Częściowa prohibicja w Ełku? Samorząd zastanowi się nad wprowadzeniem zakazu sprzedaży alkoholu w nocy [SONDA]

2018-02-01 13:33:29(ost. akt: 2018-02-01 14:58:53)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. W myśl nowych przepisów samorządy lokalne będą mogły zakazać sprzedaży alkoholu w godzinach 22:00-06:00. Czy zakaz w Ełku to prawdopodobny scenariusz? Sprawdzamy to.
Zgodnie z nowymi przepisami samorządy będą mogły określać maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie gminy (miasta) odrębnie dla poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych, tj.: do 4,5 proc. zawartości alkoholu oraz piwa, powyżej 4,5 proc. do 18 proc. zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa), powyżej 18 proc. zawartości alkoholu.

Rady gmin będą też mogły wprowadzać ograniczenia w zakresie nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Ograniczenia te będą mogły dotyczyć sprzedaży prowadzonej między godziną 22:00 a 6:00.

Czy taki zakaz mógłby zostać wprowadzony w Ełku. Zapytaliśmy o to radnego miejskiego Nikodema Kemicera.

Wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu w nocy to na pewno temat, nad którym warto się pochylić. Jakiekolwiek zmiany w prawie lokalnym oczywiście należałoby przedtem skonsultować. To nie może być decyzja samych radnych, swoje opinie musieliby przedstawić przedsiębiorcy i, przede wszystkim, mieszkańcy miasta. Osobiście podchodzę do pomysłu zakazu sprzedaży dosyć sceptycznie

Nikodem Kemicer, miejski radny i wiceprzewodniczący Komisji Rodziny, Zdrowia i Polityki Społecznej:

Dalej radny wyjaśnia: — Wprowadzenie zakazu sprzedaży byłoby de facto częściową prohibicją. A z historii wiemy, jak to się kończy. Kwitnie przestępczość i tzw. "mety", gdzie sprzedawany alkohol jest niesprawdzony i bywa niebezpieczny dla zdrowia i życia. Jeśli chodzi o samą zmianę w ustawie - z jednej strony cieszy mnie, że samorządy będą mogły podjąć decyzję samodzielnie. Z drugiej strony nie mogę oprzeć się wrażeniu, że takie rozwiązanie to zwykłe zrzucanie odpowiedzialności na samorządy. Jeśli zakaz zostałby wprowadzony, samorząd będzie postrzegany jako organ ograniczający swobody obywatelskie albo przymykający oko na rozkwit półświatka nielegalnej sprzedaży alkoholu. Jeśli zakazu nie wprowadzimy, ktoś mógłby powiedzieć, że nie próbujemy walczyć z jakże trudnym tematem nadużywania alkoholu.

Z kolei Irena Podlecka, Pełnomocnik ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii oraz Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej UM w Ełku tłumaczy:

— Pan Prezydent zlecił nam już powołanie specjalnego zespołu, który pochyli się nad zmianami w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Będzie się składał nie tylko z urzędników. Do prac zaprosimy policję, straż miejską, przedsiębiorców, terapeutów. Trzeba zaznaczyć, że otrzymujemy mnóstwo skarg od mieszkańców miasta o nocnym zakłócaniu spokoju w pobliżu sklepów monopolowych. Stąd bardzo częste kontrole w takich sklepach. Jestem zdania, że ograniczenia nałożone na sklepy działające nieopodal bloków mieszkalnych z całą pewnością wpłynęłyby pozytywnie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców miasta i zapewniłyby większy spokój w nocy.

Naczelnik wydziału zaznacza jednak, że przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w prawie lokalnym należy... — dokładnie przeanalizować zapisy ustawy po to, aby przyjęta uchwała wpłynęła na poprawę bezpieczeństwa w naszym mieście. Dopiero po zakończeniu prac zespołu i dokładnej analizie, będziemy mogli podjąć decyzję o zarekomendowaniu, lub nie, wprowadzenia ograniczenia sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych, w niektórych sklepach — dodaje Irena Podlecka

Radny Nikodem Kemicer dodaje, że decyzje parlamentu czasem trudno zrozumieć. — Zakaz handlu w wybrane niedziele został narzucony z góry w całej Polsce. Z kolei w przypadku ustawy o wychowaniu w trzeźwości - zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych miałyby wprowadzać już samorządy. To rażący brak konsekwencji.

Czy jesteś za zakazem sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych?
Tak
37.02%
Nie
62.98%

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. kacper #2521315 | 83.9.*.* 18 cze 2018 19:08

    Popieram ograniczenie sprzedaży alkoholu po godzinie 22. Ten, kto widział w niedzielę rano okolice takiego sklepu też poprze takie ograniczenia. Wymiociny, odchody, pobite butelki, opakowania po papierosach, setki petów i innych śmieci. Właściciele sklepów tego nie sprzątają lecz ich sąsiedzi - tak.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. wspierający budżet państwa- patriota #2432196 | 159.205.*.* 2 lut 2018 18:36

    jaram, wącham , ćpam i chlam ,całe życie odlot mam - a międzyczasie idę do MOPSu po piniądz , bo mi się należy

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. jura #2432148 | 31.135.*.* 2 lut 2018 17:23

      jak beda chcieli to se w dzien na zapas kupia

      Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

    2. złoty cielec #2432006 | 89.228.*.* 2 lut 2018 13:57

      żadnych półśrodków, kochani bezradni! zabronić 24\7!

      Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      1. Ob.Server #2431716 | 193.200.*.* 2 lut 2018 07:17

        Przynajmniej do jesiennych wyborów decydenci pozostaną w pochyleniu i nic się nie zmieni.

        Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

      Pokaż wszystkie komentarze (8)
      2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5