Zwolnienie lekarskie wciąż na papierze

2018-01-24 09:09:04(ost. akt: 2018-01-24 09:09:46)
Pierwotnie już od 1 stycznia miały zniknąć papierowe formularze zwolnień lekarskich. Tak się jednak nie stało. Będą jeszcze w obiegu do 1 lipca.
Do 30 czerwca lekarz będzie mógł wystawiać papierowe zwolnienia według obecnie obowiązujących zasad. Jeśli wystawi papierowe zwolnienie, będzie musiał poinformować pacjenta o konieczności doręczenia zwolnienia pracodawcy (w przypadku pracowników) czy ZUS (m.in. w przypadku przedsiębiorców) w termie 7 dni od jego otrzymania. Gdy termin ten zostanie przekroczony, zasiłek chorobowy czy opiekuńczy zostanie obniżony o 25 proc. za okres od 8 dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zwolnienia.

— Wystawione e-ZLA zostanie przekazane do ZUS automatycznie. Lekarze nie będą musieli dostarczać zwolnień do ZUS oraz przechowywać drugiej kopii. Wystawianie e-ZLA jest również możliwe przez urządzenia mobilne, np. podczas wizyty domowej — informuje Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

Wystawianie e-ZLA będzie trwało krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia. Jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki to lekarz uzyska dostęp do danych pacjenta (ubezpieczonego), jego pracodawców (płatników składek) i członków jego rodziny. Gdy wpisze numer PESEL pacjenta, to pozostałe dane identyfikacyjne zostaną automatycznie uzupełnione przez system. Podpowie on również kod literowy A i D oraz numer statystyczny choroby (np. po wpisaniu fragmentu jej nazwy). Z kolei np. adres pacjenta czy dane płatnika lekarz będzie wybierał z wyświetlonej listy.

System przypomina także lekarzowi o możliwości skierowania pacjenta na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS, w przypadku pozytywnej decyzji lekarza o skierowaniu na rehabilitację, system otworzy formularz wniosku ZUS PR-4 i wprowadzi automatycznie dane pacjenta. Lekarz będzie mógł od razu wystawić wniosek o rehabilitację i przesłać go w formie elektronicznej do ZUS w celu wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika ZUS.

Gdy lekarz wystawi e-ZLA pacjent nie będzie musiał dostarczać zwolnienia pracodawcy (w przypadku pracowników) albo ZUS (m.in. w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą). Nie będzie już musiał podczas choroby czy opieki np. nad chorym dzieckiem udawać się do pracodawcy czy jednostki ZUS albo prosić o dostarczenie zwolnienia rodzinę czy znajomych. E-ZLA zostanie przesłane na profil PUE płatnika i do systemu ZUS. Nie będzie wymagany od pacjenta termin 7 dni na dostarczenie zwolnienia. Nie będą go też dotyczyły ewentualne obniżenia zasiłku chorobowego czy opiekuńczego z powodu przekroczenia tego terminu.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5