Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Proboszcz kontra mieszkańcy. Trwają konsultacje w sprawie zmiany nazwy ulicy na "Chrystusa Króla królów"

2018-03-05 12:00:00 (ost. akt: 2018-03-05 12:40:27)

Proboszcz z Prostek chce, aby główna ulica miejscowości zmieniła nazwę na "Chrystusa Króla królów". Jak twierdzi, złożył wniosek w imieniu grupy mieszkańców. Pomysł ten, delikatnie mówiąc, nie spotkał się z przychylnością społeczności.

Proboszcz parafii Św. Antoniego z Padwy w Prostkach koło Ełku złożył wniosek do wójta gminy o zmianę nazwy głównej ulicy miejscowości. Ulica miałaby zmienić się z "1 Maja" na... "Chrystusa Króla królów". W tej chwili trwają konsultacje społeczne w tej sprawie. I jak na konsultacje cieszą się popularnością - na pierwszym spotkaniu pojawiło się około stu osób. Na drugim, które odbyło się w środę - około połowę mniej.

Frekwencję można tłumaczyć na różne sposoby. Zmiana nazwy głównej ulicy miejscowości, w dodatku na mocno kościelną, wywołało w Prostkach duże poruszenie i kontrowersję. Taki ruch oznaczałby też konieczność załatwienia wielu urzędowych spraw - zarówno dla mieszkańców, jak i dla przedsiębiorców, których na ul. 1 Maja nie brakuje. A wbrew temu co mówił z ambony na kazaniach proboszcz, to wiąże się już z kosztami dla dużej części społeczności. Bo przy centralnej ulicy Prostek mieszka lub pracuje ponad tysiąc osób, co stanowi niemal połowę liczby wszystkich mieszkańców.

Wójt Gminy Prostki uspokaja wskazując, że konsultacje społeczne to standardowa procedura przy tego typu wnioskach. I żadnych decyzji jeszcze nie ma. A ostateczny głos i tak ma rada gminy.

Janusz Krause, sekretarz Gminy Prostki: Nie wyobrażam sobie, aby rada gminy podjęła decyzję odmienną od oczekiwań mieszkańców. Gdyby jednak radni podjęli uchwałę o zmianie nazwy wbrew opinii mieszkańców zebranej podczas konsultacji, byłaby to podstawa do zaskarżenia w sądzie administracyjnym


A opinia mieszkańców jest dosyć jednoznaczna, co widać było na spotkaniach konsultacyjnych. I w Internecie, gdzie informacja o proponowanej przez proboszcza nazwie odbiła się bardzo szerokim echem.

— Dlaczego nikt nie mówi, ile taka zmiana będzie kosztować? Wymiana tablic, dowodów, koszty jakie poniosą przedsiębiorcy. Kto za to zapłaci? Może sam ksiądz? — pyta pani Monika z Prostek. — Jestem wierząca, ale nie chcę mieszkać na ulicy „Chrystusa.....”. Jest przecież tyle ważniejszych spraw w Prostkach. Mnie proszę wykreślić z listy osób płacących za takie idiotyczne pomysły — dodaje.

Można domyślić się, skąd pomysł na zmianę nazwy ulicy. Wielu wskazuje na to, że data 1 maja kojarzy się ze słusznie minionym ustrojem. Jednak zgodnie z opinią IPN nazwa „1 Maja” nie podlega zmianie w ramach ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. A to oznacza, że koszty wszystkich koniecznych zmian w dokumentach ponieśliby sami mieszkańcy, a nie samorząd.

Wróćmy jednak do wątku samego wniosku, któremu tak bardzo sprzeciwiają się mieszkańcy. Proboszcz wskazał, że robi to w imieniu wiernych i mieszkańców, którzy pomysł zmiany nazwy ulicy popierają. O dziwo jednak, do wniosku proboszcz już listy poparcia nie dołączył.

Proboszcz nie pojawił się na żadnym spotkaniu konsultacyjnym. Ostatnie zaplanowane jest na 7 marca. Wtedy też mają pojawić się radni gminy w liczniejszym niż dotychczas gronie.

mro
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (73) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Zmiana #2465585 | 37.7.*.* 18 mar 2018 18:34

  Zamiast zmieniać nazwę ulicy - zmieńmy księdza !!! Niech jedzie na misje do Afryki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. sabirski #2456132 | 31.0.*.* 7 mar 2018 15:41

   może proboszcza by ucieszyła nazwa ul. mafii watykańskiej

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Anonymus #2455559 | 208.114.*.* 6 mar 2018 18:33

   ...a w siedzibie redakcji "Gazety Olsztynskiej" powinni okna otworzyc:-)

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Anonymus #2455548 | 208.114.*.* 6 mar 2018 18:24

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Znowu zadymilo z ciasnych glowek.

  4. And #2455328 | 188.146.*.* 6 mar 2018 14:03

   W imieniu wiernych i mieszkańców zmienić proboszcza.

   Ocena komentarza: warty uwagi (16) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (73)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages