Wtorek, 24 listopada 2020. Imieniny Emmy, Flory, Romana

W świetle i światłem - projekt fotograficzny w SP4

2018-01-22 09:38:25 (ost. akt: 2018-01-22 09:38:37)

Autor zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku

Na początku października świat fotografii otworzyła przed klasą 7a Pani Aneta Lewoń, która jest naszym Rodzicem, a zawodowo fotografem. W czasie tego spotkania opowiedziała uczniom o swojej przygodzie z fotografią, przybliżyła specyfikę różnych obiektywów oraz ich możliwości. W praktycznym działaniu zaprezentowała zasady fotografii portretowej, działania blendy i samego światła.

Natomiast już sam grudzień praktycznie dla wszystkich klas siódmych upłynął w fotograficznym klimacie. Stało się to dzięki Panu Tomaszowi Walczukowi, który zajmuje się zawodowo fotografią i jest jednocześnie Rodzicem w naszej szkole. Uczniowie każdej klasy siódmej spotkali się dwukrotnie z Panem Walczukiem na lekcjach plastyki. Na pierwszym spotkaniu siódmoklasiści mogli dowiedzieć się, jak fotograficzna pasja naszego gościa przerodziła się w zawód fotografa, poznali z bliska różne typy aparatów oraz ich budowę, dowiedzieli się jak narodziła się sama fotografia i jaka jest jej historia. Poznali także ważne zasady obowiązujące w fotografii takie jak: „złoty podział” i możliwości jakie daje sama kompozycja oraz kadrowanie, różnicę ujęcia danego obiektu wynikającą z perspektywy „żabiej” czy „z lotu ptaka” oraz co mogą tworzyć same linie i układy czy też powtarzalność (rytmiczność) elementów na zdjęciu. Przede wszystkim jednak przekonali się jakie nastroje daję sama gra światła i cienia na zdjęciach oraz barwy. Zamknięciem pierwszego spotkania było wykonanie przez każdego ucznia własnego zdjęcia do hasła SZCZĘŚCIE.

Druga część fotograficznych doświadczeń w ramach lekcji plastyki przyniosła uczniom „pakiet” cennych wskazówek dotyczących robienia zdjęć smartfonami. Wszystkie te wiadomości siódmoklasiści mogli wykorzystać w praktyce realizując w szkole krótkie ćwiczenie polegające na wykonaniu zdjęcia, które byłoby fotograficzną interpretacją wylosowanej litery alfabetu. Szukając inspiracji dla swojego zdjęcia uczniowie krążyli po korytarzach, pojawiali się w łazienkach, szatniach, w sali gimnastycznej a nawet w naszej szkolnej stołówce. W taki też sposób realizowali tym samym fotografię mobilną. Po powrocie do sali plastycznej czekała na nich jeszcze jedna niespodzianka przygotowana przez Pana Tomasza Walczuka. Nasz gość zaprosił młodzież do malowania światłem. Doświadczenie to było możliwe w zaciemnionym pomieszczeniu, z aparatem umieszczonym na statywie oraz ustawioną długą ekspozycją (długim czasem otwarciem migawki), które umożliwiają lustrzanki. Zabawa światłem wzbudziła w uczniach duże zainteresowanie i podekscytowanie. Ożywienie i dobry nastrój towarzyszył siódmoklasistom również podczas ostatniej części spotkania, którym były portrety malowane światłem. Uczniowie przekonali się, jak kierunek światła może modelować twarz i jakie efekty dają różne kierunki i rodzaje oświetlenia.
Dzięki uprzejmości Pana Tomasza Walczuka fotograficzne ćwiczenia i realizacje uczniów oraz wspólne doświadczenia w malowaniu światłem dostępne są w internetowej galerii zdjęć pod linkiem https://spark.adobe.com/page/SJItKD1ShSYhk/.

Bardzo dziękuję naszym Rodzicom i jednocześnie fotografom: Pani Anecie Lewoń oraz Panu Tomaszowi Walczukowi za podzielenie się z siódmoklasistami swoimi fotograficznymi tajnikami oraz poświęcenie własnego czasu podczas tych spotkań. Liczę, że udało nam się wspólnie zainspirować naszych uczniów do własnych poszukiwań i fotograficznych działań.

A. Sołtys


Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: SP4

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages