Niedziela, 16 grudnia 2018. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Żaden radny nie poparł proboszcza

2018-03-26 17:00:00 (ost. akt: 2018-03-26 17:25:55)

PROSTKI\\\W czwartek podczas sesji Rady Gminy Prostki włodarze podjęli decyzję w sprawie zmiany nazwy głównej ulicy Prostek z 1 Maja na Chrystusa Króla królów. Zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, wniosek proboszcza został odrzucony.

Zobacz także: Proboszcz kontra mieszkańcy. Trwają konsultacje w sprawie zmiany nazwy ulicy na "Chrystusa Króla królów" Proboszcz kontra mieszkańcy. Trwają konsultacje w sprawie zmiany nazwy ulicy na "Chrystusa Króla królów" Proboszcz z Prostek chce, aby główna ulica miejscowości zmieniła nazwę na "Chrystusa Króla królów". Jak twierdzi, złożył wniosek w imieniu grupy...
Od kilku tygodni w Prostkach toczyła się ostra dyskusja na temat zmiany nazwy głównej ulicy miejscowości z 1 Maja na Chrystusa Króla królów. Chodź może słowo "dyskusja" jest tutaj nieco na wyrost, bo niemal wszyscy zainteresowani opowiedzieli się przeciwko takiemu krokowi. Pomysłodawcą zmiany nazwy, o czym informowaliśmy już na naszych łamach, był proboszcz parafii Św. Antoniego z Padwy w Prostkach.

O sprawie zrobiło się głośno w całym kraju, kiedy po raz pierwszy poinformowaliśmy o zaplanowanym przez Wójta Gminy Prostki cyklu konsultacji społecznych na temat wspomnianej zmiany nazwy. Według informacji zawartych w raporcie pokonsultacyjnym, podczas spotkań w urzędzie gminy zebrano aż 231 formularzy z opiniami mieszkańców.

Ocena pomysłu proboszcza okazała się być dla wnioskodawcy druzgocąca. Spośród 231 wypełnionych formularzy, autorzy jedynie czterech opowiedzieli się za zmianą nazwy ulicy. Natomiast 197 osób było przeciwnych. Reszta wniosków ze względu na braki formalne musiała zostać odrzucona. Co ciekawe, w sprawie głos zabrał nawet biskup diecezji ełckiej, ks. Jerzy Mazur. Biskup nie zgodził się z proboszczem. Jego stanowisko, które przekazał urzędnikom w Prostkach brzmiało tak: "nie autoryzuję tego wniosku, ani nie zgadzam się z nadużyciem Imienia Bożego w celu nazwania ulicy. Chrystus zawsze jednoczy ludzi, a nie dzieli, tu zaś już sam projekt zmiany podzielił mieszkańców Prostek i dlatego nie jest to do zaakceptowania”.

Ciekawy jest też wątek słynnej już listy poparcia, którą miał mieć w posiadaniu proboszcz-wnioskodawca. Złożył ją do urzędu 8 marca. I jak się okazało, nawet ci, którzy wcześniej mieli popierać inicjatywę proboszcza, opowiedzieli się w końcu przeciw.

— Lista (przyp. red.) nie została uwzględniona do zestawienia wyników. Po pobieżnej analizie wymienionego dokumentu wynika, iż osoby które podpisały się pod nim, złożyły też formularz konsultacji społecznych w którym opowiedziały się przeciwko zmianie — czytamy w raporcie z konsultacji społecznych.

Proboszcz parafii już wcześniej zabierał głos w tej sprawie. Na stronie internetowej parafii Św. Antoniego z Padwy w Prostkach ukazało się niedawno kolejne ogłoszenie duszpasterskie. Tym razem zatytułowane "GŁOS PROBOSZCZA W IMIENIU PARAFIAN OPOWIADAJĄCYCH SIĘ ZA ZMIANĄ NAZWY UL. 1 MAJA na "CHRYSTUSA KRÓLA KRÓLÓW".

— Zdajemy sobie sprawę, iż Rada Gminy w swojej decyzji uchwałodawczej nie jest związana ani raportem Wójta Gminy z konsultacji ani też naszymi podpisami pod w/w petycją (o zmianę nazwy ulicy — przyp. red.). W swoim bowiem wykonywaniu władzy jest niezależna. Od radnych Rady Gminy oczekujemy natomiast opowiedzenia się "za" albo "przeciw" naszej prośbie - oczekujemy na to jeśli nie jako katolicy, to jako obywatele Rzeczpospolitej mieszkający, a nie tylko pracujący na ul. 1 Maja w Prostkach. Jeżeli Rada Gminy zlekceważy nasz głos większości mieszkańców ulicy i Szanowni Radni nadal nie zechcą poprzez głosowanie wypełnić swego samorządowego mandatu, to pozostaje jedynie oczekiwać najbliższych wyborów, kiedy te 150 osób i inni mieszkańcy demokratycznie rozliczą z wykonywania zadań samorządowych — czytamy w ogłoszeniu proboszcza.

W związku z oczywistym stanowiskiem zarówno mieszkańców Prostek, lokalnych przedsiębiorców oraz biskupa ełckiego, wójt złożył wniosek o włączenie do porządku obrad głosowania nad uchwałą o zmianie nazwy ulicy podczas sesji Rady Gminy Prostek w czwartek 22 marca. Na sesji obecnych było 13 z 15 radnych. Wszyscy opowiedzieli się przeciwko zmianie na Chrystusa Króla królów.

mro
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (31) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mykmyk #2492089 | 79.124.*.* 26 kwi 2018 16:24

  wielebnemu marzą się dawne dobre czasy kiedy to on miał decydujący głos w każdej sprawie niczym wyrocznia delficka

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Gościu #2472484 | 87.205.*.* 28 mar 2018 09:18

  W Prostkach zwycięstwo rozumu nad...proboszczem. Taka mała rzecz, a cieszy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. artur #2471916 | 83.9.*.* 27 mar 2018 13:09

  Brawo Prostki .

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ołtarz i tron nas na spółke r....... #2471909 | 193.46.*.* 27 mar 2018 12:56

  ołtarz i tron nas na spółke r.......

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. katolik #2471860 | 78.88.*.* 27 mar 2018 11:44

  za komunie płaci się w ełku 100PLN od dziecka. A jak Proboszcz zbierał podpisy to tylko za Bóg Zapłać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (31)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages