Niedziela, 17 lutego 2019. Imieniny Donata, Gizeli, Łukasza

W Ełku będą tylko trzy okręgi wyborcze

2018-03-15 10:04:42 (ost. akt: 2018-03-15 10:06:30)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

W środę podczas sesji ełccy radni zdecydowali o podziale miasta na trzy kręgi wyborcze. Ma to związek ze zmianami w wyborach samorządowych, które odbędą się już jesienią.

Dokładna data jesiennych wyborów samorządowych nie jest jeszcze znana. Mim to samorządy już muszą przygotowywać się do nich, bo zmian, jest całkiem sporą. Podczas środowej sesji ełckiej rady miasta ustalono nowy podział Ełku na okręgi wyborcze.

W ostatnich wyborach okręgów mieliśmy tylu ilu wybieraliśmy radnych. W Ełku było ich 23. Głosowaliśmy bowiem w tak zwanych jednomandatowych okręgach wyborczych. Oznaczało to, że z danego okręgu do rady miasta wchodził tylko jeden przedstawiciel. Zaletami takiego systemu jest przede wszystkim łatwiejsze rozliczanie radnych ze składanych w kampanii obietnic i ich pracy w trakcie kadencji.

Ostatnie zmiany w ordynacji wyborczej wprowadzone przez rząd Prawa i Sprawiedliwości likwidują jednomandatowe okręgi wyborcze w miastach liczących powyżej 20 tysięcy mieszkańców. Dotyczy to także Ełku. Teraz wybory zostaną przeprowadzone w systemie proporcjonalnym. Oznacza to, że z każdego okręgu do rady miasta wejdą ci, których ugrupowanie otrzymało największe poparcie.

W tym celu niezbędne było wyznaczenie granic nowych okręgów. W Ełku do głosowania uprawnionych jest 57 330 mieszkańców. Zgodnie z przepisami daje to możliwość podziału miasta na 3 lub 4 okręgi. Radni obecnej kadencji zdecydowali się na pierwszą opcję.

http://m.wm.pl/2018/03/orig/mapa-452273.jpg

Pierwszy okręg będzie obejmował całą południową część miasta czyli osiedla Jeziorna, Kilińskiego do rzeki Ełk, a także osiedle Pod lasem i część Zatorza do ulicy Suwalskiej. Z tego okręgu wybierzemy 8 radnych. Drugi okręg wyborczy to osiedle Grunwaldzkie i centrum miasta, czyli kwartał na północ od rzeki Ełk, ograniczony od wschodu torami kolejowymi, a od północy ulicą Sikorskiego. Z tego okręgu również będziemy wybierać 8 radnych. Z kolei trzeci okręg wyborczy to część Ełku na północ od ulicy Sikorskiego i ulicy Suwalskiej. Będą to osiedla Północ II, Konieczki, Nowe miasto i północna część Zatorza. Z tego okręgu wybierać będziemy 7 radnych.

Zgodnie z takim podziałem osiedle Zatorze zostało przedzielone na pół. Przeciw takiemu rozwiązaniu protestował radny Tomasz Dawidowski pochodzący właśnie z Zatorza. Proponował on, aby całe osiedle włączyć do okręgu nr 3. jednak taka propozycja nie znalazła poparcia wśród pozostałych radnych.

Nowy podział na okręgi wyborcze został przyjęty zdecydowaną większością głosów. Przeciw głosował jedynie radny Dawidowski, natomiast radny Krzysztof Wiloch wstrzymał się od głosu.

Przed samorządami jeszcze sporo przygotowań do jesiennych wyborów. Kiedy dokładnie się odbędą dowiemy się już niebawem. O ostatecznym terminie zadecyduje i poinformuje premier Mateusz Morawiecki.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. WESOŁU #2463866 | 5.172.*.* 16 mar 2018 09:19

  Kampania już się zaczęła. Listy ustalone, a skrzynki pocztowe są zapychane gazetkami promującymi super radnymi.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. losaf #2463829 | 5.172.*.* 16 mar 2018 08:45

  Mam nadzieję ze będą zmiany w tych wyborach, potrzeba świeżej i krwi i rady która będzie miała przedstawicieli różnych opcji.Patrząc na to co robi teraz PIS w Polsce, uważam że jest źle gdy partia ma pełnie władzy i nikt jej nie kontroluje

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. 1 #2463460 | 81.190.*.* 15 mar 2018 19:20

  Pomijając czy te nowe okręgi dobrze podzielono, trzeba przyznać, że poprzednie były za małe.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. aaron.sz #2463449 | 37.47.*.* 15 mar 2018 19:05

  Jestem pewny że PIS w Ełku wygra i dlatego Dobro Wspólne kombinuje przy okręgach bo chyba się boi utraty władzy

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. logo #2463079 | 83.9.*.* 15 mar 2018 10:36

  To się nazywa doba zmiana... dla swoich. Leje na te wybory tak samo jak koryto leje na mnie.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages