Wtorek, 23 października 2018. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Ruszył rejestr przestępców seksualnych. Wśród nich są też ełczanie

2018-01-04 13:12:15 (ost. akt: 2018-01-04 13:39:46)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Od kilku dni funkcjonuje publiczny Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym na BIP-pie Ministerstwa Sprawiedliwości. Na niesławnej liście są nazwiska czterech mężczyzn z Ełku lub okolic.

Nazwiska i inne dane najgroźniejszych gwałcicieli i pedofilów są od 1 stycznia 2018 roku w pełni jawne. Zostały zamieszczone w internecie, w ogólnodostępnej części Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Rejestr jest dostępny na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Sprawiedliwości. Składa się z dwóch części: ogólnodostępnej i z dostępem ograniczonym, z którego mogą korzystać przedstawiciele organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a także instytucji zajmujących się opieką nad dziećmi. Dyrektorzy szkół, a także organizatorzy wypoczynku czy zajęć dla dzieci są zobowiązani sprawdzać, czy osoby, które zamierzają zatrudnić, figurują w rejestrze. Jeśli tak – nie będą mogli przyjąć ich do pracy. Za niedopełnienie tego obowiązku grożą kary – aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1000 zł.

Ministerstwo: ochrona dzieci ponad anonimowościąRejestr został powołany do życia na gruncie przepisów uchwalonej 13 maja 2016 roku ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym.

— Prawo do ochrony naszych dzieci stawiamy ponad anonimowość przestępców – podkreślił Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. — Państwo ma obowiązek chronić dziecko, a nie pedofila. Przestępca, który krzywdzi dzieci, musi się liczyć z bardzo surowymi konsekwencjami. Nie tylko z wieloletnim wyrokiem, lecz także z utratą anonimowości. Dlatego zaostrzamy Kodeks karny w tym zakresie i planujemy kolejne zmiany w przepisach. Po wyjściu z więzienia taki przestępca ma być pod stałą kontrolą, aby wszyscy wiedzieli, że jest ich sąsiadem – tłumaczy Minister Sprawiedliwości. I dodaje, że publiczne rejestry z danymi pedofilów funkcjonują na świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych i są dobrym sposobem na zapobieganie krzywdzie ofiar, bo pozwalają na skuteczną kontrolę takich przestępców.

W rejestrze publicznym są też ełczanieW części ogólnodostępnej znalazły się imiona i nazwiska oraz fotografie 768 osób. To głównie pedofile, którzy dopuścili się gwałtów na dzieciach poniżej 15. roku życia i sprawcy gwałtów popełnionych ze szczególnym okrucieństwem. Spośród sprawców czynów popełnionych od 1 października 2017 r. do rejestru publicznego trafiają dodatkowo także recydywiści – jeśli którekolwiek przestępstwo na tle seksualnym popełnili na szkodę małoletniego (do 18. roku życia) i zostali uprzednio skazani na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania. W rejestrze publicznym zamieszczone są informacje, w jakich miejscowościach przebywają obecnie wszystkie te osoby. Muszą one pod groźbą kary aresztu zawiadamiać policję o każdej zmianie miejsca pobytu, a policja na bieżąco będzie aktualizować te dane w rejestrze. Jawne też są między innymi informacje o rodzaju, dacie i miejscu przestępstwa każdej z tych osób.

Sprawdziliśmy, czy w rejestrze są ełczanie. Okazuje się, że na niesławnej liście znajdziemy dane czterech mężczyzn urodzonych w Ełku lub okolicach. Najstarszy z nich urodził się w 1957 roku, najmłodszy - w 1993.

Nowe dane sprawców będą trafiać do odpowiednich rejestrów bezpośrednio po uprawomocnieniu się wyroków i rozpoznaniu na bieżąco wniosków o wyłączenie. Przyjęte we wspomnianej ustawie zmiany zakładają także, że sądy muszą obligatoryjnie orzekać zakaz wykonywania zawodu i działalności związanej z wychowaniem, edukacją i opieką nad dziećmi wobec pedofilów. Dotąd mogły, ale nie musiały tego czynić.

mro, źródło: ms.gov.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pani Ładna #2411229 | 176.221.*.* 6 sty 2018 13:15

  Pisać czy mówić można wiele, ale to niezmienia rzeczywistości. Przestępstwa seksualne mają miejsce wobec i dzieci, i dorosłych. Są czystym złem i niegodziwością. Niezmienia to faktu, że "humane humana est" tj. człowiek człowiekiem jest - nie ma ludzi idealnych, każdy ma jakąś skazę! Oceniać inych jest łatwo, ale realnie rozwiązać problem już gorzej. Tak właśnie rządzi polska większość polityczna : wprowadza zmiany, bo tak chce a gdy pojawia się konkretny problem rządzący twierdzą, że winna jest zzaawwszszee opozycja totalna a problemu nie ma, bo jak tu przestępcy seksualni to samo dno gorszego sortu więc "nawet nie ludzie" . Dawno temu Hitler tak rządził i dziś jak widać łatwo znaleźć kozła ofiarnego - jak nie PO, czy prezydent, bo veto to choćby i seksualni przestępcy. Rządzący stale krzyczą w mediach, ale realnych społecznych problemów nie rozwiązują. Niemcy też ślepo wierzyli w piękne zapewnienia do końca i płakali w ruinach swego wspaniałego aryjskiego kraju. A MY co zrobimy ? będziemy dalej słuchać i przeglądać Rejesr przestępców seksualnych czy... Jeszcze mamy wybór!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. taka prawda #2410670 | 80.52.*.* 5 sty 2018 16:12

   i ani jednego z 50 skazany księży!

   Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Pani Ładna #2410543 | 176.221.*.* 5 sty 2018 14:12

    Do autora ww. artykułu: zanim się napisze i opublikuje tekst należy dwa razy potwierdzić prawdziwość informacji źródłowej!!! Prosze łaskawie wejść na stronę ww. Rejestru dostępnego publicznie i w rubryce miejsce pobytu wpisać Ełk. Proszę o odpowiedź autora ww. tekstu na pytanie: ilu ,zdaniem autora, przestępców seksualnych przebywa obecnie w Ełku? Pozdrawiam....

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages