Poniedziałek, 21 stycznia 2019. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

Rusza kwalifikacja wojskowa. Sprawdź, czy dostaniesz wezwanie!

2018-01-23 09:48:52 (ost. akt: 2018-01-23 11:02:33)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

We wtorek 6 lutego w powiecie ełckim ruszy proces kwalifikacji wojskowej. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polega badanie i przydzielanie do grup.

We wtorek 6 lutego na terenie powiatu ełckiego rozpocznie się kwalifikacja wojskowa, której celem jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej. Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w tym roku przede wszystkim podlegają mężczyźni urodzeni w 1999 roku i osoby powyżej 18. roku życia, które zgłosiły się do służby na ochotnika. Ponadto, wezwań mogą spodziewać się też mężczyźni urodzeni w latach 1994-1998, którzy nie posiadają przydzielonej kategorii oraz osoby urodzone w latach 1997-1998, które wcześniej uznano za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej. W ministerialnym rozporządzeniu znalazł się też zapis, że wezwanie otrzymają kobiety urodzone w latach 1994-1999, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji (szkoły medyczne i weterynaryjne oraz kierunki psychologiczne).

Kwalifikacja wojskowa, podobnie jak w latach poprzednich, przeprowadzona będzie w budynku Bursy Szkolnej w Ełku, przy ul. Sikorskiego 5A (I piętro), tel. 605 682 851. Wezwani do kwalifikacji wojskowej zobowiązani są zgłosić się w miejscu i terminie określonym w piśmie.

Lekarze w komisji przeprowadzą badania, których celem jest ustalenie stanu fizycznego i psychicznego kandydatów. Następnie badani zostaną przydzieleni do konkretnych kategorii.

A - zdolny/a do czynnej służby wojskowej
B - czasowo niezdolny/a do czynnej służby wojskowej
D - niezdolny/a do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju
E - trwale i całkowicie niezdolny/a do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w czasie ogłoszenia mobilizacji

Komisja w razie potrzeb skieruje też osoby na badania specjalistyczne. Wszystkie osoby, które otrzymają kategorię "A" zostaną przeniesione do rezerwy wojskowej.

Kandydaci mogą spodziewać się badań krwi i moczu, wzroku, słuchu i ciśnienia, a także badań prawidłowości postawy. Lekarze zapytają też o choroby przewlekłe oraz leczenie psychiatryczne - w takich wypadkach należy mieć zaświadczenie o leczeniu. Kandydat może też zostać poproszony o całkowite rozebranie się za parawanem w celu ustalenia, czy budowa ciała jest prawidłowa. Ciekawa jest też kwestia tatuaży. O ile sama ich obecność nie jest przyczyną dyskwalifikacji ze służby wojskowej, to tatuaży nie może być widać zza munduru.

Jak podaje MSWiA, w tym roku wezwań na komisję może spodziewać się aż 220 tysięcy młodych Polaków. W Ełku na komisję musi stawić się 826 osób.

mro
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Hehesz #2424457 | 31.0.*.* 23 sty 2018 18:16

  To teraz studia tatuażu beda przepelnione :) Heh glowne miejsca -szyja i dlonie zeby dziara wystawala zza munduru

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages