Niedziela, 20 stycznia 2019. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Ofiara wcale (nie)dobrowolna

2018-03-12 19:00:00 (ost. akt: 2018-03-12 19:23:13)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

"Opłata komunijna" — coś takiego istnieć nie powinno. A istnieje. Przekonali się o tym rodzice dzieci, które mają przystąpić do komunii w jeden z ełckich parafii. Rodzice usłyszeli: ofiara być musi, inaczej będzie rozliczenie.

Sakramenty nie są płatne. Jasno mówi o tym kanon 848 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Głosi on: "Oprócz ofiar określonych przez kompetentną władzę kościelną, szafarz nie może domagać się niczego za udzielanie sakramentów, przy czym potrzebujący nie powinni być pozbawieni pomocy sakramentów z racji ubóstwa." Z praktyką bywa jednak inaczej. Przekonali się o tym rodzice dzieci, które w tym roku mają przystąpić do sakramentu Komunii Św. w parafii pw. Chrystusa Sługi w Ełku. O "opłacie komunijnej" poinformowała nas czytelniczka.

— Jestem z parafii pw. Chrystusa Sługi na Konieczkach. Jedno dziecko przyjęło już tam kiedyś sakrament komunii, teraz wysyłam tam drugie. Wcześniej ksiądz proboszcz życzył sobie od każdej rodziny po 50 złotych ofiary komunijnej. Uzbierał w ten sposób 4 tysiące. W tym roku ksiądz mówił o kwocie 100 złotych "od dziecka" — informuje nas czytelniczka, która prosiła o zachowanie anonimowości. — Z tego co wiem, do komunii w tym roku idzie 94 dzieci. To jest niebagatelna kwota prawie 10 tysięcy złotych!

Czytelniczka dalej wyjaśnia, w jaki sposób rodzice dowiedzieli się o "opłacie".

— Swoją decyzję przekazał przez panią katechetkę. Rodzice się oburzyli, że to za wysoka kwota. Katechetka zorganizowała spotkanie z księdzem, aby sobie wszystko wyjaśnić. Spotkanie było w kościele, nie w salce. Nikt przecież nie zabierze głosu, kiedy ksiądz stoi przy ambonie i wygłasza mowę piorunującą nas wszystkich. Mówił, że komunia to czas duchowy dla każdego dziecka i rodziców, a nie świecki czas przeznaczony na imprezy pokomunijne.

Największe oburzenie czytelniczki wywołał jednak sposób, w jaki ksiądz proboszcz planuje egzekwować "dobrowolną" ofiarę.

— Na koniec ksiądz wyciągnął stos kartek i powiedział że sprawdził to, jak każda z rodzin dzieci przystępujących do komunii wpłaca na kościół. Dał nam wybór: albo wpłacamy po 100 zł od dziecka, albo regulujemy opłaty za kościół za wszystkie lata wstecz. Przecież nikogo nie stać na to, aby teraz regulować zaległości, każdy więc da po te 100 złotych. Najbardziej zdenerwowało mnie to, że ksiądz dał nam do zrozumienia, że wszystko będzie weryfikowane podczas egzaminu przed komunią. Były już takie historie w przeszłości. Kiedy do sakramentu przystępowało moje pierwsze dziecko, ksiądz dopytywał ile czasu tu mieszkamy, bo "rodzice coś słabo wpłacają na kościół". To oburzające - rozumiem, że istnieje coś takiego jak ofiara. Ale ofiara jest dobrowolna i chętnie byśmy ją zapłacili. Ale po pierwsze, nie tak dużą, a po drugie - nie egzekwowaną w tak agresywny i nieelegancki sposób — skarży się nasza czytelniczka.

Historia naszej czytelniczki to nie jedyna, jakie krążą w naszym mieście w kontekście ofiar za różne sakramenty. Jak to jest z "opłatami"? Zapytaliśmy o to ks. profesora Lucjana Świto, kanonisty i kierownika Katedry Prawa Kanonicznego i Filozofii na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

— Oczywiście, że sakramenty nie są uwarunkowane żadnymi płatnościami, bo są one wyrazem Bożej miłości, która nie jest na sprzedaż. Ale z drugiej strony – zgodnie z tradycją liczącą sobie dwa tysiące lat – wierni przy okazji sakramentów składają dobrowolne ofiary. Ta składana ofiara też jest wyrazem miłości, tym razem człowieka do Boga i Jego Kościoła. Trudno mi komentować wspomniany przypadek, bo go zupełnie nie znam, a każdą sytuację należy rozpatrywać indywidualnie. Ważne jest, aby wysłuchać obu stron, bo często niepotrzebne konflikty wynikają ze zwykłych nieporozumień — tłumaczy ks. prof. Lucjan Świto.

Rozmawialiśmy z proboszczem parafii pw. Chrystusa Sługi. W rozmowie telefonicznej powiedział nam, że nie będzie z nami dyskutował o sprawach wewnętrznych i pracy parafii.

mro
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (119) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jan #2505412 | 5.172.*.* 21 maj 2018 11:36

  Kościół to nie urząd, chcesz należeć do wspólnoty kościoła, chcesz korzystać z jego posługi to trzeba ten kościół otrzymywać, to chyba normalne i oczywiste, co w tym nadzwyczajnego i ciekawego. Jk należysz do koła filatelistów i chcesz otrzymywać znaczki to wnosisz opłatę i nic tu szczególnego

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Riko #2505411 | 5.172.*.* 21 maj 2018 11:31

  Co za pierdoły piszecie, te 100 zł. to ofiara na wystrój kościoła, pamiątki komunijne i całą oprawę, każdy by chciał aby było pięknie udekorowane posprzątane, aby było ciepło i przyjemnie, ale to wszystko kosztuje i te 100 złotych to bardzo mało w stosunku do tego ile rodzice i krewni wydaja na drogie prezenty, wystawne obiady, torty i cała resztę

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ABC #2464915 | 217.17.*.* 17 mar 2018 16:39

  Jeśli wierni drżą na widok i głos faceta w czarne sutannie, to będą goleni równo. W tym roku przejdzie 100 zł., a w następnym się dowiedzą, że mają zapłacić 200 zł. Bezczelnością jest grozić regulowaniem należności na kościół. Ludzie w kościele powinni ryknąć śmiechem. Niech ksiądz poda wyliczone przez siebie należności ze strony każdego parafianina i pogna z tym do sądu. A swoją drogą niech się dowie, ile państwo polskie każdego roku z podatków wszystkich Polaków łoży na KK, by księża mogli budować kolejne kościoły zaczynając od wypasionej plebanii. Zawsze powtarzałem, że w XVI w. Rzeczpospolita miała szanse stać się krajem protestanckim bez pławiącego się w bogactwach kleru, wiecznie wtrącającego się w politykę w imię, szczególnie w XVII w. interesów papiestwa i Cesarstwa. Niestety tak się nie stało

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. olo #2463853 | 89.228.*.* 16 mar 2018 09:04

  Może spróbujcie podać jakiś jeden przykład parafii, gdzie jest dobrowolna ofiara. W ełckim kościele Ducha Świętego trzeba było w zeszłym roku zanieść do kancelarii ks. Andrzeja 130 zł. z prośbą aby zechciał ten datek łaskawie przyjąć. Pieniądze tam nosi się z podaniem do przewielebnego o udzielenie komunii. A co jak odmówi ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. MIESZKAM OD NIEDAWNA #2463527 | 89.228.*.* 15 mar 2018 20:38

  NIE PODOBA MI SIĘ ZMUSZANIE, NAKŁANIANIE DO SPRZĄTANIA KOŚCIOŁA PARAFIAN. ZBIERAMY NA TACĘ TO I OPŁAĆMY FIRMĘ SPRZĄTAJĄCĄ WYŁONIONĄ W DRODZE PRZETARGU !!!! KAŻDY BYŁBY SZCZĘŚLIWY !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  Pokaż wszystkie komentarze (119)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages