środa, 30 września 2020. Imieniny Geraldy, Honoriusza, Wery

Niekoniecznie trzeba być uzależnionym, żeby szukać pomocy

2018-04-04 11:31:46 (ost. akt: 2018-04-04 11:41:50)
Za posiadanie marihuany Czech będzie musiał stanąć przed sądem

Za posiadanie marihuany Czech będzie musiał stanąć przed sądem

Autor zdjęcia: Archiwum

Stowarzyszenie "ALTERNATYWA" lutego tego roku realizuje projekt "Candis w Ełku". To program pomocy osobom dorosłym, którzy chcą ograniczyć lub rzucić palenie marihuany lub haszyszu.

„Candis” to indywidualny, krótkoterminowy program terapeutyczny dla osób mających problemy z powodu używania marihuany lub haszyszu. W programie mogą uczestniczyć osoby powyżej 16. roku życia, które chciałyby ograniczyć lub zrezygnować z używania konopi.

Program w Ełku prowadzi Stowarzyszenie "ALTERNATYWA", kojarzone w naszym mieście przede wszystkich z działalności streetworkerów na rzecz osób z problemami wychowawczymi. Niedawno stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie w kwocie 45 tysięcy złotych z Ministerstwa Zdrowia. Pozostałe środki (6 200 zł) na prowadzenie Poradni Profilaktyczno - Konsultacyjnej w Ełku, działającej przy ul. Małeckich 3/18, pochodzą z budżetu Miasta Ełku.

W naszym mieście łącznie 60 osób skorzysta z programu „Candis”, który będzie realizowany do grudnia 2018 roku. Program obejmuje 11 sesji trwających po 90 minut każda i mają charakter indywidualnych rozmów z terapeutą. Terapia jest bezpłatna. Zajęcia prowadzone są przez certyfikowanych specjalistów terapii uzależnień.

— Candis Jest skierowany do osób używających marihuany i substancji pochodnych THC. Powiedziałem używających, bo niekoniecznie trzeba być uzależnionym, żeby szukać pomocy — mówi Wiktor Kurczak ze Stowarzyszenia "ALTERNATYWA". — Zdecydowana większość młodych ludzi ma bardzo liberalny stosunek do marihuany, uważa się ją powszechnie za substancję nieuzależniającą i nieszkodliwą. Statystyki pokazują, że marihuany używa bardzo duży procent młodego społeczeństwa. Candis to program, powiedzmy, liberalny. Polega raczej na próbie podnoszenia świadomości o marihuanie, niż straszenia konsekwencjami. Jego skuteczność jest wysoka. I niekoniecznie ukończenie programu kończy się całkowitą abstynencją, ale na pewno prowadzi do bardziej świadomego, odpowiedzialnego zachowania.

Projekt współfinansowany jest ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych będących w dyspozycji Ministerstwa Zdrowia.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. skopany przez" pomocnych" #2480299 | 77.254.*.* 8 kwi 2018 15:12

  mam duży problem rodzinny , szukałem pomocy u : dzielnicowego, w MOPSie, , u kuratora rodzinnego , w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie , u księdza i wiecie co - oni wszyscy są pomocni .......... jak nie masz problemu. Reasumując - pasożyty żerujący na nieszczęściu KAŻDEGO. Życzę siły wytrwałości potrzebującym - PORADY , nie pieniędzy .

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Zasmucony #2477832 | 94.254.*.* 4 kwi 2018 19:37

  Stowarzyszenie, znane ze streetworkingu ...raczej z chachmentu prezesa i podszywaniu sie pod czyjąś działalność... . Nie obrażajcie streetworkerow.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Maryjan #2477655 | 89.228.*.* 4 kwi 2018 15:15

   Uzależnia i to bardzo, marycha czy jak jąa zwał to gówno, rozwalla mózg od środka, niczego się nie chce. Wiem to po sobie i kolezkach z osiedla, robic się nie chce, uczyć się nie chciało, a dilerka łazi po osiedlu i wciska. A policji nie widać, żeby przeszli, zrobili nalot, kto sprzedaje, skąd bierze, pały uzyli, moze spokojniej byłoby, a nie przejadą hjundajkiem po śće i spoko. Nic nie jest spoko, a to trzeba wszystkie narkotyki wyeliminować. I to jeszcze w naszym mieście biskupim, wstyd dla policji i prezydenta

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. bezsensu #2477525 | 94.254.*.* 4 kwi 2018 11:56

   po pierwsze nie uzależnia, po drugie zdrowe i antyrakowe. Pieniądze wyciągnięte z miasta na pseudo szczytny cel którym nie jest.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages