Piątek, 14 sierpnia 2020. Imieniny Alfreda, Maksymiliana, Selmy

Oddali hołd i szacunek ofiarom

2018-04-11 08:00:00 (ost. akt: 2018-04-11 09:19:42)

Autor zdjęcia: Kamil Mróz

WYDARZENIA\\\We wtorek obchodziliśmy podwójnie smutny jubileusz. Z okazji 78. rocznicy zbrodni katyńskiej i 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej mieszkańcy Ełku oddali hołd ofiarom obu tych tragicznych wydarzeń w historii Polski.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest w rocznicę ogłoszenia przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w Rosji Sowieckiej masowych grobów pomordowanych oficerów Wojska Polskiego. 13 kwietnia 1943 roku ujawniona została informacja, że NKWD - Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych ZSRR na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku dokonali ludobójstwa na polskich oficerach - jeńcach znajdujących się w radzieckiej niewoli.

Ta zbrodnia jest jedną z najbardziej bolesnych kart w naszej historii, o której nie można zapomnieć. Niestety ze zbrodnią katyńską wiąże się druga bolesna data w najnowszej historii Polski.

„Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński nie żyje” – ta tragiczna wiadomość obiegła świat 10 kwietnia 2010 roku. 7 lat temu w Smoleńsku rozbił się prezydencki samolot Tu-154M, na pokładzie którego znajdowało się 96 osób. Polska delegacja leciała na obchody rocznicy zbrodni katyńskiej. Samolot rozbił się około dwóch kilometrów od lotniska wojskowego w rosyjskim Smoleńsku.

We wtorek, w rocznicę tych tragicznych wydarzeń, na mszy świętej w ełckiej katedrze spotkali się duchowni, samorządowcy, parlamentarzyści i ełczanie, aby oddać hołd wszystkim tragicznie zmarłym — zarówno 78, jak i 8 lat temu. Po mszy pod znajdującym się koło katedry Pomnikiem Ofiar Katynia i Smoleńska złożono kwiaty i zapalono znicze.

— Modlimy się za tych, którzy 78 lat temu zginęli w Katyniu. Ta wielka zbrodnia na żołnierzach, policjantach, żołnierzach i duchownych miała przyczynić się do zagłady naszego narodu — mówił na placu przed katedrą prezydent miasta Tomasz Andrukiewicz. — Dzisiaj współczesnym pokoleniom zależy na tym, by pamiętać o tych, którzy w haniebny sposób zostali zamordowani. Pamiętamy także o tych, którzy 8 lat temu zmierzali by uczcić 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. Śmierć 96 osób, na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i jego małżonką, przyczyniła się do tego, by cały świat usłyszał, jakiej zbrodni dokonano na Polakach w pierwszej połowie XX wieku w Katyniu. Jako ełcka wspólnota dołączamy się do mieszańców kraju, by oddać hołd ofiarom obu tych wydarzeń.

We wtorek cała Polska żyła odsłonięciem pomnika poświęconego ofiarom katastrofy smoleńskiej na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Na uroczystości obecny był poseł PiS Wojciech Kossakowski.

— 10 kwietnia 2010 roku byłem na cmentarzu katyńskim, oczekiwałem na rządowy samolot, w którym leciała para prezydencka i 94 inne osoby, które zmierzały tam po to, by oddać hołd ofiarom mordu w Katyniu. Nie doczekaliśmy się na ten samolot, wydarzyła się ogromna tragedia — powiedział poseł Wojciech Kossakowski. — Do dziś żywe są we mnie te wspomnienia. Zawsze, kiedy o tym mówię, głęboko to przeżywam. We wtorek mieliśmy okazję po 8 latach odsłonić pomnik ofiar na placu Piłsudskiego. To bardzo ważny znak. Znak czasów, że potrafiliśmy ponad podziałami upamiętnić te osoby, które zginęły w katastrofie. Pomnik w moim odczuciu nie wzbudza niepokojów, jest obeliskiem, na którym są nazwiska — bez tytułów i przynależności. Pewien etap już minął. Tak jak zapowiedział we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński, nie będzie już marszów. Wierzę jednak głęboko, że co roku 10 kwietnia Polacy będą pamiętać. O tych Polakach, którzy zginęli zarówno w Katyniu, jak i w Smoleńsku — dodał poseł Kossakowski.

mro


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Gościu #2483210 | 87.205.*.* 12 kwi 2018 19:09

  Obchody JUBILEUSZU ??? Czy redaktorzy Rozmaitości Ełckich znają znaczenie tego wyrażenia???

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Jasio z IIIc z Ełku #2482535 | 77.254.*.* 11 kwi 2018 19:16

  aż 93 rusofobów wsiadło do RUSKIEGO ,powtarzam Ruskiej produkcji samolotu i bach........ Gdzie są zasady bezpieczeństwa ??????? aby cały rząd zapakował się do jednego samolotu - aż się prosili o atak terrorystyczny -szkoda że luki bagażowe były zajęte bo nawet i tam pewnie zapakowali by się kwiaty ynteligencji polskiej . Przewożąc głupie pieniądze , które w każdej chwili można dodrukować zachowywane są bardziej zasady bezpieczeństwa niż przy ochronie głów państwa - wstyd , ignorancja i zaniedbanie i brak rozumu na poziomie żula - oto jak błysła nasza yntelygencja. I ja mam teraż kwiaty pod pomnikiem składać , baranom bez ksztyny logiki???????

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. kolomolo #2482216 | 176.221.*.* 11 kwi 2018 11:33

  Pamiętajmy też o załodze a nie tylko Kaczyński!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages