedstawić sylwetki sportowców, działaczy sportowych i ludzi związanych ze sportem. Pragniemy pokazać biograficzne losy poszczególnych ludzi, które spowodowały, że ludzie ci trafili do Ełku. Naszym zamiarem jest ukazanie zakładów pracy, instytucji i szkół, które odegrały znaczącą rolę w animacji życia sportowego w powojennym Ełku. Przedstawione zostaną jednostki wojskowe 62 Pułk Piechoty i 54 Pułk Artylerii Lekkiej, z których wyłoniły się WKS Mazur Ełk i WKS Artylerzysta. Naszym celem jest przypomnienie ełczanom miejsc ważnych dla życia sportowego w Ełku np. targowisko przy ul. Gdańskiej, boisko nad rzeką, przystań Kolejarza, przystań Spójni, halę przy ul. Armii Krajowej. Chcielibyśmy ukazać wielość kół/klubów sportowych i różnorodność aktywności sportowej (piłka nożna, koszykówka, piłka ręczna, boks, pływanie, gimnastyka, szermierka, tenis stołowy, żeglarstwo, kajakarstwo, kolarstwo itp.). Sama liczba organizacji sportowych robi wrażenie m. in. KKS Kolejarz, WKS Mazur Ełk, WKS Artylerzysta, Yacht Klub Polski nr 7,, KS Gwardia, KS Traktorzysta, OMTUR Pionier, KS Spójnia, KS Ogniwo, Liga Morska. Poprzez wystawę chcielibyś oddać również „klimat epoki”. Pragniemy ukazać tło historyczne – okresu odbudowy bazującego na przedwojennych wzorcach (1945-1948) i czas sowietyzacji sportu (stalinizm).

W związku pracami przygotowawczymi Muzeum Historyczne w Ełku poszukuje zdjęć i pamiątek związanych z ełckim sportem. Przyda się wszystko związane z tym okresem, co posłuży nam do zbudowaniu opowieści o tym trudnym okresie (np. emblemat, krawat, proporczyk, stare buty, koszulki, piłka itp.).
Scenariusz i nadzór nad wystawą sprawuje wnuk długoletniego trenera ełckiego „Mazura” Stefana Marcinkiewicza - dr Stefan Michał Marcinkiewicz, socjolog z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W sprawie bliższych szczegółów prosimy o kontakt z Muzeum Historycznym w Ełku ul. J.i H. Małeckich 3/2, 19-300 Ełk, tel. 87 732 0283.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Andrzej #2409027 | 188.146.*.* 3 sty 2018 15:49

  Hmm znowu książeczka i znowu prośba o eksponaty

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages