Rusza kwalifikacja wojskowa w naszym powiecie

2019-01-21 09:48:52(ost. akt: 2019-01-21 13:05:11)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

We wtorek 5 lutego w powiecie ełckim ruszy proces kwalifikacji wojskowej. Prawie tysiąc młodych ludzi z miasta i okolic stanie przed komisją. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polega badanie i przydzielanie do poszczególnych kategorii.
We wtorek 6 lutego na terenie powiatu ełckiego rozpocznie się kwalifikacja wojskowa, której celem jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej. Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w tym roku przede wszystkim podlegają mężczyźni urodzeni w 2000 roku i osoby powyżej 18. roku życia, które zgłosiły się do służby na ochotnika. Ponadto, wezwań mogą spodziewać się też mężczyźni urodzeni w latach 1995-1999, którzy nie posiadają przydzielonej kategorii oraz osoby urodzone w latach 1998-1999, które wcześniej uznano za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej. W ministerialnym rozporządzeniu znalazł się też zapis, że wezwanie otrzymają kobiety urodzone w latach 1995-2000, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji (szkoły medyczne i weterynaryjne oraz kierunki psychologiczne).

Kwalifikacja wojskowa, podobnie jak w latach poprzednich, przeprowadzona będzie w budynku Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Ełku przy ul. 11 listopada 24. Wezwani do kwalifikacji wojskowej zobowiązani są zgłosić się w miejscu i terminie określonym w piśmie. Lekarze w komisji przeprowadzą badania, których celem jest ustalenie stanu fizycznego i psychicznego kandydatów. Następnie badani zostaną przydzieleni do konkretnych kategorii: A, B, D, E. Osoby, które otrzymają kategorię "A" zostaną przeniesione do rezerwy wojskowej.

Kandydaci mogą spodziewać się badań krwi i moczu, wzroku, słuchu i ciśnienia, a także badań prawidłowości postawy. Lekarze zapytają też o choroby przewlekłe oraz leczenie psychiatryczne - w takich wypadkach należy mieć zaświadczenie o leczeniu. Zazwyczaj po sprawdzeniu wzroku, wagi, wzrostu, zmierzeniu ciśnienia, lekarz może poprosić o przejście za parawan i całkowite zdjęcie bielizny. Lekarze najczęściej oceniają prawidłowość właściwego rozwoju wzrokowo.
Jak podaje MSWiA, w tym roku wezwań na komisję może spodziewać się około 220 tysięcy młodych Polaków.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Hehesz #2424457 | 31.0.*.* 23 sty 2018 18:16

    To teraz studia tatuażu beda przepelnione :) Heh glowne miejsca -szyja i dlonie zeby dziara wystawala zza munduru

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5