Sobota, 15 grudnia 2018. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

Proboszcz w Prostkach zabiera głos. "Nazwa 1 Maja to spadek po Hitlerze i Stalinie"

2018-03-07 16:12:09 (ost. akt: 2018-03-07 21:05:04)

Proboszcz Parafii Św. Antoniego z Padwy zabrał głos w toczącej się dyskusji o zmianie nazwy głównej ulicy miejscowości z "1 Maja" na "Chrystusa Króla królów". Duchowny argumentuje, że nazwa "1 Maja" to spadek po czasach hitlerowskich i stalinowskich.

Zobacz także: Proboszcz kontra mieszkańcy. Trwają konsultacje w sprawie zmiany nazwy ulicy na "Chrystusa Króla królów" Proboszcz kontra mieszkańcy. Trwają konsultacje w sprawie zmiany nazwy ulicy na "Chrystusa Króla królów" Proboszcz z Prostek chce, aby główna ulica miejscowości zmieniła nazwę na "Chrystusa Króla królów". Jak twierdzi, złożył wniosek w imieniu grupy mieszkańców....
Niedawno pisaliśmy o wniosku proboszcza parafii Św. Antoniego z Padwy o zmianę nazwy głównej ulicy Prostek z "1 Maja" na "Chrystusa Króla królów". Trwają konsultacje społeczne w tej sprawie. Ostatnie spotkanie zaplanowane jest na 7 marca. Mieszkańcy, którzy zbierają się na konsultacjach, jasno dają do zrozumienia, że żadnej zmiany nazwy ulicy nie chcą.

Ksiądz na pierwszych dwóch spotkaniach konsultacyjnych się nie pojawił. Opublikował natomiast obszerny wpis na witrynie internetowej parafii, w którym argumentuje, dlaczego zawnioskował o zmianę nazwy.

— (...) Nazwa "Chrystusa Króla królów" jest więc opowiedzeniem się po stronie Boga. Po takiej nazwie, publicznym wywyższeniu Chrystusa, mamy prawo oczekiwać szczególnej opieki dla Prostek — czytamy w komunikacie proboszcza. — Nazwa (...) nawiązuje bowiem do historycznego wydarzenia w roku Bitwy pod Prostkami, kiedy te ziemie należały do Rzeczypospolitej zanim rozpoczęła się ich germanizacja. Kiedy to polski władca tych ziem Król Jan Kazimierz wymieniając je w obecności nuncjusza we Lwowie, ukląkł, zdjął koronę i prosząc o pomoc M. B. Królową Polski w zwycięstwie nad Szwedami określił Chrystusa zwrotem - "Królu królów". Zatem historyczna nazwa "Chrystus Król królów" przypominałaby prawdziwy rodowód tej ziem i zarazem edukowała — pisze proboszcz.

Ksiądz dodaje, że nazwa 1 Maja to spuścizna po Hitlerze i Stalinie.

— Dziwne byłoby, aby w dobie uciekania od wszystkiego co nawet lekko trąci hitlerowską swastyką - nazwa ulicy " 1 Maja " nikomu nie przeszkadzała, nie raził ten spadek po Hitlerze i Stalinie. Nie da się bowiem zaprzeczyć, iż święto 1 Maja urzędowo dzień wolny od pracy po raz pierwszy w Polsce wprowadzono w 1940 r. pod administracją Hitlera i Stalina. Za sprzeciwianie się temu świętu płaciło się zesłaniem na sybir albo do obozu. Już samo to powinno wystarczyć do odrzucenia święta "1 Maja".

Na koniec wnioskodawca dodaje: "Jeśli zmiana nazwy ulicy okaże się nie sprawą ludzką tylko Bożą i zostanie zmieniona przez Radę Gminy wypadałoby wówczas postawić na placu przykościelnym pomnik Chrystusowi Królowi z klęczącym u jego stóp Królem Janem Kazimierzem, aby Chrystus wszystkich przejeżdżających błogosławił i przypominał o królestwie, gdzie On Król królów będzie panował...wiecznie."

Proboszcz odniósł się też do kosztów ewentualnej zmiany nazwy ulicy. Jego zdaniem waga sprawy w porównaniu do kosztów poniesionych przez instytucje jest niewspółmierna.

— Starostwo Powiatowe w Ełku poinformowało, iż w zasadzie obywatel nie poniesie żadnych kosztów poza zmianą tabliczki na swoim budynku — czytamy w ogłoszeniu. — Gmina czy parafia będą musiały pewne koszty ponieść chociażby związane ze zmianą pieczątek itp., ale waga sprawy w porównaniu do kosztów jest tu jednak niewspółmierna. Warto by się też zastanowić, czy nie należałoby zaprosić np. o dwa zespoły mniej w czasie Dni Prostek, czy aby koniecznie co roku organizować inscenizację bitwy - podpowiada wielu? (...) Niewielkie oszczędności z tego tytułu wystarczyłyby nie tylko na pokrycie kosztów zmian nazwy ulicy, ale także na zafundowanie swoim podatnikom z ul. "1 Maja" jednakowych, estetycznych, z herbem Prostek, tabliczek z numerami budynków oraz ich zamontowanie. Wszak ta ulica stanowi wizytówkę Prostek na całą Polskę.

Pełna treść ogłoszenia proboszcza: TUTAJ
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (54) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. xxx #2465598 | 88.156.*.* 18 mar 2018 18:55

  A KSIUNDZ do szkół chadzał????

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. And #2461136 | 91.229.*.* 13 mar 2018 09:07

  A jakie jest w ogóle stanowisko rady gminny i wójta w tej sprawie. Bo to na razie cisza.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ULICA KSIEDZA PEDOFOLA #2461065 | 212.244.*.* 13 mar 2018 08:12

  OKs

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Emeryt nie moher #2460166 | 94.254.*.* 12 mar 2018 12:19

  Niech się zajmie religią .Wspomaganiem biednych od tego jest.Plityka jest dla polityków,miejsce klechdy jest ambona.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. herbi #2460049 | 89.228.*.* 12 mar 2018 10:25

  Ja pitole ... Podlasie jak zwykle .... klecha .... faszysta ONRowiec albo qrwa PISowska ... Kraina piękna ... tylko ludzie qrwy ...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (54)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages