Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Mieszkańcy mu zaufali

2018-03-19 16:00:00 (ost. akt: 2018-03-19 16:05:15)

PLEBISCYT\\\Po kilku tygodniach głosowania w końcu poznaliśmy laureatów naszego plebiscytu na SuperSołtysa. W powiecie ełckim wygrał pan Mieczysław Zubrzycki z Piętek w gminie Kalinowo!

Rola sołtysa w życiu naszych wsi jest trudna do przecenienia. Urząd sołtysa to podstawowe i zarazem pierwsze ogniwo samorządowe na polskiej wsi. Dobry sołtys potrafi skupić wokół siebie lokalną społeczność, zaktywizować ją i wspólnie realizować cele, które przynoszą korzyść mieszkańcom. Rola sołtysa w życiu naszych wsi jest trudna do przecenienia. Urząd sołtysa to podstawowe i zarazem pierwsze ogniwo samorządowe na polskiej wsi. Dobry sołtys potrafi skupić wokół siebie lokalną społeczność, zaktywizować ją i wspólnie realizować cele, które przynoszą korzyść mieszkańcom. Sołtys to oczywiście urząd, ale w dzisiejszych czasach to przede wszystkim lider lokalnej społeczności. Takich najaktywniejszych liderów chcemy pokazać. Stąd pomysł na zorganizowanie plebiscytu na "Najpopularniejszego Sołtysa".

Głosowanie naszych czytelników trwało kilka tygodni. W końcu poznaliśmy najpopularniejszego sołtysa w powiecie ełckim. Został nim pan Mieczysław Zubrzycki, sołtys Piętek w gminie Kalinowo. Co robi pan Mieczysław, że zdobył zaufanie swoich sąsiadów?

— Robię to, co do mnie należy. Nie pchałem się na ten urząd, ale skoro ludzie po raz trzeci zdecydowali, że powinienem ich reprezentować, to ja się od tego obowiązku nie uchylam — tłumaczy pan Mieczysław.

Za kadencji pana Zubrzyckiego udało się przeprowadzić w Piętkach kilka inwestycji. W ostatnim czasie powstał tam plac zabaw dla dzieci, boisko do siatkówki, w planach jest też remont drogi Piętki-Dorsze za prawie 300 tysięcy złotych. Prywatnie pan Mieczysław pracuje w gminie, jest konserwatorem. Jest też zapalonym wędkarzem. Ma duża rodzinę i wychował już piątkę dzieci.

Drugie miejsce, a tym samym tytuł srebrnego SuperSołtysa powiatu ełckiego, trafiło do Piotra Słomkowskiego z Woszczel w gminie Ełk. Pan Piotr to weteran naszego plebiscytu - w ubiegłym roku został SuperSołtysem powiatu ełckiego.

— To było bardzo fajne uczucie. Nie ukrywam, że też pomogło to w załatwianiu różnych spraw na przykład w urzędzie. Ludzie wiedzieli, że wygrałem w Plebiscycie i mi tego gratulowali — przyznaje w rozmowie sołtys Woszczel.

Jak mówi pan Piotr, będąc sołtysem ma się dużo więcej obowiązków. Ale też dużo lepiej poznaje się ludzi, z którymi na co dzień żyje się po sąsiedzku. Największym bodaj sukcesem pana Piotra jest doprowadzenie do tego, że w Woszczelach powstanie w najbliższym czasie kompleks sportowy za półtora miliona złotych.

Trzecie miejsce powędrowało do pani Ireny Żyluk, sołtys Suczek w gminie Ełk. Pani Irena sołtyską jest już drugą kadencję. I jak mówi, jej miejscowość jest bardzo mała, dzięki czemu mieszkańcy są ze sobą bardzo zżyci. Jak mówi pani Irena, dzięki temu, że jest sołtysem, ma okazję pomóc ludziom i zaangażować ich w działania na rzecz wsi.

Uroczystość rozdania statuetek i nagród odbyła się w Olsztynie w piątek 16 marca. Nagrodę za złotego sołtysa naszego powiatu odebrał Wójt Gminy Kalinowo Andrzej Bezdziecki.

Kamil Mróz
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages