Czwartek, 21 lutego 2019. Imieniny Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Co słychać w naszym plebiscycie? Na prowadzeniu Piętki

2018-01-29 16:00:00 (ost. akt: 2018-02-10 15:26:30)

Autor zdjęcia: Mat. prasowe

Trwa Plebiscyt na Supersołtysa powiatu ełckiego. W tej chwili na prowadzenie wysunął się Mieczysław Zubrzycki z Piętek w gminie Kalinowo. Pan Mieczysław sołtysem jest od 12 lat.

Sołtysi w historii Polski pojawili się w XII wieku. W tamtych czasach sołtys miał we wsi bardzo dużą władzę. Był na przykład sędzią. W odrodzonej Polsce (od 1990 roku) sołtys jest reprezentantem społeczności wiejskiej i działa na podstawie uprawnień nadanych mu przez radę gminy.

Najaktywniejszych liderów chcemy pokazać. Stąd pomysł na zorganizowanie plebiscytu na Najpopularniejszego Sołtysa powiatu ełckiego. W tej chwili w ełckiej odsłonie plebiscytu wygrywa pan Mieczysław Zubrzycki z Piętek w gminie Kalinowo. Jest sołtysem trzecią już kadencję, czyli 12 lat. Co robi pan Mieczysław, że zdobył zaufanie swoich sąsiadów?

— Robię to, co do mnie należy. Nie pchałem się na ten urząd, ale skoro ludzie po raz trzeci zdecydowali, że powinienem ich reprezentować, to ja się od tego obowiązku nie uchylam — tłumaczy pan Mieczysław. I dodaje: — Udało się z wójtem Kalinowa zrobić dla Piętek kilka fajnych rzeczy. W ostatnim czasie powstał u nas plac zabaw dla dzieci, boisko do siatkówki, w planach jest też remont drogi Piętki-Dorsze za prawie 300 tysięcy, może uda się to zrealizować. Plan tej drogi wykonaliśmy za pieniądze z funduszu sołeckiego, mieszkańcom na niej bardzo zależy.

Prywatnie pan Mieczysław pracuje w gminie, jest konserwatorem. Jest też zapalonym wędkarzem. Ma duża rodzinę, wychował piątkę dzieci.

— Córka jest w Niemczech, pozostałe dzieci zostały w Polsce. Można powiedzieć, że jesteśmy trochę wojskową rodziną. Trójka dzieci służy, ja też odsłużyłem swoje. Jestem ze wszystkich potomków bardzo dumny — dodaje pan Zubrzycki.

Tytuł "Super Sołtysa 2018" Powiatu Ełckiego otrzyma sołtys, który uzyska największą liczbę głosów oddanych za pomocą sms’ów nadesłanych w głosowaniu. Kolejnym dwóm kandydatom zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa. Plebiscyt trwa od dnia 29.01.2018 r. do 09.03.2018 roku czyli dwa przed Dniem Sołtysa, które obchodzimy corocznie 11 marca.

mro

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages