Czwartek, 17 stycznia 2019. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Co się stanie z ełcką podstrefą?

2018-03-06 08:00:00 (ost. akt: 2018-03-06 08:44:30)

Autor zdjęcia: www.ssse.com.pl

PRAWO I FINANSE\\\Projekt ustawy o wspieraniu inwestycji został wstępnie zaakceptowany przez rząd. Zmiana przepisów spowodowałaby przekształcenie terytorium kraju w jedną wielką strefę ekonomiczną. A co z ełcką podstrefą?

We wrześniu ubiegłego roku pojawił się pomysł na przekształcenie terytorium całego kraju w jedną wielką specjalną strefę ekonomiczną. Projekt ustawy o zasadach wspierania nowych inwestycji został sporządzony przez Ministerstwo Rozwoju (obecnie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Rozwoju). Rząd zaakceptował projekt, teraz nad przepisami pochylą się parlamentarzyści.

O co chodzi w ustawie? O to, aby preferencyjnymi zasadami opodatkowania przedsiębiorstw otoczyć cały kraj, a nie tylko terytoria Specjalnych Stref Ekonomicznych. "Celem zmian jest zwiększenie oferty atrakcyjnych terenów inwestycyjnych dla potencjalnych inwestorów" — czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu. I dalej: "Zlikwidowana zostanie długotrwała i obciążająca przedsiębiorcę procedura zmiany granic SSE".

W projekcie ustawy znaleźć możemy informacje o ulgach podatkowych oraz elastycznych zasadach przyznawania tychże. Domyślnie ulgi będą przyznawane na okres 10-15 lat. Warunki uzyskania zwolnienia mają zależeć od kilku czynników - m.in. wielkości firmy i stopy bezrobocie w poszczególnych powiatach.

Wszystko wskazuje na to, że ustawa zostanie przez Sejm i Senat przyjęta. Co to oznacza dla naszego regionu? W województwie działają dwie Specjalne Strefy Ekonomiczne - Suwalska i Warmińsko-Mazurska. Dotychczasowe oddziały stref nie będą likwidowane, przynajmniej na razie. Przekształcą się w swoiste "centra dowodzenia" inwestycji dla danych regionów.

Jakie mogą być konsekwencje dla naszego regionu? Jak wskazuje prezydent Tomasz Andrukiewicz, nowe przepisy mogą osłabić zainteresowanie inwestorów terenami Polski połnocno-wschodniej.

— W skali kraju pomysł jest bardzo ciekawy, ale obawiam się, że obniżałby nieco potencjał gospodarczy naszego regionu — mówi prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz. — Warto wspomnieć, że nasze strefy oferują zwolnienia podatkowe nawet do 70 procent. W strefach w województwie mazowieckim to na przykład już 20-30 procent. To był sposób na wzbudzenie zainteresowania inwestorów. Po zmianie w przepisach wszystko zależałoby od tego, jak elastycznie przyznawane byłyby ulgi. Dobrym pomysłem byłaby możliwość rozszerzenia takich zwolnień na terenach szczególnych, tak jak nasze województwo, gdzie stopa bezrobocia jest najwyższa w kraju. Tym niemniej Ełk powinien być bezpieczny ze względu na trasy Via Baltica i Rail Baltica. Inwestorzy chcą lokować swoje firmy w pobliżu tych dużych ciągów komunikacyjnych, które powstaną na przestrzeni kolejnych lat — dodaje.

Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku: Jeśli inwestor będzie miał do wyboru Warszawę czy Kraków na tych samych warunkach, co nasz region, to nietrudno się domyślić, na co się zdecyduje


Jak dowiadujemy się z komunikatu CIR, przyznawanie ulg będzie zależeć w dużej mierze od rodzaju działalności inwestorów. Najlepiej punktowane będą firmy zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową oraz takie, które zapewniają korzystne warunki pracownikom.

mro


Strefy ekonomiczne to znany na świecie instrument pobudzania gospodarki, w Polsce zastosowany na podstawie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych z 1994 roku. Strefy to forma interwencji państwa w regionach wymagających przyspieszenia rozwoju gospodarczego. Mówiąc krótko - jest to wsparcie państwa w postaci ulg podatkowych, skierowane do inwestorów, którzy rozpoczną działalność gospodarczą w lokalizacji ważnych dla gospodarki państwa. Pierwszą polską strefą była mielecka w roku 1995. W kolejnym roku powstały cztery kolejne strefy, w tym suwalska. Dzisiaj jest ich 14 i stanowią istotny instrument polityki inwestycyjnej państwa. Należy wskazać, że z biegiem lat w jakiejś mierze zmieniły swój pierwotny cel, a więc ożywienie gospodarcze regionów wymagających interwencji państwa. Podstrefy, takie jak ełcka, olecka czy gołdapska, zaczęto lokalizować w dużych miastach, a nawet obejmować preferencjami stefowymi całe fabryki w miejscu ich funkcjonowania. W tej chwili w całym kraju podstref mamy około pięciuset.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. X #2455879 | 89.228.*.* 7 mar 2018 09:52

    Kłapanie językiem przez Władze Miasta i niektóre Media powoduje ,że ludzie nie wiedzą co się dzieje. Czy takie zamieszanie medialne wokół niby (wirtualnych) inwestycji jest celowe by zyskać medialnie a nie namacalnie ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages