Piątek, 14 sierpnia 2020. Imieniny Alfreda, Maksymiliana, Selmy

290 milionów na mazurską kolej

2018-03-08 10:00:00 (ost. akt: 2018-03-08 10:17:46)

Rozpoczęły się prace, które zapewnią krótszy czas podróży koleją. Będą bardziej komfortowe stacje i przystanki, zwiększy się też przepustowości linii. Inwestycja na linii Szczytno – Ełk pochłonie około 290 mln zł netto.

PKP Polskie Linie Kolejowe rozpoczynają modernizację trasy kolejowej ze Szczytna do Ełku. Wartość prac to ok. 290 mln zł. Dzięki budowie nowego przystanku o roboczej nazwie Pisz Wschód, Mazury zyskają lepszy dostęp do kolei. W regionie poprawi się komfort obsługi pasażerów na 4 stacjach: Szczytno, Drygały, Spychowo, Pisz oraz 14 przystankach. Lepsze będzie wyposażenie peronów. Zamontowane będą wiaty, nowe oświetlenie oraz czytelna informacja pasażerska i wyraźne oznakowanie. Obiekty zostaną dostosowane do potrzeb osób mających problemy z poruszaniem się. Pierwsze prace rozpoczną się w połowie marca.

Dzięki inwestycji skróci się też czas przejazdu pociągów pasażerskich w relacji Szczytno – Ełk o około 80 minut z 2h 54 min. do ok. 1h 30 min. oraz w relacji Olsztyn – Szczytno – Ełk o ok. 80 min. z 3h 33 min do nieco ponad 2h. Na 113 km odcinku zostaną wymienione tory oraz wyremontowane mosty i przepusty. Zwiększona zostanie prędkość pociągów pasażerskich do 120 km/h. Zyskają również przewozy towarowe, gdyż składy będą mogły jechać z prędkością 80 km/h.

Inwestycja PLK poprawi dostęp do atrakcyjnych miejscowości wypoczynkowych m.in. Ruciane Nida, Pisz. Skorzystają mieszkańcy regionu, którzy szybciej dojadą do pracy i szkół. Remont przejazdów kolejowo-drogowych zwiększy poziom bezpieczeństwa pasażerów pociągów
i kierowców.

— Roboty podzielono na dwa etapy. Pierwszy rozpoczyna się już w marcu i potrwa do września 2018 r. Od 12 marca, na odcinku Pisz – Ełk będą prace, a pasażerom zapewniono zastępczą komunikację autobusową. Autobusy będą zatrzymywać się w pobliżu stacji kolejowych — informuje Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Drugi etap prac zaplanowano od września 2018 r. do sierpnia 2019 r. W tym czasie prace przeniosą się na odcinek z Pisza do Szczytna. Na trasie kursować będą autobusy komunikacji zastępczej. Dodatkowe informacje o zmianach w komunikacji są dostępne na www.portalpasazera.pl.

Modernizacja linii Ełk – Szczytno to kolejny etap prac na linii nr 219 z Olsztyna do Ełku. Na odcinku Olsztyn – Szczytno linia została zrewitalizowana w ramach RPO Warmia i Mazury na lata 2007 – 2013. Prace na linii kolejowej nr 219 Szczytno – Ełk realizowane są w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Dofinansowanie UE wynosi 85 proc.

opr. tom

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Artur #2543226 | 83.9.*.* 25 lip 2018 13:54

  To jakiś kabaret. Najczęściej Używane trasa z Ełku do Olsztyna to przez Giżycko itam powinni. przeprowadzić. modernizacja cję. Dokończyć elektryfikacje z Ełku do Olsztyna. Remontują trasę mało uczęszczaną gdzie średnio jedzie dziennie 10 ciu pasażerów. Polityka Wkroczyła. do inwestycji i to już koniec naszej ojczyzny.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages