Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Testowany przez Ełk program rejestracji dzieci przyjęty przez rząd

2018-01-31 11:00:00 (ost. akt: 2018-01-31 11:57:01)
Minister Streżyńska razem z prezydentem Andrukiewiczem zainaugurowała w Ełku pilotażowy program w lipcu 2017 roku

Minister Streżyńska razem z prezydentem Andrukiewiczem zainaugurowała w Ełku pilotażowy program w lipcu 2017 roku

Autor zdjęcia: Kamil Mróz

SPOŁECZEŃSTWO\\\ Rząd przyjął projekt, dzięki któremu możliwe będzie zgłaszanie narodzin dziecka w szpitalu w całym kraju. Pionierski program był testowany w Ełku.

Pilotaż programu Ministerstwa Cyfryzacji prowadzony był od 17 lipca do 6 grudnia 2017 roku w szpitalu Pro – Medica w Ełku. Rodzice, za pośrednictwem pełnomocnika szpitalnego zgłaszali w USC urodzenie swojego dziecka. Pozwoliło to na weryfikację poprawnego funkcjonowania usługi.

Jak się okazuje, program sprawdził się doskonale. Do tego stopnia, że rząd we wtorek przyjął zmiany w przepisach obowiązujących na terenie całego kraju.

— Opinie rodziców, m.in. z Ełku, zebrane na etapie pilotażu posłużyły uzgodnieniu zasad wdrożenia modelu świadczenia elektronicznej usługi zgłoszenia urodzenia dziecka w szpitalu. Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło już prace nad e-usługą. Z założenia, wniosek będzie można wypełnić w kilka minut, w dowolnym czasie i miejscu, na różnych urządzeniach — tłumaczy prezydent miasta Tomasz Andrukiewicz.

Rozwiązania zaproponowane przez Ministerstwo Cyfryzacji posłużą z jednej strony rodzicom, którzy w wyjątkowej dla siebie chwili, nie będą już musieli „przejmować się” formalnościami związanymi ze zgłoszeniem narodzin dziecka w USC. Z drugiej strony usprawni mechanizmy funkcjonowania rejestrów publicznych m.in. w zakresie jednoznacznego łączenia w systemie dziecka z jego rodzicami.

Aktualnie gromadzone w aktach imiona, nazwiska i nazwiska rodowe rodziców nie zawsze jednoznacznie ich wskazują. Takie rozwiązanie ułatwi również prowadzenie statystyk publicznych wykorzystywanych podczas realizacji przez państwo programów pomocowych dla rodzin.

red

Minister Streżyńska razem z prezydentem Andrukiewiczem zainaugurowała w Ełku pilotażowy program w lipcu 2017 roku Fot. Kamil Mróz
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. As #2431038 | 83.24.*.* 1 lut 2018 09:54

  Jaki program tu chodzi o wiadomość medialna która poszła i pani minister też poszła. L

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Tomek- bez wazeliny dam radę...... #2430663 | 159.205.*.* 31 sty 2018 19:04

  @yk- jak śmiesz !!!!! wypowiadać się tak niepochlebnie na temat projektu , który pilotował sam , nasz - ełcki NAJ ????????

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. yk #2430275 | 46.170.*.* 31 sty 2018 12:30

  Jestem ciekaw w czyim mniemaniu program sprawdził się doskonale... Z żoną zdecydowaliśmy się na to po namowach pani w szpitalu, która przekonywała że rejestracja i akt będzie załatwiony błyskawicznie i bez ganiania nas po urzędzie. W rzeczywistości akt otrzymałem prawie 1,5 tygodnia po narodzinach dziecka, a pani z wydziału cywilnego poinformowała mnie, że jedyne co mogę zrobić to oczekiwać w domu na wizytę posłańca z urzędu, który niecodziennie pracuje na moim osiedlu. Bez aktu urodzenia dziecka nie można rozpocząć urlopu tacierzyńskiego. Z udogodnieniem to rozwiązanie nie miało nic wspólnego, bo osobiście bym ten akt załatwił w ciągu jednej wizyty w urzędzie, do którego i tak musiałem się wybrać bo na posłańca bym mógł sobie jeszcze poczekać. Rozwiązanie może i szczytne w założeniu, ale wykonanie słabe...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages