środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Bilety tańsze czy bezpłatne?

2018-01-18 08:00:00 (ost. akt: 2018-01-18 08:31:58)

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

KOMUNIKACJA MIEJSKA\\\ Od wielu lat w różnych programach wyborczych i zapowiedziach kandydatów na radnych czy prezydenta pojawiał się pomysł wprowadzenia darmowych biletów dla ełckich uczniów. Ma on być swojego rodzaju nagrodą dla uczniów.

Wiele wskazuje na to, że pomysł ten jeszcze w tym roku uda się zrealizować. Ale nie wiadomo jeszcze, czy bilety będą rozdawane dla uczniów za darmo, czy sprzedawane w jeszcze niższych cenach.

— Jednym z naszych ambitnych planów jest wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uczących się dzieci i młodzieży - podstawówki, gimnazja i szkoły średnie. Pomysł ten narodził się w naszych głowach jakieś 4 lata temu, ale w minionym roku pojawiła się szansa, że wejdzie w życie. Prezydent Ełku w grudniu poinformował nas o zamiarze wprowadzenie tej rewolucyjnej zmiany, a my zacieramy ręce z radości i czekamy na realizację — piszą radni Dracewicz, Dzienisiewicz i Wiloch z klubu Łączy nas Ełk.

Dla miejskich urzędników inspiracją do przystąpienia do prac nad ich wprowadzeniem była zmiana obwodów szkolnych. W związku z tymi zmianami dla wielu dzieci wydłuży się droga do szkoły. W związku z tym rodzice na spotkaniach często zwracali na to uwagę. Ceny biletów w naszym mieście nie są wysokie, ale dla budżetu domowego, jeśli do szkoły chodzi 2-3 dzieci to już jakaś konkretna suma w ciągu roku się uzbiera.

— Cały czas robimy analizy, sprawdzamy, jak to wygląda w innych miastach, czy w związku z tym więcej osób korzysta z komunikacji miejskiej. Zbieramy też dane ze szkół miejskich i powiatowych, ile dzieci korzysta z autobusów — mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku. — Mówimy o preferencyjnym korzystaniu. Nie zakładam, że to będzie koniecznie 0 zł. Musimy też pomyśleć, czy do przejazdów będzie uprawniała karta elektroniczna, w którą będzie wyposażony pasażer, czy zwykła karta, na którą będziemy nakładać hologram.

Bilet ma być swojego rodzaju nagrodą dla uczniów.

— Pojawiają się pomysły, aby powiązać ten preferencyjny system na przykład z uczęszczaniem na zajęcia szkolne. Jeśli mamy wprowadzić zniżki czy bezpłatne przejazdy na zajęcia, na które uczeń nie chodzi, to nie do końca byłoby to sprawiedliwe. Na ten temat rozmawiamy już z dyrektorami — dodaje Tomasz Andrukiewicz.

Jak już wcześniej pisaliśmy znane są już wstępne koszty wprowadzenia darmowych biletów dla uczniów ełckich szkół. W grę wchodzi kwota około 1 mln zł. 1/3 tej kwoty stanowią bilety uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a pozostałą podstawówek i i gimnazjów.

Gdyby z analiz wynikało, że więcej pasażerów korzystałoby z miejskiej komunikacji, oznaczałoby to konieczność wypuszczenia na linie dodatkowych autobusów. Ale taki scenariusz może mieć też inne pozytywne skutki. Obecnie bowiem wielu rodziców dowozi dzieci do szkół. Gdy zaczną one jeździć autobusami, może nieco zmniejszyć się ruch na ulicach miasta.

Program preferencyjnych biletów dla ełckich uczniów nie ruszy wcześniej niż we wrześniu tego roku.

tom
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dziadka Stalina duch #2422922 | 78.8.*.* 21 sty 2018 15:22

  do czego to zmierza??????? a podobno socjalizm to takie zło?????? sami nie wiecie kto Wam "dupe osrał" i czego chcecie. W kapitalistycznej demokracji , słowo darmowe - czyli jakie i kto płaci?????

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kiwi #2422524 | 31.0.*.* 20 sty 2018 20:11

  MZK i tak jest dotowane, więc wprowadziłbym bilet za 1zł (uczniom) z wydrukowanym napisem UCZEŃ.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Ktos #2420906 | 109.241.*.* 18 sty 2018 18:43

  Co za bzdura, już widzę jak rodzice którzy dowożą do szkoły uczniów zrezygnują tylko dlatego że gowniak ma za darmo autobusy. Zazwyczaj dowożą ci którzy mają po drodze, miasto tylko się zadłuży jeżeli nie będzie kasy za autobusy. Jak macie tyle pieniędzy to dajcie podwyżkę pracownikom MZK a nie takie grosze płacicie. 1/2 osób jeżdżących autobusami to uczniowie, 1/4 to osoby starsze które o tak nie płacą za bilety mało kto z osób dorosłych nie ma swojego samochodu i jeździ autobusem. A bilet na miesiąc 36 zł to wcale nie jest tak duzo

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. kakuki #2420734 | 89.228.*.* 18 sty 2018 15:16

  Kiełbasa wyborcza, niech każdy płaci za siebie. wybudujcie małą obwodnicę, a nie roztrwoniacie pieniądze

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. radny pomyśl #2420629 | 5.172.*.* 18 sty 2018 13:07

  A wystarczy nie dawać tego miliona na ten pseudo TechnoPark i jest kasa bez kombinacji i analiz.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages