Piątek, 4 grudnia 2020. Imieniny Barbary, Hieronima, Krystiana

Pół tysiąca ełczan pobiegło, by uczcić pamięć Niezłomnych

2018-03-04 14:26:42 (ost. akt: 2018-03-04 14:50:17)

Autor zdjęcia: Kamil Mróz

W niedzielę 4 marca ełczanie i mieszkańcy regionu uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych. Pięciuset ełckich biegaczy dołączyło do ogólnopolskiej akcji "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" i pokonali dystans 1963 metrów.

W niedzielę 4 marca ełczanie i mieszkańcy regionu uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych w sposób nietypowy. Kilkuset biegaczy dołączyło do ogólnopolskiej akcji "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" i pokonali dystans 1963 metrów.

Ideą projektu biegowo–edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944–1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat.

To już trzecia edycja biegu w naszym mieście. Tym razem padł absolutny frekwencyjny rekord.

— Na linii startu stawiło się około pięciuset biegaczy. Zmieniliśmy nieco trasę, ale dalej są to 1963 metry. To nieprzypadkowa liczba, w w 1963 roku zginął ostatni Żołnierz Wyklęty, Józef Franczak ps. Lalek — mówi Konrad Siemienkiewicz, dyrektor ełckiego MOSiR-u, który organizował bieg. — Nie prowadzimy żadnych pomiarów czasu, dzisiaj nie chodzi o wygraną, ale o to, by uczcić pamięć o ludziach, którzy bohatersko walczyli i ginęli za wolną Polskę — dodaje.

Po zakończeniu biegu uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, mogli też uraczyć się tradycyjną grochówką i rozgrzać się przy ognisku.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. zasługi #2461632 | 91.233.*.* 13 mar 2018 16:22

    zasługi franczaka -Lalka to: dezecja z II armii Wojska polskiego przed wyruszeniem na front , zastzrelenie kilku milicjantów , zastzrelenie naczelnika poczty, napad na sklep w Wyganowiczach , napad na bank w piaskach , ukrywanie sie jako groźny przestępca kryminalny -postrach okolicznych wsi-to dopiero "heroizm" .uczestnictwo w walkach o wał Pomorski to było niczym wobec takich zasług w walce o Wolna Polskę.Czy udiabła nie można było wybrac innego patrona ? przecież np generał Nil to autrntyczna ofiara tamtego okresu i postać nieskzitelna. czy trzeba bandziora stwiać za wzór dla młodziezy?

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages