Ełcka Trójka czyta dzieciom

2018-02-26 12:47:30(ost. akt: 2018-02-26 12:48:36)

Autor zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Ełku

Już po raz drugi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Ełku brali udział w ogólnopolskim programie Centrum Edukacji Obywatelskiej pt.: „PoczytajMy”. Celem programu jest promowanie czytelnictwa, rozwijanie pasji czytelniczych, a także zwiększenie aktywności społecznej dzieci i młodzieży.
W tym roku nawiązaliśmy współpracę z Przedszkolem Językowym „Britiszek”. Przedstawiciele klasy 7c i 5b pod opieką wychowawców: pani Iwony Szczuki i pani Moniki Cybulskiej–Ryciuk czytali popularne utwory Juliana Tuwima, takie jak: „Ptasie Radio” czy „Lokomotywa”.

Uczniowie nie tylko pięknie czytali, ale również bardzo umiejętnie naśladowali głosy poszczególnych ptaków. Dzieciom podobały się dźwięki wróbelka, słowika, jaskółki, dzięcioła czy kukułki. Szybko i bez trudu powtarzały ptasie odgłosy takie jak: ćwir, ćwir, świrk, pio, pio, pijo, lo, lo czy kuku, kuku. Po wysłuchaniu „Ptasiego Radia” przedszkolaki wykazali się dużą wiedzą na temat znanych im ptaków. Bardzo często podziwiają piękne łabędzie i dzikie kaczki, spacerując ełcką promenadą położoną nad malowniczym, pięknym ełckim jeziorem.

Mnóstwo śmiechu i pełnego zaangażowania było podczas prezentowania utworu „Lokomotywa”. Milusińscy z wielką radością i promiennym uśmiechem powtarzali dźwięki jadącej lokomotywy. Wyrazom dźwiękonaśladowczym nie było końca: „para buch, koła w ruch , uf, jak gorąco!” Zabawa w pociąg była dopełnieniem integracji uczniów ze szkoły podstawowej z przedszkolakami, wychowawcami i opiekunami, odzwierciedlając pozytywne emocje. Wspólna zabawa i taniec zawsze łączy pokolenia i sprawia wiele radości, optymizmu i szczęścia.

W przedszkolu zagościł również „Cudaczek-Wyśmiewaczek”. Maluchy zapoznały się z przygodami Cudaczka-Wyśmiewaczka i panny Obrażalskiej. Żywo i spontanicznie reagowały na zabawny śmiech i na rosnący brzuch, który osiągał niesamowicie duże rozmiary, kiedy Cudaczek się śmiał głośno i do rozpuku. Uważnie słuchali jak Cudaczek–Wyśmiewaczek, takie złe licho, mieszkające w warkoczykach panny Obrażalskiej, zawsze szeptało dziewczynce do ucha: „Obraź się, obraź się ! ”. Słysząc te słowa, Obrażalska zawsze nadymała swoją buzię i mówiła: „nie bawię się, nie chcę”. Po wysłuchaniu krótkich historyjek o Cudaczku Wyśmiewaczku uczniowie bawili się z maluchami w zabawę – dobre i złe miny. Najodważniejsi z grupy zademonstrowali nawet, jak potrafią się dąsać i złościć w trudnych sytuacjach. Wszyscy zrozumieli, że lepiej być dobrym i miłym, niż rozkapryszonym i obrażonym dzieckiem.

Atmosfera w czasie spotkań była bardzo radosna i przyjemna. Rozstawaliśmy się z uśmiechami na twarzach, a milusińscy machali nam zawsze na pożegnanie. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Ełku z chęcią czytają i bawią się z młodszymi kolegami i koleżankami.

Dopełnieniem realizacji zadań programu „PoczytajMy ” było forum miłośników czytania książek w naszej szkole. Na zaplanowane spotkanie przyszło wiele zainteresowanych osób. Każda osoba musiała przed tym wydarzeniem zapoznać się z treścią książki pt.: „Strażniczka książek” Mechthild Glaser. Autorka jest bardzo młodą dziewczyną, pochodzącą z Niemiec. To dzieło jest jej debiutem literackim. Przy gorącej herbatce, jedząc pyszne ciasteczka, dyskutowaliśmy na temat treści książki oraz dzieliliśmy się swoimi opiniami i wrażeniami z przeczytanej lektury. Uwieńczeniem naszego spotkania był wspólnie wykonany plakat zachęcający do przeczytania tej powieści.

Każda forma promocji czytelnictwa jest dobra. Czytanie najmłodszym w przedszkolu czy też omawianie ciekawej lektury w niekonwencjonalny sposób. Pamiętajmy, że najlepszym przyjacielem, który nigdy nie zawiedzie i nie zdradzi jest książka. Czytajmy więc, żeby wciąż się uczyć , doskonalić i rozwijać!

Iwona Szczuka, Monika Cybulska-Ryciuk
SP 3 Ełk


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: sp3elk

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5