Niedziela, 25 października 2020. Imieniny Ingi, Maurycego, Sambora

Będzie nowy Piłsudski?

2018-04-04 10:14:12 (ost. akt: 2018-04-04 11:02:20)

Autor zdjęcia: Kamil Mróz

Władze Ełku jeszcze na ten rok zapowiadają prace przed miejskim ratuszem. Ma być odnowiony i bardziej przyjazny mieszkańcom. Z kolei w miejsce obelisku poświęconego Józefowi Piłsudskiemu powstanie... no właśnie — co?

Ratusz zapowiada jeszcze na ten rok szeroko zakrojone prace nad placem przed urzędem miasta. Plac ma zyskać zupełnie nowy wygląd, przystosowany do cyklicznych uroczystości, które odbywają się w tym miejscu. Ma być bardziej funkcjonalnie i bezpieczniej.

— Planujemy dalszą realizację inwestycji, którą rozpoczęliśmy od budynku sąsiadującego z urzędem miasta. Myślimy o zagospodarowaniu terenu przed ratuszem. To sposób na rozwiązanie kilku problemów jednocześnie — zapowiada Artur Urbański, zastępca prezydenta Ełku. — Przede wszystkim chcemy spowodować, by to miejsce było bardziej przyjazne i dostępne przy okazji różnych uroczystości. Po drugie, chcemy rozwiązać problem drogi przeciwpożarowej, która powinna znajdować się przed urzędem miasta, czas najwyższy ją wyznaczyć. Przy okazji planujemy rozwiązać kwestie odpływu wód z budynku. Układ przejazdu też jest mało sprawny, nie odpowiada potrzebom — dodaje wiceprezydent.

Zagospodarowanie terenu miałoby być też okazją do zmiany obelisku poświęconego Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Ma to związek z tegoroczną, setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

— Przygotowujemy w tej chwili różne koncepcje, powstają szkice. Jak już zdecydujemy się na coś konkretnego, będziemy informować mieszkańców i media. Jest za wcześnie, by mówić o tym, co stałoby się z obecnym obeliskiem — dodaje Artur Urbański.

Nie wiadomo do końca, co stanie przed urzędem w miejscu obelisku. Być może będzie to nowy pomnik marszałka, jak czytamy na oficjalnej stronie ełckiego ratusza. A może miejsce upamiętniające wszystkich walczących o wolną Polskę, o którym wspomniał na antenie Radia 5 w piątek 30 marca prezydent Tomasz Andrukiewicz. Zaznaczał wtedy, że władze chcą "zadbać o to, by w stulecie odzyskania niepodległości w Ełku było godne miejsce, które upamiętniałoby wszystkich, którzy 100 lat temu podjęli się walki o wolną i niezawisłą Polskę. Marszałek Piłsudski jest tylko jednym z symboli, w tym obelisku chcielibyśmy widzieć wszystkich naszych dziadków, pradziadków, którzy walczyli o wolną Polskę". Włodarz dodał, że w tej chwili do urzędu spływają opinie organizacji pozarządowych, społecznych i związków wspierających inicjatywę.

Jak czytamy na stronie miejskiego urzędu, nowy pomnik ma stanąć przed urzędem latem. Tak, aby zdążyć przed 11 listopada.

mroPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Fidel Castro #2479538 | 77.254.*.* 6 kwi 2018 21:10

  po kiego hu.. ktoś eliminuje poszczególne komentarze z dyskusji na dany temat- przecież to zupełnie zniekształca obraz poglądów ,wypowiedzi i odpowiedzi na forum. A później zdziwienie że obroty ze sprzedaży papirusa spadają poniżej poziomu podłogi - ogarnijcie się moderatory i redaktory

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. rowerzysta #2478811 | 89.228.*.* 5 kwi 2018 22:27

  a może na chodnikach wyznaczyć ( przynajmniej farbą, tak jak w innych miastach) ścieżki rowerowe, bo rowerów coraz więcej, a nie można poruszać sie nimi po mieście

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Jasio z IIIc z Ełku #2477935 | 159.205.*.* 4 kwi 2018 22:33

  żenujące - ja czytałem księgi w których pisano iż nasz Wielki Naczelnik , to marionetkowy przywódca alkoholik szczący w spodnie podobnie jak jego kuzyn w ówczesnym rządzie- czy to prawda ?????? czy tylko kalumnie ???????? czy to prawda że zamiast czołgów/ karabinów zakupił okręty podwodne od francuzów , przy tak skąpym dostępie do morza ?????? logiczny to on nie był , a może to sabotażysta lub agent działający na korzyść ............ za 30 srebrników ???????

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. X #2477931 | 89.228.*.* 4 kwi 2018 22:23

  Czy już w Ełku rozpoczęła się kampania przedwyborcza ? Bo od Nowego Roku Władza karmi Nas nowymi NEWSAMI typu : http://elk.dlawas.info/biznes/nowy-hiper market-w-elku-w-kompleksie-rowniez-mcdon alds/cid,10790,a A my nadal w POKRZYWACH !

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. cool #2477540 | 80.50.*.* 4 kwi 2018 12:21

  A kaskę na ten cel, wyrwie się z podatku za grunty i nieruchomości.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages