Wędrówka śladem „gadających słupków”

2018-03-22 11:57:07(ost. akt: 2018-03-22 11:58:32)

Autor zdjęcia: ALICJA TRACICHLEB - SALIK

W niedzielę 18 marca wyruszyliśmy we Wronkach śladem dziewięciu „opowieści z odkrytych kart historii i zapamiętanych przez najstarszych mieszkańców”.
Impreza pt. „Wronki. Wieś historii i opowieści” odbyła się dzięki współpracy Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku, Stowarzyszenia Wronki, Towarzystwa Krajoznawstwa i Turystyki Aktywnej oraz Nordic Walking-owego Ełku.

Wronki to wspaniałe miejsce, w którym przeszłość, tradycja,… współistnieją z nowoczesnością. Turysta, aby zwiedzić miejscowość, poznać jej historię potrzebuje sił i chęci do marszu oraz… smartfona. Dzięki wysiłkowi Stowarzyszenia Wronki może powędrować „ścieżką z odkrytych kart historii i opowieści zapamiętanych przez najstarszych mieszkańców”. Opowieści tych wysłucha dzięki, rozmieszczonym na trasie, „gadającym słupkom” - słupkom z tabliczkami informacyjnymi, na których jest kod QR do odczytu opowieści za pomocą smartfona i specjalnej aplikacji.

Przed marszem „rozprostowaliśmy kości”, rozciągnęliśmy mięśnie i nasmarowaliśmy stawy, dzięki rozgrzewce, którą poprowadziła p. Alicja Tracichleb - Salik (instruktor Nordic Walking). Następnie młodzi turyści: Joanna Moroz i Piotr Borzeński udzielili nam instruktażu dotyczącego obsługi aplikacji. A p. Janusz Borzeński ze Stowarzyszenia Wronki poprowadził nas „od słupka do słupka”.

Było słonecznie, bezwietrznie,… Budząca się do życia przyroda zachwycała. W tych cudownych okolicznościach z zapartym tchem wysłuchaliśmy, opowiedzianych piękną polszczyzną, historii "zaklętych w gadających słupkach".
Po marszu, w świetlicy wiejskiej we Wronkach, czekały na nas: integracja, „plotting”, degustacja pyszności, kiermasz ozdób świątecznych i… muzyczna niespodzianka - występ p. Pawła Borzeńskiego, znanego w Ełku muzyka, który pochodzi z Wronek.

Tradycją naszych "NW eksploracji" stało się dziękowanie wszystkim zaangażowanym w ich zorganizowanie/przeprowadzenie. Dyplomy i drobne upominki, w imieniu CEE w Ełku, przekazaliśmy więc:
- gospodarzom - Stowarzyszeniu Wronki,
- p. Pawłowi Borzeńskiemu,
- państwu Joannie Moroz i Piotrowi Borzeńskiemu,
- państwu Ewie i Januszowi Borzeńskim.

To na zaproszenie Ewy w marcu ubiegłego roku pojawiliśmy się po raz pierwszy we Wronkach. Przybyliśmy, obejrzeliśmy, wysłuchaliśmy opowieści o tym pięknym miejscu na ziemi i.... zakochaliśmy się. Kibicowaliśmy rodzącemu się Stowarzyszeniu Wronki, by później podglądać tych wspaniałych, aktywnych ludzi w akcji. Ci Tytani Pracy potrzebowali niespełna roku, aby wspólnie stworzyć wspaniały produkt - "Wieś historii i opowieści" (projekt dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności). W ten sposób Stowarzyszenie Wronki upowszechniło i ocaliło od zapomnienia historię swojej wsi, historię miejsc i ludzi mieszkających w niej kiedyś i obecnie. Stowarzyszenie postawiło na dziedzictwo kulturowe, które w jego przekonaniu „przyczyni się do rozwoju okolicy, podniesie jej atrakcyjność turystyczną, pozwoli tworzyć miejsca pracy, dostarczy doznań estetycznych i emocjonalnych, podniesie jakość życia, zachęci do przyjazdu na nieznane Mazury”.

BRAWO!
Będziemy nadal Wam kibicować.
Życzymy wielu sukcesów we wspólnej pracy.


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: AlicjaTS

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5